Надання допомоги Україні важливе для безпеки в усьому світі: інтерв’ю з представником Держдепу США Андреа Калан

Андреа Калан. Фото: uatv.ua

США опублікували нову редакцію стратегії національної безпеки. Документ публікується раз на кілька років і є своєрідною “дорожньою картою” зовнішньої політики, а також сигналом для союзників Штатів.

Документ планували презентувати ще наприкінці минулого року, проте агресивні дії Росії і вторгнення в Україну вимагали значного його перегляду.

Що змінюється у стратегії національної безпеки Сполучених Штатів. Яка роль у ній відведена Україні та з якими викликами мають намір боротися американці разом зі своїми союзниками. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла офіційний представник Державного департаменту США Андреа Калан.

— У новій редакції стратегії під загальними загрозами мають на увазі більшою мірою Китай і дещо меншою мірою інші авторитарні режими, зокрема Росію. Але ми бачимо, що Росія, як і раніше, сповнена рішучості посилити свій глобальний вплив і відіграти руйнівну роль на світовій арені. Чому тоді Сполучені Штати звертають більше уваги на Китай та Тихоокеанський регіон?

— Я б не сказала, що більше акцент на Китай і на Тихоокеанський регіон. Це є загальна стратегія США. У ній дуже важливі наші альянси, наші партнерства з країнами, які поділяють наші цінності.

США дивитимуться на виклики, з якими ми маємо справу у всьому світі. Ми бачимо виклики з Китаю. Проте наша робота триватиме з нашими партнерами в Європі, зокрема з Україною. І ми робитимемо все можливе, щоб протистояти тому, що робить Росія з дестабілізації світу.

— Президент США Джо Байден каже, що зміцнення цих об’єднань допомагає реагувати на загрози. А наскільки оперативно реагують? Ось повномасштабна загроза Росії тягнеться вже півроку — наскільки тут оперативне реагування?

— Якщо ми подивимося на ту допомогу, яку надали Україні і яка триває — це було досить швидко передано. І ми бачимо, що, наприклад, контактна група [“Рамштайн”] з підтримки України зустрічається регулярно, щоб вчасно дати те, що Україні потрібно.

Тут якраз зміцнення альянсів гарантує те, що ми можемо оперативніше відреагувати на загрози, з якими стикаємось сьогодні, і з якими матимемо справу в майбутньому.

Звичайно, є й інші загрози, пов’язані зі зміною клімату, продовольством. Існують загрози, про які ми ще не знаємо. Наприклад, півтора року тому ми не думали, що Росія вторгатиметься до України.

Нам потрібно робити все, щоб зміцнити альянси та гарантувати безпеку незалежно від ситуації, яка буде завтра. Ми повинні бути готові відреагувати оперативно і працювати разом з нашими союзниками та партнерами у всьому світі.

Щоб не тільки в Сполучених Штатах було безпечно, а щоб гарантувати безпеку в усьому світі.

— У стратегічних прогнозах від Стренфордського університету на 100 років закладено крах Росії у тому чи іншому вигляді. У стратегії національної безпеки США буде закладено можливість розпаду Росії на кілька частин?

— Стратегія зовсім інакше формулюється. Вона націлена на те, щоб зміцнити те, що ми маємо зараз, і щоб бути готовими боротися з нагальними викликами.

Ми не можемо передбачити, що буде через рік, через п’ять років, через сто років, тим більше. Але треба робити все можливе, щоб ми були готові до будь-якої ситуації.

Але однозначно, що ми підтримуватимемо демократію в усьому світі, підтримуватимемо демократичні інститути та співпрацюватимемо з такими країнами, які поділяють наші цінності. Звісно, це Україна та Європейський Союз. Ми працюємо дуже тісно з НАТО.

Сподіватимемося на те, що ми зможемо покласти край цій війні в Україні, щоб у майбутньому будувати демократію в усьому світі. Щоб працювати більше на дипломатичному фронті та щоб можна було просуватися далі.

Тому що те, що Росія робила у лютому цього року, і те, що Росія продовжує робити в Україні, це порушує міжнародні норми та цінності, в які ми віримо. Чекатимемо на остаточну офіційну публікацію нової стратегії. 

— Чи нова стратегія національної безпеки Сполучених Штатів Америки має визнати, що допомога Україні для перемоги над Росією є не лише стратегічним пріоритетом у Європі, а й ключовим фронтом у стримуванні Китаю?

— Надання допомоги Україні — це обов’язково, це є вкрай важливим для безпеки в усьому світі. Ми бачимо наслідки, коли цей конфлікт продовжується. Продовольча криза, багато людей змушені були виїхати з України.

Ми допомагатимемо Україні стільки, скільки потрібно.

І США боротиметься із загрозами в усьому світі. Працюватимемо, щоб було безпечно в Тихоокеанському регіоні, і працюватимемо з нашими в Африці, щоб вирішити продовольчу кризу. Робота є у всьому світі. Але ось допомога Україні зараз вкрай важлива для стабільності не лише в Україні, а й у Європі та у всьому світі.

— В американському істеблішменті говорять, що Джо Байден робить навіть більше, ніж обіцяє.

— Кожен президент оприлюднює свою стратегію. Дехто публікує у перший рік президентства, дехто в другий, дехто — кілька разів. Це просто такий документ, який показує, в яких рамках адміністрація діятиме.

Але тимчасова стратегія, яка була опублікована в березні, дійсно показує, як президент Байден бачить подальші дії.

Рішення Путіна розпочати війну з Україною безумовно впливає на бачення адміністрації, як вона гарантуватиме безпеку в усьому світі.

Ми хочемо, щоб був мир. Щоб Україна могла розвиватись. Щоб була територіальна цілісність та безпека в Україні, Європі та в усьому світі.

Я думаю, що новий документ, який вийде, матиме на увазі всі конфлікти, все, що відбувалося цього року в Україні.

— США, напевно, було б комфортніше себе ізолювати від світових криз, маючи економіку, що росте, внутрішнє енергетичне виробництво, зменшивши експорт і почуваючи себе найсильнішою і найстабільнішою країною планети. Але при цьому Сполучені Штати продовжують займати активну лідерську позицію та утверджують себе на цій позиції.

— Ізоляція не в наших генах. США завжди працює із партнерами. І ми матимемо лідера у цьому світі. Ми будемо працювати з нашими партнерами в НАТО, у Європейському Союзі, скрізь, щоб гарантувати безпеку.

Війна в Україні показала, що небезпечно бути залежним від джерела енергії.

США давно говорили Європі, що треба диверсифікувати енергетичні ресурси. Ми відіграватимемо важливу роль, щоб разом з нашими партнерами просуватися далі, і дивитися як ми можемо разом вирішити проблеми, з якими ми маємо справу сьогодні.

Читайте також: Нову стратегію нацбезпеки оприлюднили США — головні меседжі та місце Росії (ВІДЕО)

Прямий ефір