Небезпека штаму “омікрон” – всі подробиці: “5 вопросов” з лікарем-інфекціоністом Віктором Петровим

Фото Укрінформ

Новий штам коронавірусу “омікрон” стрімко поширюється по всьому світу. Він вважає більш заразним, ніж “дельта”, а існуючі вакцини можуть бути не дуже ефективними від нього. У зв’язку з цим Кабмін ухвалив рішення про заборону в’їзду в Україну громадянам низки африканських країн, а також про проходження самоізоляції для українців, які повернулися звідти.

У чому небезпека “омікрону”, які симптоми характерні при інфікуванні та чи допоможуть вакцини – розповів лікар-інфекціоніст Віктор Петров у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.

Ведучий – Олег Борисов.

– Що відомо про штам “омікрон”?

– На сьогоднішній день відомо, що мутація, яка відбувається, подібна до тих мутацій, які відбувалися раніше. На жаль, географічні особливості, і навіть переміщення населення, переміщення носіїв вірусу призводять до того, що відбувається змішування.

Найбільше викликає занепокоєння, що наша імунна система навіть у вакцинованих людей не може правильно ідентифікувати цей вірус і відразу ж його знищувати у внутрішньому середовищі організму. Простими словами, вакциновані люди мають невелику фору перед тими, хто не вакцинований, але, на жаль, мутації вірусу призводять до того, що наша імунна система залишається сліпа по відношенню до них.

За клінічними особливостями поки що даних дуже мало. З того, що відомо, бачимо, що вірус вражає гастроінтестинальний тракт. Тобто це симптоми, які схожі на отруєння. Симптоми із діарейним синдромом. Тобто із порушенням перистальтики кишечника.

У дітей вірус практично безсимптомно викликає високу температуру. Тобто понад 39-40 градусів, яка є дуже резистентною до звичайних препаратів, які ми застосовуємо при зниженні температури. Тому батьки можуть запідозрити недобре, якщо у дитини температура раніше добре збивалася, а зараз, наприклад, привести її до норми важко.

Також є небезпека для організованих колективів. Тому що епідеміологи говорять про те, що репродуктивне число вірусу “омікрону” зростає. Це означає, що один пацієнт зможе заражати набагато більше людей, ніж заражали попередніми штамами.

– Якщо вакцини, які є зараз, не допомагають, чи розроблятимуть нові препарати від коронавірусу? Чи залишається чекати, поки всі перехворіють?

– Ні. У жодному разі не чекати. Я закликаю вакцинуватися тим, що є у доступі, тому що це як мінімум дасть вам 5 днів фори. Ви на 5 днів раніше почнете боротися з вірусом, ніж людина, яка не вакцинована. Це – перший аспект.

Другий аспект – є хороші новини, які надходять від розробників AstraZeneca, Pfizer, які говорять про те, що вакцина буде поліваріантною. Тобто найближчим часом ті вакцини, які надходитимуть на ринок України, на європейський ринок, матимуть елементи мутацій, які вже відомі лікарям-епідеміологам на даний момент. Але погана новина у тому, що мутацію ніхто не зупинить. Тому що РНК-вірус – це один ланцюг, який дуже легко мутує. Заміна будь-якого компонента РНК призводить до того, що вірус починає поводитися по-іншому. А для нас це головна біль. Тому що лікарі втрачають інформацію про те, як можна лікувати, і виникають труднощі із застосуванням тих препаратів, які ми раніше застосовували, і були спокійні за наших пацієнтів.

Я закликаю людей, які ухвалюють рішення в Україні, максимально швидко дозволити бустерну вакцинацію. Особливо мене хвилюють ті люди, які найперші були вакциновані вакциною AstraZeneca і Covishield, векторною вакциною, тому що перебувають у більшому ризику в порівнянні з тими, хто нещодавно вакцинувався Moderna або Pfizer. Чому я так говорю? Тому що, за моїми спостереженнями, пацієнти, які звертаються, були вакциновані навесні, взимку минулого року, на початку року. У них захисних антитіл практично не залишилось.

Також нагадую, що векторна вакцина дає ефективність 65-70%. І тому для бустерної вакцинації я категорично вимагаю, щоб вакцинували виключно вакциною на основі платформи мРНК. Тобто не підходить CoronaVac та AstraZeneca для бустерної вакцинації. Це золоте правило. Ми повинні застосовувати ту вакцину, яка ефективно і дуже швидко змоделює імунну систему таким чином, щоб вона могла розпізнавати хоча б якісь мутації.

– Чи можна очікувати, що 2022 року українці зможуть отримати бустерну дозу?

– Я хотів би, щоб третю дозу у нас максимально швидко дозволили, бо це один із способів якимось чином утримати ситуацію під контролем.

Епідемічний потенціал коронавірусу, наприклад, якщо його порівнювати з вірусом грипу, невичерпний. Якщо ми вакцинуємося від грипу і перехворіємо на якийсь вид грипу, то він для нас не становить небезпеки в майбутньому. Тобто його епідемічний потенціал вичерпано. У коронавірусу все навпаки. Чим довше ми зустрічаємося з ним, чим частіше ми зустрічаємося, чим частіше ми вакцинуємося, це не вичерпує його епідемічний потенціал. Він залишається для нас небезпечним у зв’язку з тим, він настільки вміло змінює свою структуру, що наша імунна система не встигає навчатися, як розпізнавати ці мутації.

Тому треба бути обережним. Я дуже прошу не вважати себе безсмертними тим, хто вакцинувався. Все-таки закликаю вести нормальний спосіб життя, стежити за своїм імунітетом, використати способи профілактики та попередження хвороби.

Прямий ефір