Путін видає РФ за Радянський Союз — він намагається легітимізувати територіальні претензії на незалежні держави, — політолог

Виступ Путіна 21.02.2023. Скріншот: youtube.com

Глава Кремля Путін необґрунтовано видає Російську Федерацію за Радянський Союз. У такий спосіб він намагається легітимізувати свої претензії на колишні території СРСР, зокрема Україну. Таку думку озвучив сьогодні, 4 червня, керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Політолог нагадав, що Росія незаконно зайняла місце Радянського Союзу в ООН, у Раді безпеки ООН. 

“У 1991-му році, коли Україна відновила незалежність, утворилася Російська Федерація та інші незалежні держави, сталася досить дивна історія, про яку зараз мало говорять. Але чомусь Російська Федерація зайняла місце Радянського Союзу в ООН, у Раді безпеки ООН. Саме Російська Федерація отримала всю ядерну зброю, зокрема внаслідок Будапештського меморандуму. І у свідомості багатьох політиків і країн ще понад 30 років тому сформувалася, зокрема і з урахуванням дії російської пропаганди, така думка, що Росія і Радянський Союз це синоніми”, — зазначив гість ефіру.

У 1940-х роках, під час Другої світової війни, Радянський Союз також нерідко називали Росією, доповнив Потапенко. І досі уряд РФ, президент Путін увесь час грає на цих нюансах назв і сенсу.

“Путін видає Російську Федерацію за Радянський Союз. Оскільки РФ прийняли в Раді безпеки ООН як спадкоємця Радянського Союзу, то Путін просуває ідею, що СРСР це, власне кажучи, і є Росія. У такий спосіб Путін намагається легітимізувати свої вимоги, територіальні претензії на незалежні держави, зокрема Україну”, — зазначив Потапенко. 

Політолог акцентував, що низка країн, яким якоюсь мірою це вигідно, цю ідею підтримують. Зокрема йдеться про держави, які мали контакти з Радянським Союзом, отримували від нього військово-технічну, фінансову допомогу. І це формує проблему сьогодні, вважає Потапенко. 

“Якщо країни НАТО, Сполучені Штати Америки, Німеччина, Велика Британія нарешті чітко розмежували у своєму розумінні, що існує Російська Федерація як агресор, й існують незалежні держави, такі як Україна, Молдова, Грузія тощо, то в дипломатичних формулах багатьох інших країн світу, наголошую, тих, які мали взаємини з Радянським Союзом, триває начебто подвійне розуміння, яке педалюється російською пропагандою”, — наголосив Потапенко.

І завдання української держави, дипломатії, каже він, на всіх міжнародних майданчиках, насамперед в ООН, чітко розставляти акценти, що Російська Федерація не дорівнює Радянському Союзу, що є багато держав, які з нього вийшли і мають свій суверенітет, територію, яка визнана на міжнародному рівні, зокрема й Російською Федерацією.

Ця проблема стосується, в основному, країн Глобального півдня, а також Китайської Народної Республіки.

“Багато аналітиків помічали, що Китай ніколи нічого виразно не говорив щодо цієї ситуації. Тобто в якому вигляді він поважає суверенітет Росії та країн колишнього СРСР. Східні країни, китайська дипломатія досить часто схильна до таких подвійних смислів, гри в невизначеність. Тобто Китай залишає за собою право трактувати суверенітет і незалежність залежно від перебігу бойових дій, від перебігу світової дипломатії, і так чи інакше її трактувати. Ось це та проблема, яку нам потрібно вирішувати”, — вважає політолог. 

Швидко вирішуватися, на жаль, такого роду проблема не може, тому що йдеться про свідомість людей. Але просування розуміння того, що Російська Федерація не дорівнює Радянському Союзу, а Україна, Молдова, Грузія, Казахстан та інші — це незалежні держави, які мають свої права, суверенітет, територію, це дуже важливо, доповнив експерт.

Читайте також: Будь-які “мирні ініціативи” окремих країн — спроба підняти свій авторитет, — політолог

Прямий ефір