“Рамштайн-8”: чи бути танковій коаліції, пояснили експерти

Німецькі танки Leopard. Фото: dw.com

Якщо Україна отримає від західних партнерів важку бронетехніку, це означає, що ЗСУ значно легше вестиме наступальні дії біля лінії фронту. Однак такої техніки замало — потрібна авіація. Очікується, що ці та інші питання захисту України від російської агресії обговорюватимуть 20 січня у Німеччині під час чергової зустрічі у форматі “Рамштайн“. В Офісі президента вже неодноразово анонсували хороші новини від партнерів — залишилося лише дочекатися результатів зустрічі.

Міністр оборони Великобританії Бен Уоллес під час свого виступу в британському парламенті оголосив про новий, найбільший, пакет військової допомоги Україні. До нього, зокрема, увійшли ескадрон із 14 танків Challenger-2, а також САУ AS90. Але на порядку денному у “Рамштайні” не лише танки Challenger-2 та “Леопард-2”. Важливим залишається питання протиракетної оборони, особливо актуальне на тлі трагедії у Дніпрі, яку влаштував російський агресор.

Чи досягнуть українські дипломати та військові оперативного розуміння у цьому питанні із західними партнерами? Чого ще чекати від “Рамштайну”? Про це журналісти в ефірі телеканалу FREEДОМ поговорили з військовими експертами, політологами та представниками української дипломатії.

Іван Якубець, військовий експерт, член експертної ради Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння

— США та Великобританія через “Рамштайн” згуртовують військовий блок НАТО. Відбувається підготовка до колективного протистояння. В останнє десятиліття було дуже багато розбіжностей, тертя і навіть розмов про те, що НАТО потрібно ліквідувати. Нині ж відбувається зворотна ситуація — провідні країни НАТО об’єднують блок у єдиний і роблять його дієздатним. Для нас це, безумовно, широка підтримка світового рівня у війні проти російської агресії.

На форумі розглядатимуть питання, які раніше порушувалися та стосуються танків, бойової машини піхоти, інших засобів ведення військових дій. Щодо танків та БМП це все матиме форму союзного рішення.

Проскочила інформація про те, що Великобританія надати Україні ударні гелікоптери Apache — це гелікоптери бойові типу Мі-24, тільки сучасніші, потужніші. А також передає нам самохідну зброю САУ AS90.

Військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко

— Танки Challenger-2 дуже важливі саме для освоєння найзахіднішої технології насамперед. І це постачання може збільшитися від роти до батальйону. Щодо самохідних артилерійських установок AS90, то вони в якомусь сенсі нам уже знайомі. Справа в тому, що вежі цих САУ використовуються, наприклад, на польських Krab. Польські САУ Krab використовують південнокорейське шасі та британську вежу AS9052. Стовбур 52-го калібру і саме AS90 вже нам знайоме. І 30 одиниць — це дуже непогана підтримка наших артилеристів. Насамперед тим, що абсолютно всі натовські боєприпаси підходять для цієї 155-міліметрової гармати. До того ж у нього досить завидний потенціал щодо дальності поразки мети — до 40 км. Він має певні переваги перед самохідними та гаубицями, що буксируються, які знаходяться на озброєнні російських окупаційних військ.

Останнім часом ми отримуємо сучасніше, ніж до того ефективніше озброєння. Знову-таки зенітно-ракетний комплекс Patriot, SAMP-T та інші види озброєння. Але зараз ми вже переходимо на бронетехніку останніх поколінь. Наприклад, M2 Bradley — це сучасний тип озброєння. А Challenger-2 — це основний бойовий танк Великобританії. Якщо ми отримаємо від Німеччини згоду на постачання “Леопард-2” іншими країнами Європи, ми отримаємо сучасні основні бойові танки багатьох країн НАТО, які стоять на озброєнні. Тобто це не щось зі складу чи запасників, а тому ефективність підвищується, якість підвищується, і ми маємо бути вже привабливим претендентом на вступ до членства НАТО.

