Обвал прибутку від експорту нафти і газу може становити понад 50%: що чекає на економіку РФ у 2023-му — думки експертів

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Курс російського рубля до кінця року знову знизився по відношенню до долара і євро. Антиросійські санкції та нафтове ембарго призвели до того, що рубль продовжує своє “нестримне падіння”, пише Reuters. Експерти припускають, що це не межа й інфляція продовжиться. Адже Кремль витрачає мільярди на війну проти України, а демократичний світ вводить нові обмеження проти країни-агресора, інформує FREEДОМ.

Починаючи з жовтня російський уряд змушений поповнювати бюджет із коштів Фонду національного добробуту. По 4-5 млрд дол. щомісяця йде на відшкодування дефіциту російського бюджету, зазначають у Міністерстві економіки України.

“Ми вже чітко простежуємо ознаки фінансового стресу держави-терориста. Це і виведення на користь бюджету коштів із Фонду національного добробуту, і виведення з “Газпрому” 20 млрд дол. через спеціальний податок, і незаплановане залучення коштів на внутрішньому ринку”, — зазначила перша віцепрем’єр-міністерка України, міністерка економіки Юлія Свириденко.

Розв’язана Росією війна проти України обходиться російській економіці надто дорого. Запроваджені Заходом санкції призвели до кризи російської промисловості. Через заборону на постачання високотехнологічної продукції, обладнання та комплектуючих у Росії закривають підприємства.

Російські споживачі не мають зараз частини звичних товарів. А за частину, що залишилася, — платять набагато дорожче. Зростання безробіття, масова еміграція через мобілізацію і сама мобілізація — ускладнюють ситуацію.

“Реальні доходи росіян зменшилися на рівні від 3 до 5%, звісно, це пов’язано з високим рівнем інфляції. Хочу нагадати, що десь влітку інфляція становила 18%, зараз це вдалося трохи знизити, але знизити вдалося за рахунок зменшення споживчих настроїв росіян. Це пов’язано з частковою мобілізацією так званою, це пов’язано з тим, що велика кількість людей виїхала за кордон, рятуючись від мобілізації”, — каже економіст Олег Пендзин.

Із РФ продовжує йти бізнес. Згідно з аналітикою Єльського університету, понад тисяча компаній уже вийшли з російського ринку або призупинили там роботу. Близько 20 мільярдів євро російських активів заморожено в ЄС. Скорочується російський імпорт та експорт.

“Стан деградації, якій не видно кінця і краю. Але всі розмови про те, що російська економіка відновиться у 2025 або 2027 — повна фігня. Тому що немає жодних чинників, які б цей тренд розвернули. Виняток — якщо закінчиться війна, але не перемир’ям, а так, як має закінчитися, поразкою Росії, поверненням РФ у систему світового права і репараціями”, — каже економіст Максим Миронов.

США ввели новий пакет санкцій проти десятків фінансових установ Росії. Зокрема, проти олігарха Володимира Потаніна, мережі його організацій, а також інших осіб, пов’язаних із російським урядом. В Офісі президента України заявили, що необхідно запровадити санкції проти “Росатома”, портфель іноземних замовлень якого становить близько 200 млрд дол.

“Росія продовжує шантажувати світ ядерною зброєю, а “Росатом” сподівається нарощувати експортну виручку. Так не може бути. Будемо системно працювати над тим, щоб санкції проти “Росатома” стали реальністю”, — заявив глава ОПУ Андрій Єрмак.

У 2023 році обвал прибутку від експорту нафти і газу може досягти понад 50% — усе через ембарго ЄС на сиру нафту, нафтопродукти і граничну ціну на них. У новому році доходи країни-агресора можуть впасти нижче критичного рівня — до 40 млрд дол. за квартал.

Україна працює над тим, щоби гранична ціна на нафту була знижена до 35 дол. за барель, заявили в Мінекономіки. За прогнозом Офісу з питань координації санкцій Держдепартаменту США, протягом наступних кількох років російська економіка скоротиться принаймні на 16%.

Читайте також: Жителі мегаполісів РФ скоро не побачать ані елітних машин, ані брендового одягу, — економіст

Прямий ефір