На кожен крок Молдови на шляху до євроінтеграції Кремль відповідав економічним ударом по республіці: піднімав ціни на газ, вводив мита та ембарго на товари. Тепер, коли важелів впливу у Москви стає менше, вона зайнялася організацією провокацій та заворушень у Молдові, повідомляє FREEДОМ.
Росія хоче привести до влади у Кишиневі своїх ставлеників. Такий план Кремля президентка Молдови Майя Санду озвучила на роковини повномасштабного російського вторгнення в Україну. Цю інформацію неодноразово підтверджували українські та західні розвідки.
“Мета цих дій полягає у поваленні конституційного ладу, зміні законної влади в Кишиневі на нелегітимну, що дозволить нашій країні надати Росії можливість зупинити процес європейської інтеграції, а також у тому, щоб Росія могла використати Молдову у війні проти України”, — заявила президентка Республіки Молдова Майя Санду.
Молдова стала незалежною у 1991 році, після розпаду Радянського Союзу. У новий етап своєї історії вона увійшла однією з найбідніших країн Європи: з високим рівнем безробіття та величезним зовнішнім боргом — головний кредитор, до речі, Росія. На початку 1990-х у Молдові були поширені проєвропейські та прорумунські настрої. Говорили навіть про об’єднання Молдови та Румунії. Москві подібні ідеї категорично не подобалися. Їй треба було зберегти Молдову у сфері свого впливу та тиску. Тоді східний регіон Молдови — Придністров’я — оголосив про свою автономію, а Росія під приводом захисту російськомовного населення ввела туди півторатисячний військовий контингент.
“По суті, там незаконна армія та контроль складів із боєприпасами. Але треба розуміти, що під контролем Росії перебувають ще військові структури Придністров’я, а це армія, це підрозділи різних силових структур, і це становить певну небезпеку як для Молдови, так і для України. І ми розуміємо ситуацію в Україні, коли вони змушені у цей скрутний час тримати певну кількість збройних сил на кордоні”, — коментує політолог, директор Інституту ефективної політики (Молдова) Віталій Андрієвський.
Молдова багато в чому залежала від РФ, особливо в енергопостачанні. На початку 2006-го російський “Газпром” припинив постачання газу до республіки після того, як Кишинів відмовився платити за цінами в 2 рази вищими за колишні. То був удар по економіці. Залежності від російських енергоресурсів у Молдові почали позбуватися лише після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
“Росії здавалося, що вони нас тримають вічно, це газовий зашморг, що ми повністю залежимо від російського газу. І слід сказати, що ця залежність тривала до кінця 2022 року. Тільки наприкінці 22-го правий берег Дністра — Кишинів — зліз із цієї газової голки. Ми стали отримувати газ із Європи, а російський газ йти лівому берегу (Придністров’ю, — ред.), який, до речі, за нього не платить”, — продовжує політолог, директор Інституту ефективної політики (Молдова) Віталій Андрієвський.
Того ж 2006 року у Москви та Кишинева виник дипломатичний конфлікт — після того, як Росспоживнагляд запровадив заборону на експорт молдавських вин, фруктів, консервації та іншої сільгосппродукції. Це був ще один болісний удар по економіці Молдови.
Такі методи Кремль застосовував неодноразово. Коли у червні 2014-го Молдова ратифікувала угоду про асоціацію з ЄС, Росія одразу пригрозила виключити країну із зони вільної торгівлі СНД та знову ввела ембраго на товари.
“Протягом 30 років політичний клас, який мала Молдова, тримав її в залежності від російського газу. І протягом 30 років ми бачили: коли Росії не подобалися якісь кроки Молдови, вони підвищували ціни на газ або забороняли молдавські яблука везти до Росії чи вина, чи ще щось. Весь час нам створювали проблеми, коли їм не подобалися, наприклад, наші кроки. Зараз, після того, як Молдова оголосила, що вона хоче вступити до Євросоюзу і ми вже отримали статус країни-кандидата, почалися проблеми”, — каже директорка газети Ziarul de Garda (Молдова) Аліна Раду.
Росія продовжує затягувати газовий зашморг, постачати та підтримувати проросійських чиновників та політсили, організовувати акції протестів, підкуповувати політиків та силовиків різних рангів, маніпулювати мовним питанням у Молдові.
“У Молдові дуже великий вплив Росії на проросійські партії. Росія останні 4 роки проводила цілі спецоперації у Молдові щодо впливу на молдавські вибори. Росія, ФСБ, Кремль відправляли до Молдови групи політтехнологів”, — перелічує журналіст Rise Moldova Володимир Тхорик.
Політолог Андрієвський це підтверджує.
“30 років незалежності Росія активно вела тут інформаційну пропагандистську війну, вона впроваджувала тут агентів впливу, корисних ідіотів. Створювала та фінансувала тут пропагандистські ЗМІ”, — говорить політолог, директор Інституту ефективної політики (Молдова) Віталій Андрієвський.
Оскільки ці методи спрацьовують дедалі гірше, то Путіну терміново знадобилося у Придністров’я. Це шлях не лише до боєприпасів, які вже в дефіциті у росармії, а й до порятунку власного рейтингу серед шанувальників режиму.
“Загарбницька війна проти України зазнала краху. І компенсація сили для демонстрації союзникам, наприклад, за ОДКБ у тій же Білорусі, тій же Вірменії необхідна гостро. Потрібні такі прориви. І переворот у Молдові став би для Росії таким рятівним колом”, — вважає політтехнолог Олег Постернак.
Російське вторгнення в Україну не могло не вплинути на Молдову. І це не лише російська ракета, яка порушила повітряний простір республіки, а й збої у роботі енергосистеми через обстріли російською армією об’єктів української інфраструктури. А ще — біженці з України та росіяни, які поїхали від мобілізації.
Підтримку Києву демонструє і влада Молдови, і громадяни.
Війна проти України показала всьому світу, як Росія ставиться до народів, які ще вчора називала братніми: вбиває, грабує, катує, ґвалтує, руйнує все на своєму шляху і… бреше. Тепер вся Європа приділяє більше уваги безпеці. Молдова не стала винятком: Кишинів посилив покарання за сепаратизм, Конституційний суд республіки має розглянути законопроект про заборону проросійської партії “Шор”.
Читайте також: Залякування, шантаж і збройна агресія: як РФ намагається утримати сусідні країни у сфері свого впливу (ВІДЕО)