Московський патріархат порушує всі канонічні правила, благословляючи війну проти України – Пінчук

Священники Української Православної Церкви Московського патріархату написали звернення до Міжнародного церковного трибуналу. Це дуже давня православна інституція, до якої входять п’ятеро патріархів: Константинопольський, Олександрійський, Антіохійський, Єрусалимський та Кіпрський. Саме суду цих п’ятьох патріархів підсудні усі вищі сановники будь-якої православної церкви. Як розповів священник Дніпропетровської єпархії УПЦ МП Андрій Пінчук, патріарх Кирило непідсудний на території своєї церкви, у Росії. Тому українські священнослужителі звернулися до суду стародавніх східних патріархів з проханням, з одного боку, дати оцінку концепції так званого «русского мира» та обговорити її як єретичну і, з іншого боку, накласти персональні церковні санкції – притягти до відповідальності осіб, відповідальних за розпалювання війни, за створення інтелектуальної та моральної платформи для загарбницької війни Росії проти України.

“Насамперед, ми маємо на увазі Патріарха Кирила, його нескінченні наративи про священну війну і таке інше. Ми сподіваємося, що наш судовий позов буде розібраний по суті, східні патріархи дадуть оцінку діям Кирила, принаймні засудять концепцію “русского мира”, ми сподіваємося на позбавлення його сану і навіть відлучення від церкви. Такий прецедент уже був, 450 років тому такий суд, тих самих сановників, засудив Московського патріарха Нікона, позбавив його патріаршого престолу і відправив на довічне покаяння в один з монастирів”, – розповів Пінчук в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА.

– У нинішніх реаліях, якщо Собор підтримає позов, що загрожує сьогодні Патріарху Кирилу?

– Насамперед, це повна делегітимізація його правління. Після рішення суду патріархів, якщо таке рішення буде вже у площині позбавлення сану Кирила або позбавлення його єпископського престолу, після такого рішення патріарх перестане бути легітимним в очах не просто православного світу, а в очах усієї релігійної спільноти планети. Він просто з Патріарха церкви, що мілітаризується, перетвориться на узурпатора церковної влади. З іншого боку, ми все-таки сподіваємося, що це засудження стане початком декирилізації Російської православної церкви. Ми сподіваємося отримати аналіз тієї спадщини, яку приніс Кирило, і поступово позбутися цієї спадщини. Також має бути покаяння у тому злі, яке Російська православна церква принесла на землю України.

– Ми знаємо, що з боку Кирила була підтримка російської армії. Наприклад, у березні він благословляв на війну в Україні, передавав командувачу Росгвардії ікони. Тобто, це все було під егідою російської церкви. Виходить, що роль церкви в Російській Федерації повністю нівельована?

– Ну, я не давав би таких м’яких оцінок діям церкви. На мій погляд, завдання церкви – бути сумлінням народу, і якщо навіть керівництво Росії почало цю війну, завдання будь-якого предстоятеля православної церкви – публічно виступити проти цієї війни і закликати свою паству, в якій також є військовослужбовці російської армії, скласти зброю і припинити бойові дії. Цього не було, а було благословення вбивати. Це взагалі нонсенс. Це неймовірний, на мою думку, моральний злочин церковної ієрархії Московського патріархату. І, на мій погляд, це те, від чого Московському патріархату, по-перше, не відмитися, а по-друге, це те, що завдасть руйнівних зрушень у самій російській церкві, бо, по суті, ця церква, яка сьогодні зрадила Христу, зрадила Євангелію, служить антихристу. Ось як це виглядає з погляду Євангелія.

– Російська пропаганда подає це так: патріарх Кирило благословив, отже, російська армія робить усе правильно. Як прихожани реагують на це все? По-перше, на те, що Кирило спочатку так вчинив, а по-друге, на те, що зараз йому загрожує?

– До Кирила досить давно критичне ставлення і в більшості духовенства, і в парафіян. Напевно, можна сказати сміливо, десь, з 2010 року це почалося, у 2014 році це дуже сильно посилилося, а зараз це просто досягло свого апогею. Ось таке не просто критичне, а таке негативне ставлення. Як далі розвиватимуться події в УПЦ МП, дуже складно спрогнозувати, бо єпископат Української православної церкви зайняв позу страуса: голову сховали в пісок і відмовляються приймати якісь рішення. Там зайняли просто вичікувальну позицію. Частина єпископату зайняла абсолютно промосковську позицію і продовжує ретранслювати такі московські кирилівські меседжі, що ми маємо бути вірними Кирилу, ми маємо бути вірними російській церкві. Частина єпископату займається не служінням народу та церкви, а лише вирішенням якихось своїх особистих питань і виконанням тих замовлень, що їх ставлять їх куратори, і все.

