Перший день Мюнхенської безпекової конференції: які заяви прозвучали щодо України — огляд спецкора FREEДОМ (ВІДЕО)

Віталій Сизов. Скриншот: uatv.ua

Сьогодні, 16 лютого, Мюнхен приймає лідерів держав, високопоставлених посадовців, парламентаріїв і журналістів з усього світу. На порядку денному — безпекові питання, що потребують негайного розв’язання. Зокрема, у центрі уваги Україна. На 60-й Мюнхенській безпековій конференції працює спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

За його словами, основна частина програми на сьогодні завершена. Тема України була однією з центральних. Деякі учасники конференції придумали неофіційну нову назву для Мюнхенської конференції. Про неї розповіла віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина:

“Не відчуваю [втоми], тому що ми самі не ретранслюємо втому, ми не боїмося цієї втоми. І ми, навпаки, задаємо порядок денний. І я знаю, що президент Зеленський — найочікуваніша особа на Мюнхенській безпековій конференції. Учора я брала участь у заходах із відкриття самої конференції. Її називають Ukraine Munich Conference, тому ми цього не відчуваємо. І важливо, що саме в Європі Україна — перша на порядку денному. Тому що війна в Європі, а найбільше ми маємо боятися того, щоб ми не втомлювалися, а ми не втомимося”.

Завтра головним топспікером на конференції буде президент України Володимир Зеленський, а сьогодні цю роль виконувала віцепрезидентка США Камала Гарріс. Вона вражена успіхами української армії і тим, як використовується допомога союзників України.

“Україна повернула собі понад половини території, яку Росія окупувала на початку війни, почасти завдяки масовим постачанням американської та європейської зброї. Російська армія зазнала серйозних невдач. Вона втратила дві третини своїх танків і понад третину свого флоту на Чорному морі. Через агресію і нерозсудливість Путіна Росія також втратила понад 300 тис. осіб. Пам’ятайте, це більш ніж уп’ятеро більше, ніж вона втратила за 10 років в Афганістані”, — заявила віцепрезидентка США.

Гарріс подякувала країнам Європейського Союзу за пакет економічної допомоги на 50 млрд євро, який нещодавно затверджували європейські лідери. Тепер свій крок має зробити і Вашингтон.

“Я ясно даю зрозуміти, що президент США і я підтримуємо Україну. У партнерстві з двопартійною більшістю, що підтримує, в обох палатах Конгресу США ми працюватимемо над забезпеченням критично важливим озброєнням і ресурсами, яких так гостро потребує Україна. І дозвольте мені прояснити, що нездатність зробити це було б подарунком Володимиру Путіну”, — сказала віцепрезидентка США.

У США задоволені, що Євросоюз почав відігравати більш серйозну роль у підтримці України. Цей підхід кардинально відрізняється від того, який був ще два роки тому.

“Ми бачили, як Євросоюз схвалив новий пакет допомоги Україні кілька тижнів тому. Ми знаємо, що Євросоюз та індивідуальні європейські країни намагаються зміцнити промисловість, щоб підтримувати Україну. Так, краще було б, якби було швидше. Але вони багато роблять. Найголовніше — що і США, і Європа повинні повністю підтримувати Україну. Ця спільна підтримка дає Україні можливість захистити себе і досягти успіхів на полі бою”, — розповів офіційний представник Держдепартаменту США Деніел Сайзек.

За словами Сизова, цей дипломат має великий досвід роботи як у Києві, так і в Берліні з так званим “російськомовним простором”, тому ці його слова багато варті.

В українських посадовців дуже напружений графік на полях конференції. Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України зустрічатиметься з єврокомісарами і обговорюватиме не тільки військові питання, а й євроінтеграції. Кілька тижнів тому стартував скринінг українського законодавства на його відповідність європейському. А до кінця травня в української сторони розписані раунди консультацій, перемовин для того, щоб сформувати перемовну рамку, провести міжурядову конференцію і дати старт процесу приєднання до ЄС. Але оборонна тема — головна і в контексті євроінтеграції.

“Ми говоримо також про посилення ролі Європи в самообороні, в обороні України, нарощування оборонно-промислового співробітництва. Але також готуємося до Вашингтонського саміту НАТО і на полях Мюнхенської безпекової конференції понад 8 дискусій на рівні, на різних рівнях — на рівні міністрів оборони, закордонних справ, прем’єр-міністрів, генерального секретаря НАТО, двопартійних, американських делегацій”, — резюмувала Ольга Стефанішина.

Читайте також: Перед Мюнхенською конференцією Захід потрапив під “крижаний душ” — подробиці від Буряченка

Нагадаємо, сьогодні, 16 лютого, стартувала Мюнхенська безпекова конференція, в якій беруть участь провідні політичні та військові діячі з усього світу. Очікують на участь президента України Володимира Зеленського.

Прямий ефір