Я впевнений, що нам ще постачатимуть ці танки “Леопард-2”, це не єдина партія, не перша і не остання. Але у Великобританії у самої на озброєнні близько 200 цих танків вони не зможуть нам поставити велику їх кількість. Є проблематика логістики, механічного порядку, ремонту, придатності тощо. А от якщо ми говоримо про “Леопарди-2”, то цих танків понад 1,5 тисячі по всій Європі, по різних країнах. І нам готові вже сьогодні постачати їх Польща, Фінляндія, Іспанія, Швеція.

Щоб нівелювати ймовірність ракетних загроз з боку РФ, слід завдавати ударів саме по її території, по її аеродромах та різного роду військових об’єктах. Тому ракетне озброєння оперативно-тактичного рівня, яке отримає Україна (300 км), дозволить нам завдавати ударів по глибокому тилу російських окупаційних військ на тимчасово окупованих територіях. Тобто в глибину тилу Донецької області в глибину тилу, наприклад, тимчасово окупованого півострова Криму і так далі, а не безпосередньо по території РФ.

Володимир Фесенко, політолог

— Я поясню, чому зараз така активна дискусія щодо танків. Канцлер ФРН Шольц вагається, у нього дискусія всередині партії. Частина партійців підтримує постачання зброї Україні. Частина вважає, що це може призвести до ускладнень у відносинах з Росією. Тому вони вважають, що не треба постачати важке озброєння Україні. Але зволікання у прямому розумінні подібне до смерті, тому що гинуть наші воїни та мирні громадяни.

Бронетехніка — це зброя, необхідна відновлення, звільнення окупованих територій. Але думаю, що тепер, окрім танків, обговорюватимуть питання про нові системи ППО та системи протиракетної оборони, бо це зараз теж для нас дуже актуально, на жаль. Немає сумнівів у тому, що Росія продовжить ракетну атаку на нас, їм не вистачає цих ракет, вони вже буквально з конвеєра їх посилають проти України.

Платформа “Рамштайн” 20 січня буде дуже значуща. І, можливо, на ній відбудеться дуже якісне зрушення, буде перейдено чергову “червону лінію”. Я нагадаю, та сама Німеччина нам не постачала зброю, яка може вбивати окупантів. Але війна показала, що треба постачати зброю. Україні почали постачати артилерію лише після квітня. Потім почали постачати бронетехніку, системи ППО, бо побачили, що Росія просто руйнує енергетичні об’єкти України, хоче заморозити нашу країну, знеструмити її. Тому із запізненням, але все-таки наші союзники ухвалюють правильне рішення. Але іноді їх до цього треба підштовхувати. Цим опікується українська дипломатія.

Андреа Калан, офіційна представниця Держдепартаменту США

— Військова допомога, яку надають США та наші партнери, йде одразу на сьогодні, а деяка допомога — на майбутнє. Те, що ми передаємо Україні, щоб вона могла в довгостроковій перспективі захищати свою територію та свій суверенітет. Я думаю, що група міністрів оборони, які зустрічаються цього тижня на Рамштайні, говоритимуть не лише про те, що сьогодні потрібно Україні, а вони дивитимуться в майбутнє, щоб надати Україні обладнання та системи навчання. Вони будуть говорити про те, що потрібно Україні, щоб захистити себе сьогодні та завтра, навесні та влітку.

Єгор Чернєв, голова постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО

— Ми дуже довго говоримо про те, що нам потрібна зброя, яка досягає до 300 кілометрів, бо ворог переклав свої склади та командні пункти далі, ніж досягають HIMARS. Тому така зброя нам необхідна для поразки тилів та логістичних ланцюжків. Наші партнери це чудово розуміють. Але була стурбованість у тому, що ми можемо їх використовувати проти цілей на території Росії. Ми загалом склали іспит і показали, що не використовуємо західну зброю проти цілей на території Росії. Ми можемо також відповідально використовувати ATACMS виключно за цілями, що знаходяться на окупованій території. Тому процес триває.

Олег Шамшур, колишній посол України у США та Франції

— Зважаючи на все, це буде черговий важливий етап у посиленні військової допомоги Україні. Хотілося б, щоб у цьому процесі була превентивна активність, коли наші партнери реагують на чергову ескалацію з боку Росії, щоби не дати Путіну можливості тероризувати Україну, не дати йому можливості залякувати Європу та весь світ.

Читайте також: “Рамштайн” поставить крапку в питанні про надання Україні танків, — Коваленко про Leopard 2

Прямий ефір