Німеччина та Польща створюють коаліцію бронетехніки для ЗСУ: перспективи такої співпраці аналізували експерти

Танки Leopard 1A5. Фото: armyinform.com.ua

26 березня Німеччина і Польща планують оголосити про створення коаліції бронетехніки для ЗСУ, повідомили на сайті польського уряду. До ініціативи приєдналися й інші країни — Велика Британія, Швеція та Італія. 

У Міністерстві оборони Німеччини зазначають, що коаліцію створено для того, щоб збільшити виробництво низки оборонної продукції в рамках польсько-німецького співробітництва. 

Допомогти Україні заради безпеки в Європі

Одна з найважливіших коаліцій – так назвав ініціативу зі спільного виробництва бронетехніки для України міністр національної оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш. За словами його німецького колеги Бориса Пісторіуса, програма особливо важлива на тлі спроб Москви розділити єдність Заходу. 

“Це дуже гарний сигнал співпраці, дружби та партнерства. Ми думаємо про те, що робити сьогодні, щоб допомогти Україні та діяти заради безпеки Європи та східного флангу НАТО, безпеки нашого майбутнього. Це принципово. Наша сьогоднішня співпраця в рамках Європейського Союзу, в рамках НАТО — це основа безпеки Європи, основа нашої демократичної спадщини, цивілізаційних здобутків, принципів і цінностей, де основою є життя особистості та верховенство закону. Це той фундамент, який ми будемо розвивати, зміцнювати”, — заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Відомо, що, крім бронетехніки, партнери планують наростити виробництво боєприпасів, щоб гарантувати тривалу і безперервну підтримку Збройних сил України.

“Чому саме Німеччина — Польща, тому що, я так розумію, ми будемо йти шляхом інтеграції своїх бронетанкових військ у НАТО саме поповненням німецьких танків Leopard. Це раз. По-друге, з огляду на те, що Польща вже має значну кількість цих танків на озброєнні, вони будуть нам допомагати з підготовкою персоналу, що обслуговує, військовослужбовців, які будуть на них служити на їхній території”, — висловив думку генерал-майор СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун.

Крім посилення підтримки України, Польща і Німеччина в липні 2024 року планують почати роботу над створенням “угруповання швидкого реагування”.

“Польща і Німеччина беруть на себе відповідальність за сили швидкого реагування в Європі. З липня цього року наші бойові групи – 2 500 польських солдатів, 2 500 німецьких солдатів – будуть готові до швидкого реагування і розгортання. Це сили швидкого розгортання, які виконують стратегічні завдання Європейського Союзу”, — зазначив віцепрем’єр-міністр, міністр національної оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш.

Окремі підрозділи, що складаються з військових двох країн, будуть готові першими відбити провокації з боку Кремля.

“Це угруповання, яке буде готове прийняти й збільшитися до розмірів 30-40 тис. Тобто це передова група, яка готова до розгортання. З боку Німеччини та Польщі найнебезпечніший напрямок — це все-таки Білорусь, і Білорусь по кордону Польщі та Литви в бік Калінінграда — ось цей перешийок, де Росія намагається накрутити найбільшу небезпеку для НАТО і європейських країн”, — пояснив генерал-майор СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун.

У складі іншої ініціативи — “Веймарського трикутника”, створеного ще 1991 року, Польща і Німеччина спільно з Францією заявили про плани наростити постачання зброї в Україну. За словами канцлера Німеччини Олафа Шольца, уряди трьох держав сфокусують свої зусилля на закупівлі далекобійної реактивної артилерії для ЗСУ.

“Ми тісно і непохитно стоїмо на боці України. Ми ясно дали це зрозуміти від самого початку, і це діятиме стільки, скільки буде потрібно. Ясно одне: ми підтримуємо Україну. Як бачите, ми всі троє серйозно ставимося до підтримки України. Ви також можете бачити, що солідарність і спільні дії необхідні для захисту миру і свободи в Європі. Більше, ніж будь-коли. Наша єдність — це наша сила. Наші три держави — Німеччина, Польща і Франція несуть особливу відповідальність у цьому відношенні”, — наголосив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Про важливість спільного нарощування постачання озброєння в Україну для безпеки в Європі заявив президент Франції Емануель Макрон

“Це серйозний момент. Настає нова ера, і ми будемо там. І той факт, що ми троє єдині в цей день, з однаковою ясністю оцінюємо ситуацію в Україні та сповнені рішучості ніколи не дозволити Росії перемогти та підтримувати український народ до кінця — це сила для нас, наших народів, нашої безпеки та нашої Європи”, — заявив президент Франції Еммануель Макрон.

