Ми створили мем зі слова HIMARS – Жданов про роль західних установок на фронті

Наразі на фронті в Україні працюють 16 реактивних систем залпового вогню HIMARS (“Хаймарс”) різних типів. Найближчим часом їхня кількість може зрости до 25-30. Військовий експерт Олег Жданов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA оцінив можливості української армії на випадок, якщо таких установок буде більше.

Також він прокоментував ситуацію на Донеччині. Керівництво армії окупанта зрозуміло, що не в змозі захопити Слов’янськ і Краматорськ, і пішло у фронтальний наступ в Авдіївці та Пісках, намагаючись одночасно наступати на Бахмут. При цьому й у Пісках, й в Авдіївці є вклинення противника, але загалом, на думку Жданова, фронт вдалося втримати. Ситуація на передовій змінюватиметься на користь України в серпні-вересні, наголосив експерт.

— Як HIMARS змінюють ситуацію на полі бою і чому у Міноборони РФ дедалі частіше говорять про знищення цієї системи чи не на кожному брифінгу?

— У кого що болить, той про те й каже. Ці реактивні системи залпового вогню суттєво ускладнюють логістику. Противник відчуває досить великі проблеми щодо забезпечення паливом, боєприпасами, продовольством і щодо постачання техніки. Тому що ми неодноразово накривали місця скупчення техніки в глибині оборони противника. У них вже створився “синдром Хаймарсів”. Наприклад, коли почався обстріл ешелону, який йшов до Криму, військові просто розбіглися. Вони кинули цей ешелон, кинули техніку і просто розбіглися, бо розуміють, що високоточні удари влучать саме в ціль. Російській пропаганді дуже важливо повернути бойовий дух, віру в те, що HIMARS більше нема, що їх не варто боятися. Тому вони Вони кинули цей ешелон, кинули техніку і просто розбіглися, бо розуміють, що високоточні удари влучать саме в ціль. Російській пропаганді дуже важливо повернути бойовий дух, віру в те, що HIMARS більше нема, що їх не варто боятися. Тому вони Вони кинули цей ешелон, кинули техніку і просто розбіглися, бо розуміють, що високоточні удари влучать саме в ціль. Російській пропаганді дуже важливо повернути бойовий дух, віру в те, що HIMARS більше нема, що їх не варто боятися. Тому вони часто почали згадувати, що знищили цю техніку.

Ми перемогли в інформаційній, психологічній операції. Ми створили мем зі слова “Хаймарс”, яке справді викликає тремтіння в руках у російського солдата. Адже система М270 вдвічі потужніша за тих самих тактико-технічних характеристик.

— У березні Україна запитувала 50 одиниць HIMARS. Цієї кількості має бути достатньо для звільнення умовного Херсона. А якщо говорити про щось більше, наприклад, про сотню одиниць таких систем? Це якось змінить ситуацію на фронті?

— Сто одиниць HIMARS кардинально змінять ситуацію на фронті. Тоді ми змогли створити кілька маневрових чи ударних груп реактивної артилерії, які у найближчій глибині оборони противника змінювали б цілком ситуацію, пов’язану з логістикою і забезпеченням переднього краю.

Але на сьогодні найоптимістичніше, що я чув – у Конгресі Сполучених Штатів кажуть, що можуть збільшити кількість HIMARS до 25-30 одиниць. До того ж установок М270 у США більше, ніж HIMARS. Є ще системи Mars II (“Марс 2”) – це німецький ліцензійний брат М270. Він такий самий, тільки зроблений у Німеччині за ліцензією системи М270.

— В армії США достатньо сухопутних дивізій, які зараз не залучені…

— Вони зберігаються у вигляді військових баз і розвертаються лише за потребою. Про це варто було б поговорити нашим перемовникам. З 1 жовтня військові заводи почнуть випускати озброєння. То, може, запропонувати Сполученим Штатам, щоб вони нам дали своє озброєння зі зберігання, а собі поповнили запаси вже новішою зброєю? Гаразд, ми потерпимо.

— Є думка, що до зими мають закінчитись активні бойові дії. Але час підтискає. Восени Росія планує провести так званий “референдум” у захопленому Херсоні.

— З одного боку, як військовий я розумію позицію міністра оборони Олексія Резнікова про те, що не потрібно оголошувати результати конференції “Рамшайн-4” – нехай це буде неприємний сюрприз для ворога на полі бою. А з іншого боку, звичайно ж, ми переживаємо, бо не розуміємо, скільки й чого нам пообіцяли на “Рамшайн-4” і як ідуть постачання цього озброєння. У принципі, ми обговорили всю номенклатуру. Поки що ми ще не отримуємо системи протиракетної оборони та авіацію. Ось із цим затримка. Все інше, про що говорила Україна, ми отримуємо. Якщо обсяги озброєння будуть достатніми, ми могли б створювати нові бригади на базі західного озброєння, тобто фактично формувати нову модернізовану армію під західний стандарт. І тоді ми будемо впевнені, що наприкінці серпня чи в першій половині вересня зможемо кардинально змінювати ситуацію. Поки що ми продовжуємо етап позиційної війни та ведення оборонної операції.