– Якщо ця декирилізація все ж таки відбудеться, як це вплине на діяльність самої церкви в Російській Федерації? І якщо Кирила усуватимуть, то за якою процедурою?

– Процедура усунення дуже проста: має бути рішення Суду п’ятьох, і Кирило після цього вважається відстороненим. Зрозуміло, що Кирило на цей суд навряд чи приїде, і зрозуміло, що якщо буде таке рішення, він скаже: “Ви мені ніхто, звати вас ніяк”. Пам’ятайте слова Шарикова: “Я тут на п’яти аршинах сидів і сидітиму”. Але в будь-якому разі, це підірве його легітимність, і велика кількість осудного духовенства і парафіян замисляться над тим, що трапилося і що треба робити далі.

– Російську армію благословляють капелани. Чи є інформація, скільки капеланів підтримують російську армію?

– Є точна інформація, що капелани Російської православної церкви прийшли на територію України. З погляду церковного канонічного права – це неймовірний злочин того ж таки патріарха Кирила. Тому що з точки зору церкви патріарх є просто єпископом Москви, і він не мав права, в принципі, відправляти священників щось робити на територію будь-якої іншої єпархії, тим паче на територію іншої церкви. Це окремий злочин патріарха, і він тут використав ті самі механізми, які він раніше використав для захоплення понад ста храмів на території Африки. Він захопив храми Олександрійського патріархату. Тому зараз російська церква поводиться, як “шпана”, а патріарх Кирило поводиться, як ватажок якоїсь банди, яка вештається по різних країнах і намагається щось “відхопити” силовим шляхом.

– Чи може Кирило законним способом заперечити рішення Суду п’ятьох?

– Ні. Це вже неможливо заперечити. Це остання судова інстанція, є попередня судова інстанція – Архієрейський собор РПЦ. Але патріарх не збирає Собору. Зі мною особисто розмовляв один із митрополитів Української православної церкви, і він пропонував нашій групі духовенства, які підписали позовну заяву проти Кирила, передати її на інстанцію нижче – це Архієрейський собор Російської православної церкви. Але цей Собор перестав збиратися. Дійсно, Патріарх підсудний Собору архієреїв, і, до речі, до нього входять абсолютно всі єпископи Української церкви, їх близько 50. І буквально позавчора офіційний сайт Московської патріархії опублікував рішення патріарха про чергове перенесення Архієрейського собору, призначеного на травень. Ну, на мій погляд, патріарх просто боїться зараз збирати цей Собор, тому що питання про його усунення може бути порушене просто на Соборі вже в Москві. Тому наступна інстанція – Суд п’ятьох.

– У випадку міжнародного трибуналу та успішного зняття Кирила хто буде натомість?

– Я думаю, що мілітаристський чад, в якому перебуває РПЦ, призведе до того, що на престол у Російській церкві посадять такого ж неадекватного, таку саму людину без базових християнських принципів і цінностей. Тому я й говорю про те, що Російська церква вимагає не тільки зміни патріарха Кирила, вона вимагає декирилізації церкви, позбавлення ганебної антихристиянської спадщини, в яку занурив усю Російську церкву і викупив патріарх Кирило. І це, на мою думку, буде тривалий, важкий процес, який розтягнеться, гадаю, не на одне десятиліття.

Нагадаємо, експерт Московського центру Карнегі Костянтин Скоркін в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА пояснив, чому російське суспільство мовчить, бачачи багатомільйонні доходи російських чиновників.

Верещук: 20 квітня відкриється “зелений” коридор із Маріуполя

Радник голови Офісу президента Тимофій Милованов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA повідомив, що Україна зможе експортувати через порти сусідніх країн не лише зернові.

Читайте також: Російський адвокат Микола Полозов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА висловив думку, що громадяни РФ мають легальні шанси не йти на війну. Він також розповів, що для цього робити.

Прямий ефір