Окупанти на ТОТ постійно нарощують обмінний фонд, українців затримують за найменше “правопорушення”, — правозахисник

Павло Лисянський. Скріншот: uatv.ua

Дії силовиків на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України спрямовані на тиск на місцеве населення. Російські окупанти щомісяця затримують цивільних за найменші “правопорушення”. Незгодні з політикою Кремля потрапляють до в’язниці. Про це сьогодні, 10 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки Павло Лисянський.

Український омбудсмен Дмитро Лубінець назвав цифру в 25 тис. цивільних полонених, фактично заручників. За словами Лисянського, це не остаточна цифра.

“У нас є дані, що вони затримують щомісяця сотні людей. Затримують, засуджують. Тільки на окупованій частині Донецької області понад 5 тисяч “вироків” виніс окупаційний суд. Зрозуміло, що вони не всі належать до таких статей, як “держзрада”, “шпигунство” тощо. Але 5 тис. вироків стосується місцевих жителів. Тобто окупаційні суди засуджують наших співгромадян. Окупанти постійно нарощують обмінний фонд. Вони затримують людей за найменший злочин, за їхніми — правопорушення. А насправді люди просто живуть своїм життям”, — розповів правозахисник.

Він навів приклад:

“Людина не хоче відмовлятися від паспорта громадянина України. Тоді до неї приходять і кажуть: “У нас ухвалено закони, ти тепер іноземний громадянин, ти не оформив паспорт, тому ти підлягаєш депортації”.

Лисянський уточнив, що перші депортації українців уже є. А перед депортацією людину поміщають у міграційну в’язницю, яка вже створена на ТОТ частині Луганської області.

“Але людина нічого не порушувала, вона не хоче відмовлятися від українського паспорта. До неї приходять силовики, забирають у в’язницю, погрожують їй тим, що вона втратить усе своє майно, квартиру. У депортованих вони квартири потім забирають. І так вони фактично ламають людину, психологію людини. Ми можемо з вами тільки уявити, що людина переживає, яка все життя прожила з паспортом України, не хоче від нього відмовлятися. Приходять силовики зі зброєю, з автоматом, окупанти погрожують дітям, забирають його. Після того, як його забрали, проводять обшуки”, — розповів він.

І це все на сьогодні — масові злочини окупантів на ТОТ України, резюмував правозахисник.

Читайте також: Заручники і військовополонені — гвинтики, якими в Кремлі закручують свою машину війни: інтерв’ю з омбудсменом Дмитром Лубінцем

Прямий ефір