Протести на вулицях і сутички в парламенті: у Грузії намагаються ухвалити закон про “іноагентів”

Протест перед парламентом Грузії проти законопроєкту про "іноземних агентів" 15 квітня 2024 року в Тбілісі, Грузія. Фото: gettyimages.com

Сьогодні, 15 квітня, парламент Грузії почав розгляд так званого російського закону про “іноземних агентів”. Опозиціонери, громадські активісти та представники ЗМІ організували акцію протесту, інформує FREEДОМ.

Із самого ранку під будівлею грузинського парламенту розгорнуто банери: “Ні російському закону!”. Також протестувальники розгорнули прапор Європейського Союзу. На місці перебуває поліція. Про це інформує видання Грузія Онлайн.

Нагадаємо, це вже друга спроба грузинського парламенту ухвалити закон, який називають копією російського. Перша — рік тому — також призвела до масових акцій. Тоді на вулиці Тбілісі вийшли десятки тисяч протестувальників, яких розігнала поліція із застосуванням сльозогінного газу і водометів. Було затримано 133 людини.

Пізніше влада країни відкликала законопроєкт із парламенту і знову зареєструвала закон на початку квітня 2024 року.

Під час обговорення закону про “іноагентів” у грузинському парламенті сталася масова бійка. Як повідомляють ЗМІ, опозиційний депутат Алеко Елісашвілі напав на лідера проросійської партії “Грузинська мрія” Мамуку Мдінарадзе.

Між політиками зав’язалася бійка.

Коментуючи подію, лідер проросійської партії Мдінарадзе заявив, що Елісашвілі “підкрався до нього, як злодій”, і вдарив його, що було “не по-чоловічому“.

“Я завжди намагався спілкуватися з “Грузинською мрією” по-людськи, а вони нас ведуть у Росію. Ми повинні викинути їх разом із їхнім “російським законом”. Набридло все це, і я “врізав” по обличчю цьому російському агенту”, — пояснив опозиційний депутат Елісашвілі.

Зазначимо, що раніше понад 400 неурядових та освітніх організацій і медіа виступили із закликом відхилити законопроєкт про “іноагентів”, оскільки його ухвалення загрожує євроінтеграції Грузії.

Також президент Грузії Саломе Зурабішвілі назвала повторну спробу ухвалити законопроєкт “саботажем”, який ставить хрест на євроінтеграції Грузії.

“Грузинська мрія” чітко заявила про себе, вона сказала Європі “ні” в усіх напрямках… Ми отримали від Європи своєрідний аванс. І сьогодні “Грузинська мрія” саботує наш шлях і наше європейське майбутнє. Саботаж – це єдине слово, яке мені зараз спадає на думку”, — заявила президентка Грузії.

Президент Зурабішвілі на надзвичайному брифінгу у зв’язку з другою спробою правлячої партії ухвалити закон про “іноагентів”

Канцлер Німеччини Олаф Шольц обговорив грузинський законопроєкт про “іноагентів” із прем’єром Грузії Іркалієм Кобахідзе на зустрічі в Берліні. Шольц зазначив, що ФРН і весь Євросоюз сподіваються, що влада Грузії не ухвалить законопроєкт.

Також він наголосив, що європейський проєкт, спрямований на протидію іноземному впливу, “не схожий” на грузинський законопроєкт про “іноагентів”.

“Ми, як і весь Євросоюз, дуже критично дивимося на цей так званий закон про агентів. Ми дуже сподіваємося, що парламент врахує нашу і населення Грузії критичну позицію”, — заявив канцлер Німеччини.

Влада Грузії діє в інтересах країни, ухвалюючи закон про “іноземних агентів”, заявив виконавчий секретар правлячої партії “Грузинська мрія”, депутат Мамука Мдінарадзе.

Раніше він висловив здивування з приводу жорсткої критики західними партнерами ідеї закону про “іноагентів”, заявивши, що європейські партнери нібито закликають Грузію відмовитися від того законодавства, яке самі обговорюють або використовують.

“Заяви, що це “тривожно”, “згубно”, “заважає процесу євроінтеграції” — це брехлива критика, сказав грузинський політик. І оголосив, що партія “витримає тиск” і “доведе справу до кінця”. З такою несправедливістю грузинський народ не змириться. Якщо якісь конкретні сили хочуть за допомогою грошей керувати Грузією, так не буде… Керувати Грузією може тільки влада, обрана грузинським народом”, — сказав виконавчий секретар “Грузинської мрії”.

Читайте також: Закон про “іноагентів” в Грузії: навіщо він потрібен владі і проти чого виступає опозиція

Нагадаємо, 9 квітня, у День відновлення незалежності Грузії, численні демонстранти знову вийшли на вулиці грузинської столиці Тбілісі. Головна вимога протестувальників — відмовитися від законопроєкту про “іноземних агентів”.

Прямий ефір