Реальна ціна війни для Росії: про прямі та непрямі витрати розповів Постернак

Ілюстрація: gettyimages.com

Ціна війни проти України для Росії вища, ніж суми, які озвучують: Кремль залучає колосальний ресурс, який не входить у прямі витрати. Про це сьогодні, 10 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак.

Він прокоментував заяву глави Пентагону Ллойда Остіна про те, що Росія на війну проти України з лютого 2022 року витратила понад 200 млрд доларів.

“Я впевнений, що вона насправді навіть більша, ніж ті суми, які озвучив Остін, тому що є ж поняття ще непрямих витрат. Скільки потрібно грошей на рекапіталізацію, наприклад, російських банків. А скільки грошей та ресурсів потрібно для того, щоб утримувати соціальні хоча б виплати на колишньому рівні, щоб у селищах російських не виникало намірів, якихось звинувачувальних поглядів щодо “царської” влади. Скільки грошей Росія витрачає на обслуговування своїх зовнішньополітичних цілей, зокрема на інформаційно-психологічні операції — на експертів, журналістів, на статті, на кібератаки, зокрема на агентуру, на диверсії. Це колосальний ресурс, який насправді не входить у ці прямі витрати”, — сказав політтехнолог.

Постернак зазначив, що в РФ немає системи громадського контролю за витрачанням коштів, немає громадського обурення в разі, якщо ці кошти спрямовують непропорційним чином на військово-промисловий комплекс, який отримує додатковий імпульс.

“Поки Російська Федерація, поки федеральний бюджет і регіональна влада можуть утримувати хоча б мінімальні соціальні стандарти, в принципі, Путіну навряд чи щось загрожує. Але в більшій перспективі, перспективі найближчих 3 років щонайменше — про це, до речі, дуже часто говорив голова української військової розвідки Буданов — виснаженість російського ресурсу, вона стане позначатися, зокрема, і на інших секторах економіки. І тут не потрібно бути, знаєте, економістом із двома науковими ступенями, щоб не зрозуміти, що свого часу СРСР теж не витримав ані гонки озброєнь, ані непропорційних витрат на різні сфери, зокрема неліквідної економіки. У Росії запрограмований сценарій. І це розуміють, до речі, й глава Центрального банку Набіулліна, й міністр фінансів, й головні віце-прем’єри російського уряду. Але вони сказати про це можуть лише, знаєте, в курилках Ради міністрів Російської Федерації”, — сказав політтехнолог.

Читайте також: Рекордний військовий бюджет затвердив російський диктатор — розбір FREEДОМ (ВІДЕО)

Нагадаємо, російський диктатор Путін на інвестиційному форумі заявив, що економіка Росії зросте на 4% до кінця 2024 року, а від початку року ВВП вже зріс більш ніж на 4%. Однак реальні цифри свідчать про протилежне. Експерти вказують на низку серйозних проблем, таких як інфляція, падіння заощаджень та дефіцит робочої сили. Крім того, непоправної шкоди російській економіці завдають міжнародні санкції.

Прямий ефір