Мюнхенська конференція відбувається на тлі кількох тривожних тенденцій — розбір Жовтенка

Ілюстративне фото: politico.eu

Мюнхенська конференція з безпеки завжди була певним прологом для самітів та зустрічей на найвищому рівні таких міжнародних інституцій як НАТО, ЄС та інших. Тема №1 порядку денного 60-ї конференції — війна РФ проти України. Водночас вона відбувається на тлі інших тривожних тенденцій, які також визначають порядок денний конференції. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

“Якщо стратегічно дивитися, порядок денний Мюнхенської конференції з безпеки цього року складний. Насамперед через те, що гібридна агресія авторитарних режимів у сучасному світі має тенденцію до розростання. Йдеться не лише про збройну неспровоковану агресію Російської Федерації проти України, але також про те, що формується, фактично вже сформована нова вісь зла: Москва, Тегеран та Пхеньян. Ми бачимо, що ця гібридна агресія починає набувати глобальнішого характеру: те, що відбувається на Близькому Сході, загострення риторики Північної Кореї на Корейському півострові тощо. І на цьому тлі ми бачимо інші тривожні тенденції. Сполучені Штати Америки починають через свої внутрішньополітичні процеси та особливості цих процесів у деяких моментах відступати від ролі світового глобального лідера та глобального чинника стабільності у тому, що стосується міжнародної безпеки”, — коментує гість ефіру.

На думку експерта з міжнародної безпеки, тема США червоною ниткою пройде через обговорення всіх проблем міжнародної глобальної безпеки на Мюнхенській конференції.

“Бо від того, яку роль зможуть і відіграватимуть Сполучені Штати Америки й у найближчому майбутньому, й у середньостроковій перспективі, залежатиме ефективність західних країн в їхніх зусиллях у протистоянні сучасним ризикам та загрозам міжнародній безпеці. І вже зараз ми бачимо, що на Мюнхенській конференції очікується досить авторитетний десант американських топ-чиновників. І звісно, що головний фокус їхніх дискусій та обговорень із європейськими колегами буде спрямований на згладжування риторики Трампа. Американці намагатимуться заспокоїти своїх європейських колег, що насправді Сполучені Штати Америки нікуди не подінуться, і їхня стратегічна підтримка залишається непохитною, залишається завжди із західними союзниками в цілому”, — пояснив Жовтенко.

Водночас він вважає, що ситуація у Вашингтоні для Європи має бути не лише приводом для тривоги, а й імпульсом для посилення власних позицій.

“У тому, що стосується власної обороноздатності, забезпечення функціональності інструментів зміцнення європейської безпеки, які вже існують. І, відповідно, шанси рухатися далі, зміцнювати інструменти, які вже є, і нарощувати свій потенціал у нових напрямках. Насамперед у тому, що стосується європейської архітектури безпеки. Цьогорічна Мюнхенська конференція багато в чому матиме стратегічний характер, і, безумовно, завдаватиме тон найближчому саміту НАТО, який цього року очікується у Вашингтоні”, — підсумував Тарас Жовтенко.

Читайте також: Перший день Мюнхенської безпекової конференції: які заяви прозвучали щодо України — огляд спецкора FREEДОМ (ВІДЕО)

Нагадаємо, у п’ятницю, 16 лютого, у Мюнхені (Німеччина) стартувала 60-та Міжнародна конференція з безпеки, в якій беруть участь провідні політичні та військові діячі з усього світу. Очікується участь президента України Володимира Зеленського.

Прямий ефір