Позицію Угорщини щодо війни проти України пояснив експерт з країн Центральної та Східної Європи

Іван Преображенський. Фото: dw.com

Угорщина — розколота країна і залишається розколотою. Її населення порівну як підтримує, так і не підтримує Україну. Про це сьогодні, 30 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, експерт з країн Центральної та Східної Європи Іван Преображенський.

“В Угорщині майже 50 на 50 і підтримка України, і це ті самі люди, які виступають за збереження Угорщини, наприклад, у складі Європейського Союзу, за активну участь у НАТО, і майже стільки ж громадян, які виступають категорично проти підтримки України, які бояться втягування у війну. На чому, власне, у 2022 році чинний угорський прем’єр Орбан виграв вибори, а Андрій Бабіш у Чехії програв. Це суттєва очевидна різниця, яка прямо впадає в очі”, — сказав він.

Разом із цим, на думку експерта, схожа проблема була в Чехії.

“Останні президентські вибори і попередні, власне, прямі президентські вибори в Чехії почалися 2013 року, до цього обирав парламент президента, вони показували, що Чехія розколота країна, яка не може домовитися. І перевага колишнього президента Мілоша Земана на кожних виборах була досить незначною. Відповідно, так само як в Угорщині, точилася боротьба і на президентських, щонайменше, виборах прихильники прозахідного підходу скоріше програвали. Але потім відігравалися зазвичай на парламентських. А зараз стався перелом свідомості, агресія Росії проти України, безумовно, дуже сильно вплинула і на настрої чехів, зокрема, електоральні. Чехія — країна, яку в ХХ столітті двічі окупували — спочатку нацистська Німеччина, а потім Радянський Союз разом із союзниками за Варшавським договором у 1968 році. Безумовно, з дуже великою повагою ставляться до українців, які не дали себе окупувати. Цей історичний вибір дуже впливає на сприйняття чехів”, — каже Преображенський.

На думку політолога, у підсумку змінився і внутрішній порядок денний у Чехії.

“Відбувся перелом і на тлі цієї справді усвідомлюваної чехами як загрози і для них, зокрема, відбулося згуртування нації. Ніколи не було такої високої явки на чеських виборах, як на цих президентських. Очевидно, що Чехія рушила в протилежний бік”, — заявив він.

Чи відбудуться такі зміни в Угорщині, важко сказати, зазначає експерт.

“В угорців інша історія. Той самий Віктор Орбан — антикомуністичний активіст у молоді роки, але водночас жорсткий націоналіст, який їздив, будучи депутатом національного парламенту, молодим із картою так званої “великої Угорщини” на задньому склі свого автомобіля, і відтоді ця карта, мабуть, хіба що перекочувала до шухляди його столу, або на шарфик, як це вже нещодавно було. І цей комплекс в Угорщині продовжує працювати і поки що серйозних змін не спостерігається”, — підсумував Іван Преображенський.

Читайте також: Петр Павел — новий президент Чехії: хто він такий і яка позиція щодо України та Росії, розповів політолог

Нагадаємо, як заявив політолог Ігор Рейтерович, Петр Павел став новим президентом Чехії, який має абсолютно проукраїнські погляди. Це призначення добре вплине на подальшу співпрацю України та Чехії. Адже Чехія — однозначно союзник України, яка забезпечує країну як гуманітарною, так і військово-технічною підтримкою.

Прямий ефір