Після знищення “Москви” серед кримських призовників почалася паніка

Росія показала врятованих моряків із затонулого крейсера “Москва” і заявляє, що змогла евакуювати всіх членів екіпажу. Однак у пресі з’явилася інформація про загиблих, а на відео є у кращому разі половина всього екіпажу.
Про те, як знищення Москви може вплинути на перебіг воєнних подій в Україні, журналісти UATV поговорили з керівником військових програм Центру глобалістики Стратегія-21 Павлом Лакійчуком.

“Міністерство оборони готове приховати війну в Україні від свого народу. Другий місяць війни вже закінчується, а в них триває якась дивна операція на Донбасі. Про те, що їхні солдати, матроси гинуть поблизу Бучі, Чернігова, Сума, Харкова, Миколаєва, у принципі, росіяни цього не знають. З іншого боку, схоже, що російський народ не зовсім хоче знати правду… Те саме сталося на «Москві», — вважає експерт.

Найімовірніше, у корабель влучили українські крилаті ракети “Нептун”, а вибух був такої потужності, що судно не змогли врятувати навіть у спокійну погоду. Детонація боєприпасів та пожежа неминуче призвели до жертв, що російська пропаганда або замовчує, або заперечує.

Лакійчук переконаний, що втрати від такого ракетного удару були масштабними.

“Те, що зображено на фото та відео, дуже схоже на той характер уражень, які крейсер отримав унаслідок ракетного удару України. На крейсері в цей момент могло бути близько 490-520 осіб. Штатний екіпаж на “Москві” – 480 матросів та офіцерів, але для виходу на бойову службу укомплектованість має бути не менш ніж 90%. Тобто приблизно мінус 50 людей. І щонайменше 430 моряків. Плюс до цього додається похідний штаб Чорноморського флоту, який керує з’єднанням — від 30 до 50 старших офіцерів. Маємо такі цифри: 480-520 людей було на кораблі. Скільки з них урятувалося? Це був дуже великий вибух, і жертв має бути чимало”, — розмірковує Лакійчук.

Він додав, що, незважаючи на замовчування теми у російських ЗМІ, люди дізнаються правду. А це впливає на моральний стан майбутніх солдатів, зокрема кримчан, яких незаконно забирають на службу в російській армії.

“У Криму зараз починається, як і в Росії, весняний призов. Сарафанне радіо діє, і, наскільки я знаю, серед кримських та севастопольських призовників усі намагалися потрапити на флот. Адже, незважаючи на те, що Міноборони РФ говорить про строковиків, які не беруть участі в операції проти України, насправді військовослужбовців строкової служби залучають до неї, вони гинуть на українській землі. І ніхто не хоче потрапити до цієї м’ясорубки, тому молоді люди намагалися ухилитися від цього, тобто піти служити на флот. Після загибелі крейсера “Москва” у військкоматах, зокрема, Севастополя сіється паніка, тому що, як виявилося, на крейсері або на фрегаті від війни не сховаєшся. Перетворити її на односторонню війну не вдасться, ти своє отримаєш також. Ну от, поступово внаслідок глибинної передачі інформації громадська думка змінюється, принаймні вони починають боятися за себе, за своїх дітей, а не тільки мріяти про крадені телевізори та холодильники”, — розповів Лакійчук.

Експерт зазначає, що зараз помилково вважати, що знищення крейсера “Москва” повністю позбавило функцій російського флоту.

“Це не зовсім правильно, бо ці функції відновлюються. Питання полягає в тому, які для цього потрібні надалі сили та засоби. По-перше, це був флагманський корабель, корабель управління угрупованням сил. І на якийсь проміжок часу після його знищення росіянам необхідно буде змінити структуру управління, змінити лінії зв’язку та управління, перенести командний пункт. На це потрібен час, а час – це дуже важливий фактор у воєнних умовах. По-друге, “Москва” здійснювала протиповітряне прикриття всього угруповання сил, тобто тих кораблів, які завдавали ракетних ударів по територіїї України з Чорного моря, знищували та піратували у морі. Фактично, іншого такого морського базування засобу ППО у них немає, і все це угруповання доведеться їм прикривати винищувальною авіацією, а це дуже дорого, дуже складно, це відволікає значну частину тих винищувачів та авіаційного крила, яке задіяне на півдні й на сході нашої країни. Тобто це полегшує нам бойові дії”, — міркує аналітик.

Лакійчук вважає, що знищення російського корабля суттєво вплинуло на перебіг ведення бойових дій на півдні країни.

“Мені здається, після потоплення Москви вони повністю втратили шанси проведення морського десанту в районі Одеси. Але це моя особиста думка. Вони переконалися, що у нас є потужні протикорабельні засоби, та відвели свою групу сил на значну дистанцію в морі, за зону досяжності наших протикорабельних ракет. Більше того, частково “Москва” здійснювала протиповітряне прикриття того угруповання, яке завдає ударів по Миколаєву. Ну, і, безумовно, дуже важливим є моральний чинник, що може вплинути на весь перебіг кампанії”, — вважає експерт.

Нагадаємо, священник Андрій Пінчук в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА розказав про звернення до Міжнародного церковного трибуналу на патріарха Кирила, в якому українські священники просять дати оцінку концепції так званого “русского мира”, а також накласти персональні церковні санкції на осіб, відповідальних за створення інтелектуальної та моральної платформи для загарбницької війни Росії проти України.

Радник голови Офісу президента Тимофій Милованов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA повідомив, що Україна зможе експортувати через порти сусідніх країн не лише зернові.

Читайте також: Понад місяць Херсон перебуває в окупації російських військ і, фактично, ізольований від решти України: туди не доходять вантажі з українськими продуктами й товарами, з містом немає ні залізничного, ні автобусного сполучення. Водночас деяким людям вдається вибратися самостійно. Розповідаємо, чи можна виїхати із України в Європу через Крим.

Прямий ефір