На кону — не тільки влада в країні: другий тур президентських виборів триває у Румунії — подробиці з Бухареста (ВІДЕО)

Нікушор Дан і Джордже Сіміон. Фото: ap.org

Сьогодні, 18 травня, у Румунії стартував другий тур президентських виборів. На кону — не тільки влада в країні, але і її геополітичний курс. Правий популіст Джордже Сіміон, який виступав проти допомоги Україні та ЄС, несподівано пом’якшив риторику напередодні голосування. Його суперник — мер Бухареста Нікушор Дан, поміркований проєвропейський політик з антикорупційною репутацією і підтримкою прогресивних сил. Більше подробиць — у включенні з Бухареста спеціального кореспондента телеканалу FREEДОМ у Європі Віталія Сизова.

О 7:00 у країні відкрилися виборчі дільниці, загалом їх близько 19 тисяч. Ще майже 1 тис. дільниць працюватимуть за кордоном. Голоси громадян Румунії, які живуть за кордоном, можуть зіграти ключову роль у боротьбі за посаду президента. Це досить велика кількість. 

У Бухаресті сьогодні та напередодні, за словами журналіста, було спокійно, хоча поліція і виставляла огорожі на площі біля парламенту.

Переможець першого туру виборів — представник правого “Альянсу за об’єднання румунів” Джордже Сіміон, який здобув понад 40% голосів. Йому протистоїть мер Бухареста Нікушор Дан. Він отримав удвічі менше голосів, хоча у нього, як у більш поміркованого і традиційного кандидата, набагато більша база зростання. І соцопитування показують це зростання підтримки. Деякі навіть зафіксували що він став обходити Сіміона.

Джордже Сіміон виступав за припинення військової допомоги для України і критично ставиться до керівництва Європейського Союзу. Напередодні повторного голосування кандидат провів тур європейськими столицями. Його риторика значно пом’якшилася. В інтерв’ю в будівлі Європарламенту в Брюсселі він заявив, що готовий проводити пронатовську і проєвропейську політику, оскільки для нього важливі відносини і зі США, і з ЄС.

“Він зустрівся і з прем’єркою Італії Джорджею Мелоні, яка також представляє правий спектр політичних сил. Румунський кандидат хотів би позиціонувати себе як Мелоні для Східної та Центральної Європи. Однак не зовсім зрозуміло, наскільки він насправді відійде від своєї колишньої риторики”, — зазначив Сизов. 

Ексмер Бухареста Нікушор Дан менш публічний, але збирає навколо себе голоси відверто проєвропейських сил. 

“Він у минулому математик, пов’язаний із громадським сектором, зосереджений на боротьбі з корупцією. Виступає за продовження допомоги Україні, оскільки це в інтересах безпеки Румунії”, — сказав Сизов. 

Для України Румунія має серйозне значення. Через її територію і з її допомогою після повномасштабного російського вторгнення було організовано альтернативні маршрути експорту української сільгосппродукції. Незважаючи на об’єктивні протиріччя і пряму конкуренцію в цій сфері Україні та Румунії завжди вдавалося домовлятися. 

“Бухарест також ніколи не був помічений у блокуванні процесу євроінтеграції та наданні військової допомоги. Тому можлива зміна курсу в цій країні може мати вплив і на Україну. Приміром, Румунія — це одна з країн, у якій навчають українських пілотів F-16. Країна передала Україні систему ППО “Петріот”, — наголосив журналіст.

Голосування за кордоном Румунії стартувало раніше і там фіксується значне зростання явки. Очікується, що дільниці закриються о 20:00. Перші результати виборів можуть стати відомі вже вранці. Як правило, в Румунії з підрахунком голосів не заведено затягувати. 

Читайте також: Лідерство ліберального кандидата та різка активність виборців за кордоном: Румунія готується до виборів президента

Раніше експерт програми регіональних ініціатив та сусідства Ради зовнішньої політики “Українська призма” Ростислав Климов зазначав, що під час виборів президента Румунії буде визначено подальший вектор країни.

Нагадаємо, проєвропейські мітинги відбулися в п’ятницю, 9 травня, в Бухаресті та інших містах Румунії з нагоди Дня Європи. Десятки тисяч людей вийшли на вулиці, вимагаючи від влади країни дотримання проєвропейського курсу напередодні другого туру президентських виборів.

Читайте такожПрезидентські вибори в Румунії: ультраправий фаворит, хакерські атаки та тінь Москви

Прямий ефір