Нафтове ембарго від ЄС. Наслідки для РФ

Євросоюз затвердив шостий пакет санкцій проти Росії за повномасштабне вторгнення в Україну. Він включає персональні санкції, відключення від системи SWIFT трьох великих банків, у тому числі й “Сбербанка Росії”. Однак найважливішим обмеженням стала поетапна заборона на покупку російської нафти.

Новий пакет санкцій вдарить по економіці РФ сильніше, ніж усі обмеження до того, адже він фактично урізає найбільше джерело експортних доходів.

Ось як це виглядає у числових висловлюваннях: продаж енергоносіїв становить до 60% загального експорту РФ. Майже половина з них — нафтові постачання до Європи. Вже на початок 2023 року вони повністю припиняться. Винятки — Угорщина, Болгарія, Чехія та Словаччина. Однак це лише 8% усієї Європи. Тобто ефект від ембарго почне проявлятися вже найближчим часом.

“Очевидно, що будуть проблеми для компаній, які чітко розуміють, що ембарго проти них буде введено. Для тих добувних компаній, які традиційно жили з європейського ринку, це, очевидно, вплине на їхні середньострокові, що найменше, а також на інші настрої та інвестиційні плани”, — вважає професор кафедри економічної теорії Національного університету “Києво-Могелянська академія” Ігор Бураковський.

Тільки прямі збитки РФ від ембарго, за різними прогнозами, складуть від 22 до 60 млрд дол. на рік. Причому оминути обмеження — не вийде, оскільки під заборону потрапило страхування суден, які перевозять російську нафту. А це майже гарантує відмову від співпраці з компаніями з Росії. Єдиний потенційний варіант — змішувати російську нафту з будь-якою іншою так, щоби першої було менше половини. Однак це дорого і багато піде зайвої праці. Крім прямого ефекту, ембарго призведе до деградації всієї нафтовидобувної галузі РФ.

“Тепер вони будуть змушені закривати свердловини. Проблема РФ у тому, що свердловини дуже старі: вони були розроблені в 1960-1970-х роках. І якщо їх зараз закривати, то відновити їх буде дуже і дуже важко. Тобто можна сказати, що у середньостроковій перспективі санкції не знімуть, але якщо і знімуть — це не допоможе РФ відновити позиції, які були до 24 лютого”, — зазначив економіст Тарас Загородній.

Країни Європи також постраждають від запровадження ембарго, адже раніше РФ була одним із головних постачальників нафти. Цим пояснюється й те, чому шостий пакет санкцій узгоджували так довго. Проте, зрештою, в ЄС остаточно вирішили позбутися залежності від Росії.

“Ця війна і ця поведінка РФ тільки об’єднали Європу в прагненні уникнути залежності від російського палива в найкоротші терміни. Крім того, не варто забувати про проблему клімату. І зараз у нас є ще й політичний привід. Ми повинні диверсифікувати види палива, ми повинні прискорити перехід на чисту енергію”, — заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Щоб зменшити збитки, Росія може спробувати наростити постачання в країни Азії, але має два ключові обмеження: відсутність необхідної інфраструктури та співробітництво Китаю та Індії з Близьким Сходом. А так РФ вдасться перекрити лише малу частину втраченого експорту, кажуть експерти.

Читайте також:

Війна в Україні. 101 день

Як ховають людей у прифронтовому Лисичанську. Реалії

Від авіаударів ховалися у залізобетонній трубі: як відбувається евакуація з Бахмута

Прямий ефір