Нафтогазова галузь Росії зазнала двох великих ударів, — Закревський

Ілюстративне фото: pixabay.com

Відхід іноземних нафтогазових технологій через санкції і проблеми з логістикою — два важливих удари по нафтогазовій галузі РФ. Обладнання на російських нафтопереробних заводах (НПЗ) почало виходити з ладу. А під час атак БпЛА на НПЗ територією Росії порушується логістика. Про це сьогодні, 17 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова правління Асоціації “Нафта і газ України” Андрій Закревський.

“Є два великі удари, яких зазнала нафтогазова галузь Росії. Перший удар виник тоді, коли пішли сучасні видобувні та сервісні компанії, тобто пішли технології. У світі вже практично не залишилося родовищ із так званою легкою нафтою або легким газом. І в самій Росії це родовища, що перебувають на третинній, четвертинній стадії розроблення. А це гідророзриви пласта (ГРП), горизонтальне буріння. Йдеться про той газ і нафту, які можна реально підняти з-під землі. Росія зараз посиленими темпами продовжує бурити застарілими старими технологіями 70-80-х років вертикальні свердловини, отримуючи так звану нафтову пульпу, в якій десь 90-95% води, а 5-10% — нафти”, — сказав він.

За словами експерта, технології з ГРП і горизонтального буріння росіянам стають дедалі більш і більш недоступними, тому що це імпортні технології.

“І заводи, які більш-менш могли цю справу поставляти, розташовані в Башкирії, Татарстані, Білорусі. Вони перевантажені і явно не зможуть відновити той обсяг імпортних технологій, які надходили з Канади, Америки та Китаю. Тому що це був перший пакет санкцій, який Росія отримала одразу ж, він стосувався саме нафтогазових технологій. Але минуло вже більше двох років, і немає такого заліза, яке можна опустити в свердловину, яка за цей час не зносилася, не прийшла в непридатність, які потрібно ремонтувати. А в ситуації, коли у Росії з Китаєм уперше за всю історію встановлюється імпортно-експортний паритет, постає питання — за які ж гроші ці технології навіть у Китаю купувати? З огляду на те, що, можливо, вони обійдуть якимось чином санкції, як свого часу санкції обходила Білорусь. З цими важкими верстатами, з важким виробництвом, коли є тільки один завод “Пакер”, який може робити щось хороше на сучасному рівні, і Група ФІД у Білорусі, фактично неможливо, навіть якщо ці заводи працюватимуть цілодобово”, — розповів Закревський.

За його оцінкою, видобуток у РФ впав приблизно на 30%.

Друга частина — логістична.

“Трубопровід “Дружба” було зупинено на початку 2019 року через проблеми з хлорорганікою. Це вже свідчило про стагнацію тієї суміші, яка постачалася на Європу. А потім у червні 2022 року і в серпні 2023 року на обох гілках пролунали вибухи, стався розлив, і “Дружба” перестала працювати. Одна логістика “нагнулася”. І Мозирський завод перейшов на нафту, яка видобувається в Річиці”, — каже експерт.

Крім того, удар було завдано санкціями. Коли різке зниження на 30% відпуску нафтопродуктів призвело до зупинки на модернізацію фактично всіх заводів.

“Оскільки статистика повністю закрита, ми її підрахувати не можемо, але цифри настільки великі, що зрозуміло, що жоден завод у такому стані працювати не може. І з даних, що просочилися, ми побачили, як нещодавно згорів завод, у який було вкладено в модернізацію 600 млн дол. Я думаю, що дрони, які впали там, окупилися повністю всією атакою тільки на одному цьому заводі. Зараз цей тягни-штовхай, коли заводи зупинялися то через бухгалтерські проблеми, то через санкції, призвів до того, що обладнання почало виходити з ладу. Наприкінці минулого року, ще до ударів по НПЗ, почастішали випадки аварійності, загоряння і зупинок заводів на ремонт з однієї причини, що жодне нафтопереробне обладнання не здатне працювати в режимі нонстоп. Тобто увімкнули — переганяємо, вимкнули — не переганяємо. Таке неможливо і не витримає жодне обладнання”, — підсумував Андрій Закревський.

Читайте також: Атаки на російські нафтові заводи: чому ППО не захищає стратегічні об’єкти — думки експертів

Нагадаємо, раніше Закревський заявив, що ситуація для Росії складається так, що незабаром країна-агресор купуватиме нафтопродукти. А на російських споживачів найближчим часом чекатиме венесуельський варіант. А також, якщо раніше перероблення нафти в РФ становило 300 млн тонн, то внаслідок дронових атак по НПЗ понад 100 млн тонн тепер вона не в змозі переробляти.

Прямий ефір