За словами канцлера Німеччини Олафа Шольца, озброєння для української армії союзники, найімовірніше, закуповуватимуть шляхом доходів від заморожених російських активів. Однак остаточного рішення щодо використання цих грошей поки що немає.

Думки експертів

Навіщо створюється коаліція з бронетехніки для ЗСУ? Чому саме Польща і Німеччина стали ініціаторами цього рішення? Які перспективи виробництва важкої військової техніки в Європі? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді військовий аналітик Олексій Гетьман і голова Громадської ліги “Україна-НАТО” Сергій Джердж

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Ймовірно, ми зможемо отримати більше бронемашин Iveco

— У нас уже є танкова коаліція, а тепер буде ще й коаліція з бронетехніки. Формат “Рамштайн” — це платформа, в рамках якої обговорюються всі види озброєння, необхідні Україні, — починаючи від засобів протиповітряної оборони та авіації, закінчуючи патронами.  

Створення коаліції з бронетехніки — це можливість для України отримувати цю допомогу швидше. Але існують держави, які не в рамках коаліції надають допомогу. Наприклад, Бельгія вже зобов’язалася передати нам 300 легкоброньованих машин, які мають захист від протитанкових мін. Ця техніка може розвивати швидкість до 130 км і здійснювати маневри. 

Буде добре, якщо Німеччина і Польща збільшать постачання бронетехніки, тому що, на цей момент, Росія перевершує Україну в кількісному плані. Тому необхідно використовувати в бойових діях високотехнологічні інструменти. 

Я думаю, мова піде про легку броньовану техніку на кшталт Iveco, яку нам уже передають італійські партнери. 

Добре, якщо Польща і Німеччина почнуть спільне виробництво — таким чином поповнюватимуться їхні запаси. Для нас це великий плюс — наявність вузькоспеціалізованої угоди щодо броньованої техніки. 

У Польщі та Німеччині ремонтують танки Leopard, мабуть, тому ці дві держави стали ініціаторами коаліції бронетехніки. 

СЕРГІЙ ДЖЕРДЖ: Польща та Німеччина мають досягнення у важкій промисловості

— Якщо Німеччина візьметься за виробництво бронетехніки — це дуже добре. У цієї держави є фінансування, а також необхідні потужності та технології. Німецький машинобудівний концерн Rheinmetall — це серйозна структура. 

У Німеччині є певні досягнення в танкобудуванні. І якщо почнеться спільне виробництво з Україною, то воно буде дуже успішним. З одного боку — в Україні можна буде проводити випробування бронетехніки та покращувати її складові. Вона буде, грубо кажучи, ближче до споживача. У майбутньому, я думаю, таке спільне виробництво з Німеччиною посилить європейську складову і НАТО.

Добре розвинена польська важка промисловість. Свого часу там виробляли БТРи, аналоги радянських танків, установки САУ. У Польщі добре розвинений військово-промисловий комплекс. І логістичні зв’язки Німеччини та Польщі дадуть можливість посилити співробітництво в цьому напрямку. 

Польща збільшує виплати на оборону. Тепер витрачають уже не 2% валового внутрішнього продукту, які рекомендує НАТО для власних армій держав-членів Альянсу, а — 4%. 

Росія близько і якщо почнеться повномасштабна війна з країнами НАТО, то Польща буде в перших рядах. Тому поляки сьогодні приділяють більше уваги власним силам безпеки. 

Польський уряд запросив американські підрозділи, щоб вони були присутні на їхній території. Це посилює польський військовий потенціал, з урахуванням науково-технічних дослідження, закупівлі нової сучасної техніки. 

Читайте також: Партнери виділяють Україні нову допомогу: підсумки 20-го засідання “Рамштайну” (ВІДЕО) 

Прямий ефір