Нахманович: Називаючи росіян фашистами, ви підігруєте їм. Вони – спадкоємці злочинного радянського режиму

Ідеологія російського фашизму виникла ще до того, як Йосип Сталін прийшов до влади, проте подавалася вона під “соусом” боротьби з нацизмом. Як вважає історик Віталій Нахманович, сьогодні помилкою є дорікати Росії за фашизм, а доцільно розглядати країну-агресора як послідовника злочинного радянського режиму. Таку думку він висловив в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

“Ідеологія – це переважно історія, хоча марксисти навчали інакше. Вони вчили, що головне – економіка. Насправді головне – ідеологія, і головне те, що відбувається в головах у людей. Розумієте, тут ось у чому річ: звичайно, порівняння з нацистами чи фашистами, що принципово різні речі, має, вочевидь, пропагандистський характер, ніж реальний історичний. Чому? Між іншим, треба зауважити, що це порівняння приходить із двох сторін: Росія називає Україну та українців фашистами, ми називаємо фашистами Росію та її армію, і це не лише ми. Ми знаємо, що на Заході ці порівняння досі трапляються. Справа в тому, що ще від Другої світової війни, Нюрнберзького процесу, який озвучував усі злочини нацизму, останній став еталонним символом зла у світовій історії, принаймні в історії минулого століття. І, насправді, це у стратегічному плані дуже небезпечно, бо Нюрнберзький процес і вся наступна історія, закріпивши за нацизмом статус абсолютного зла, вивела з-під критики не менш злочинний режим – комуністичний, радянський. Причому це не тільки сталінський режим, це весь радянський режим протягом усієї його історії. І ставлення до комуністів, до Радянського Союзу було дуже викривленим в результаті Другої світової війни”, – вважає історик.

Нахманович переконаний, що західні демократичні країни розуміли, що їхній союзник у перемозі над нацизмом – “нічим не кращий за їх противника, просто ситуативно вони були змушені піти на союз зі Сталіним”.

“Коли ми розпочинаємо змагання з Москвою: “ви фашисти, ні, ви – фашисти” – ми стратегічно підіграємо їм. Тому що ми не говоримо: “Ви – спадкоємці комуністів, ви спадкоємці злочинного режиму, прямі спадкоємці та продовжувачі їхніх дій”. Зрештою, через свою біографію на території колишнього Радянського Союзу. Я не беру наймолодше покоління. Інші ж пройшли ідеологічне накачування, де поганий – це фашист, а комуністи – це наше все. Якого кольору будуть концтабори у світі: червоного чи коричневого? Ось за що була та війна. Тому не треба, так би мовити, рівняти Путіна та його режим із Гітлером, їх треба рівняти зі Сталіним, з їхнім реальним попередником, із Радянським Союзом”, – переконаний Нахманович.

Історик наголошує, що з 1930-х років, коли ще Гітлер не прийшов до влади, Радянський Союз уже готувався до так званої війни з нацистами.

“Насправді, ми розуміємо, що вони готувалися не до війни з нацистами, вони готувалися до захоплення Європи та радянізації всієї Європи, але пропаганда, звичайно, все це подавала інакше”, – розповів Нахманович.

Нагадаємо, радник керівника Офісу президента України Сергій Лещенко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA заявив, що в Росії на лідера партії “Опозиційна платформа За життя” Віктора Медведчука не чекає теплий прийом.

Верещук: 14 квітня працюватимуть дев’ять “зелених” коридорів

Голова Луганської ОВА: 14 квітня в області продовжиться евакуація за п’ятьма маршрутами

Читайте також: Речник організації Amnesty International Катерина Мітєва в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA наголосила, що поки не було конкретного судового розгляду та рішення міжнародного суду, який ухвалив би, що Росія чинить геноцид в Україні, юристи не можуть використати саме цей термін.

Прямий ефір