На ЗАЕС залишилося 22 із 200 ліцензованих фахівців: про деградацію станції в окупації розповіла Кошарна

Ольга Кошарна. Фото: mind.ua

Вчорашні російські удари по енергетиці не призвели до блекауту на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Вона, поки п’ять годин йшов ремонт високовольтної лінії, була підключена до лінії в 330 кіловольт. Проте ситуація на ЗАЕС залишається важкою. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) стурбоване, зокрема, відсутністю необхідного обсягу ремонтів, що може призвести до виходу з експлуатації того чи іншого обладнання. Крім того, на станції — гострий дефіцит фахівців. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 23 березня, сказала експертка з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна.

“Вчора була інформація МАГАТЕ, з якої можна дійти невтішного висновку, що знову технічне обслуговування відкладалося цього тижня… І [генеральний директор МАГАТЕ Рафаель] Гроссі висловлює стурбованість знову, що не будуть вчасно зроблені всі необхідні ремонти. А за оцінкою “Енергоатому”, яка відображена в ноті України в МАГАТЕ, у грудні 2023 року з необхідного обсягу ремонтів різного типу — є капітальні, середні тощо — [проведено] лише 30-40%. Це призводить до деградації обладнання, звісно. Незрозумілі логістичні ланцюжки постачання запчастин. Це теж хвилює МАГАТЕ, і Ґроссі про це заявляє. І, звісно, відсутність кваліфікованого персоналу, який досконало знає обладнання для ЗАЕС”, — каже гостя ефіру.

Вона зазначає, що кожна атомна станція має свої особливості, навіть українські АЕС відрізняються одна від одної. На Запорізькій станції залишилося дуже мало українського персоналу, а приїжджі росіяни переважно не експлуатували встановлений на ній тип реакторів.

“Найцінніші фахівці це ті, хто має персональні ліцензії, видані Держатомрегулюванням України. Їх залишилося, тих, хто підписав контракти з “Енергоатомом”, 22 особи з 200, які були до 24 лютого 2022 року. Люди, які приїжджають, і Росія пише у своїх нотах на адресу МАГАТЕ, зокрема сьогодні вранці я прочитала, що Росатомнагляд — наглядовий орган Росії — екзаменує людей. Це атомники із російських станцій. Але, як правило, більшість із них — це станції, де експлуатуються іншого типу реактори — чорнобильського типу. Це зовсім інші знання та інший досвід. Підготовка, наприклад, оператора реакторної установки триває щонайменше 10 років. Тобто людина всі щаблі повинна пройти, іспити складати, постійно тренуватися на тренажері, де сценарії різного форс-мажору, як реагувати тощо. Тобто, брак кваліфікованого персоналу — це теж величезні загрози”, — розповіла Кошарна.

Вона додала, що висококваліфіковані російські атомники вважають за краще не приїжджати на Запорізьку атомну станцію, оскільки сподіваються на закордонні контракти на станціях із ректорами радянського типу. А участь, по суті, в окупації ЗАЕС призведе до того, що вони опиняться під персональними санкціями та не зможуть працювати в інших країнах.

Читайте також: Ситуація на Запорізькій АЕС погіршується, обладнання деградує, — Плачков

Нагадаємо, як розповіла FREEДОМ експертка з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна, російські окупанти перетворили Запорізьку атомну електростанцію на військову базу: на її території збудовано фортифікаційні споруди, бойові позиції з бетонних блоків, на дахах реакторних відділень, куди не пускають експертів місії МАГАТЕ, також влаштовано бойові позиції. Крім того, станцію заміновано.

Прямий ефір