“Рано чи пізно вони будуть”: перспективи перемовин України та РФ оцінив політолог

Максим Джигун. Скріншот: uatv.ua

Зупинити агресію Росії на певному етапі можна дипломатичним шляхом. Перемовини мають бути на умовах України. Але на цьому етапі РФ — не той партнер, з яким потрібно мати дипломатичні відносини. Таку думку сьогодні, 5 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Максим Джигун.

“У будь-якому разі навіть у вигляді військового вирішення війни в Україні ми на якомусь етапі перейдемо до дипломатичного. Те, що там деякі люди і активісти розмовляють про те, що не буде жодних перемовин, це не так. Рано чи пізно вони будуть, але ми дуже сподіваємося і віримо в те, що вони будуть на українських умовах. Сьогодні ми бачимо, що обстріли цивільної інфраструктури стали головною метою російського політичного і військового командування на цьому етапі війни. І очевидно, що в такий спосіб росіяни намагаються вплинути на настрої українського суспільства і спровокувати хвилі протестів у всій країні”, — сказав він.

На думку політолога, президент РФ Володимир Путін досі впевнений у своїх глибоко хибних розрахунках щодо настрою українських громадян, які, на його думку, згодні на мир із Росією, аби тільки було світло і тепло.

“Але ця позиція, можлива, напевно, тільки в Росії, а в нашій країні, як ми бачимо, більшість людей бажають тільки перемогти Росію. І це бажання більше, ніж будь-яке інше. Тому я не бачу на цьому етапі ні бажання з боку Росії, ні тим більше бажання з боку України проводити ці перемовини, тому що Росія поки що не готова”, — пояснив Джигун.

Також він вважає, що щоб Росія була готова до перемовин — їй потрібно зазнати ще кількох поразок в Україні. Кремль все ще сподівається зломити дух українців, але їй це не вдасться.

“Я думаю, що вона стане готовою до перемовин під час цієї війни і після того, як вони отримають ще кілька серйозних поразок на полі бою. Я думаю, що такими точками можуть бути Мелітополь. Це може бути будь-яке з великих міст, які були окуповані ще до початку повномасштабного вторгнення. Ті території, які є дуже критичними для продовження війни і взагалі для формування порядку денного в Росії. Тому що громадяни Росії також бачать усі проблеми, з якими стикаються сьогодні представники Росії. І це впливатиме і на настрій як російського суспільства, так і лідера Росії, якщо його можна так назвати, Путіна. Але в цьому контексті дуже важливо згадати заяву Байдена від 1 грудня, коли він сказав, що перемовин, скоріш за все, не буде, але я готовий розмовляти з Путіним у разі, якщо він сам готовий до мирних перемовин і завершення цієї війни. Але продовження обстрілів цивільної інфраструктури, продовження активізації військових дій на всіх фактично ділянках фронту свідчать про те, що Росія все ще сподівається на те, що вона може зломити не стільки військову українську машину, скільки настрій пересічних українців. Але, на щастя, у них нічого не вийде в цьому плані”, — каже політолог.

Джигун констатував, що Україна зробила колосальну роботу на дипломатичному фронті за час повномасштабної війни. Погоджено багато рішень, зокрема стратегічних, які роз’єднують РФ із цивілізованим світом на багато років.

“Коли Росія розповідає про необхідність мирних перемовин і водночас продовжує обстріли лікарень, дитячих садочків і ТЕЦ, я думаю, що у представників Сполучених Штатів точно не додається бажання до якихось перемовин. Вони розуміють, що Росія — це глибоко терористична держава, яка не готова до якихось людських дипломатичних форм комунікації та розв’язання суперечок. І я думаю, що у США точно так само розуміють, що у Путіна є власні якісь узагалі неспівмірні з реальним часом і світом установки внутрішні, у які він досі вірить. Я думаю, що він вірить у те, що частина громадян України чекають росіян і хочуть, щоб вони були тут при владі. Але він глибоко помиляється. Я думаю, що всі ми у всіх містах і селах України демонструємо, що Росія нам точно не друг і з нею миру ми точно не чекаємо до того моменту, поки вони не заберуться з усієї території України”, — висловився він.

Також політолог нагадав про “конвертний терор”.

“Росіяни очевидно, я думаю, це об’єктивно єдина сторона, якій це вигідно, надсилала і нашим послам, і представникам влади іноземних держав, усілякі закривавлені конверти з очима тварин і вибухівкою, і інші методи. І це не нові інструменти з боку Росії. Вони робили подібне ще задовго і з представниками насамперед американських посольств у Росії та інших країнах, і з іншими державами. І ось у цьому вся надія Росії на те, що можна нас залякати, шантажувати, маніпулювати і що це призведе до якихось результатів. Але, на мою думку, це призводить тільки до того, що позиція наших партнерів стає ще радикальнішою, однозначнішою і незміннішою. На дипломатичному фронті в нас усе гаразд. Потрібно продовжувати цю боротьбу, і ми повинні працювати системно з нашими партнерами і доводити їм те, що Росія — це не той партнер, це не та країна, з якою можна мати якісь дипломатичні людські відносини на цьому етапі”, — резюмував Максим Джигун.

Читайте також: Путін поки не зацікавлений у перемовинах заради закінчення війни в Україні, — Блінкен

Нагадаємо, як заявив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк, Україна вважає за потрібне звільнити свою територію від убивць, а потім уже переходити до якогось дипломатичного формату. Тому що не можна вбивцю залишати з думкою, ніби він виграв війну.

Прямий ефір