“Добровільні внески” — так тепер називають у Росії примусові побори на війну проти України. Жителі Сибіру та Далекого Сходу скаржаться, що їх змушують щомісяця переказувати відсоток із заробітної плати — від 1 до 6 тисяч рублів, на потреби російської армії. Крім того, соціологи назвали регіони Росії з найбільшою часткою загиблих чоловіків віком від 19 до 49 років. І лідирують у цьому списку ті самі регіони Сибіру та Далекого Сходу, інформує FREEДОМ.
“Є випадки в Іркутській області, де ввели збори з бюджетників на підтримку війни. Зокрема, одна з освітян школи в Усоллі-Сибірському надіслала бланк, в якому повідомлялося, що ви ось перераховуєте свою зарплату на підтримку військових, які воюють в Україні. Також є випадки з Манська Чуйського району, це теж в Іркутській області, де мер Олексій Морозов пропонував вчителям віддавати дводенну зарплату на підтримку військовослужбовців”, — розповіла Ганна Зуєва, віцепрезидент Фонду “Вільна Бурятія”.
У забайкальському селищі Пріаргунськ усіх військовослужбовців зобов’язали віддавати з кожної зарплати по 2-3 тисячі рублів на так звані “потреби СВО”. Тим, хто відмовляється, погрожують звільненням чи надсиланням на передову.
“Працювати на ТЕЦ чи служити за контрактом у місцевому прикордонному загоні — ось і всі варіанти роботи для мешканців Пріаргунська… У середині минулого року їх зобов’язали “допомагати тим, хто, на відміну від вас, поїхав на СВО”. У середньому на війну кожен переказує 5% від заробітку. Спочатку начальство навіть хвалилося, що за перший місяць зібрало під 4 мільйони рублів. Розповідали, що закупили дрони. Тепер мовчать і про суми, і про покупки”, — розповів Олексій, мешканець селища Пріаргунськ в інтерв’ю “Сибір.Реалії”.
У Хабаровську на побори скаржаться працівники муніципальних підприємств — комунальники та медики. Такі самі випадки зафіксовано і в Якутії, розповіли працівники видобувного підприємства “СГТ СХІД”.
“Здавалося б, приватна контора, яка їй справа до СВО?! Але ні — оголосили нам наприкінці квітня: мовляв, хлопці, вираховуватимемо із зарплат по тисячі рублів з кожної вахти. Кажуть, типу поставтеся до цього як до ще одного податку. ПДФО з вас беруть, ось тепер буде податок на СВО. Мало того, що мені ця війна нікуди не вперлася, то ще й гроші плати за неї. Скільки на нас сама компанія нажилася — не порахувати”, — каже Бато, працівник підприємства.
Російський соціолог та демограф Олексій Ракша назвав першу десятку регіонів федерації з найбільшою часткою загиблих у 2022 році чоловіків віком від 19 до 49 років. У самому верху списку: Тива, Бурятія, Республіка Алтай, Магаданська область, Забайкальський край.
“Ці регіони розташовуються за Уралом, це ті території, які для Москви для так званого федерального центру, для російської нинішньої диктатури, ну просто є ресурсом для поповнення людських запасів на війні, саме як гарматне м’ясо. Або припустимо якихось збагачень, тобто це такі регіони, де вони беруть вільних людей і роблять із ними все що хочуть”, — зазначив Станіслав Суслов, представник Руху за незалежність Сибіру.
Військовим із цих регіонів навіть не платять за те, що вони беруть участь у війні проти України. Військові із Забайкалля розповіли, що їм за півроку не заплатили жодної копійки.
Добровільно-примусові побори російська влада практикує не лише серед бюджетників. У Росії з грудня 2022 року по 19 квітня 2023 року з бізнесу зібрали 20 млрд рублів за статтею “безоплатні надходження від недержавних організацій”.
Читайте також: “Раз треба, значить — треба”: що думають про війну РФ проти України жителі російської глибинки