— Яка ваша думка щодо однієї з найгарячіших точок у Донецькій області – селища Піски?

— Населений пункт знаходиться під нашим контролем, і туди підійшов резерв із нашою артилерією. І зараз ситуація більш-менш стабілізувалася. Російські війська спробували прорвати нашу оборону, бо там її укріплено з 2014 року. Якби не прорив російських військ через Чонгар і швидке захоплення узбережжя Азова, лінія оборони, яка йшла до самого Маріуполя, стояла б і досі. На Донеччині на ділянці Авдіївка – Піски лінія оборони не змістилася практично ні на метр. За винятком невеликих вклинювань у районі цих двох населених пунктів. Це все, що вони змогли зробити за п’ять із половиною місяців війни. Вони намагаються прорвати цю лінію оборони, вони концентрують свої зусилля. Але ділянки фронту, на яких вони спроможні сконцентрувати такі зусилля, стають дедалі меншими. Вони обмежилися загалом двома населеними пунктами. І нам при цьому вдалося за такої концентрації утримати ситуацію і більш-менш її стабілізувати.

— У чому стратегічна важливість Пісок та Мар’їнки?

— Важливість Мар’їнки та Авдіївки полягає в тому, що вони практично примикають до Донецька. А Піски – трішки осторонь. Але в будь-якому випадку вони почали пробивати пролом і намагаються його пробити до кінця, щоб прорвати нашу оборону. Російські війська зрозуміли, що з боку Слов’янська та Краматорська не зайдуть до Донецької області. До речі, сьогодні на Слов’янському напрямі бойові дії менш активні, ніж були ще тиждень чи два тому. Вони з південного сходу заходять, намагаються штурмувати Бахмут з ​​усіх боків, і вирішили в лоб пробивати нашу оборону від Авдіївки до Пісок. Ось на цій ділянці. Це, до речі, єдина ділянка, яка залишилася ще на лінії оборони 2014 року.

Читайте також: Армія РФ намагається витіснити ЗСУ із зайнятих позицій та створити умови для наступу на Донеччину — Гайдай

— У Донецьку пролунав вибух 4 серпня. HIMARS можуть діставати до Донецька? Чи б’ють Збройні сили України по стратегічно неважливих місцях, таких як “Донбас Палас”?

— HIMARS можуть діставати до Донецька. Але немає сенсу стріляти у цивільних людей. Це ж наші громадяни. До того ж надто дорогі снаряди. Який сенс вбивати цивільних та робити мирних людей своїми ворогами? Тим більше наші партнери, які постачають нам системи HIMARS, можуть відстежувати всі цілі. При необхідності можна просто зробити роздруківку всіх цілей, по яких були зроблені удари.

Я цілком припускаю, що це спецоперація з дискредитації та дегуманізації Збройних сил України. Тим більше, якщо там були місцеві жителі, то для російських спецслужб це взагалі витратний матеріал. Подивіться, як вони поводяться з місцевими, яких вони примусово відмобілізували й відправили на фронт.

— Наразі російські ЗМІ розганяють інформацію про те, що Київ збуває отриману західну зброю на чорному ринку. HIMARS важко продати. А що з приводу автоматів та іншої зброї, яку простіше сховати та вивезти?

— Кожен автомат має номер. Якщо у вас є дані про якусь незаконну угоду, опублікуйте перелік номенклатури та кілька серійних номерів зброї, що знаходиться в цій партії. І тоді буде одразу зрозуміло. Історію зброї дуже легко відстежувати за її серійним номером. Тобто мають бути не просто заяви. Має бути хоч якась аргументація, яка підтверджує ці слова. Але я думаю, що точку в цій справі поставлять ті аудитори, які були призначені Конгресом США для контролю над постачанням озброєнь в Україну. І які, наскільки я знаю, сьогодні розпочали аудит у Міністерстві оборони. Поки що жодних гучних заяв не було. Сподіваюся, що й до кінця їхнього аудиту теж не з’являться. При дефіциті зброї та потребах наших збройних сил, я думаю, що такий продаж практично неможливий.

Читайте також: “Відбивачі” не врятують росіян від артсистем ЗСУ, а HIMARS недосяжні для “Смерчів” та “Ураганів” РФ: Мусієнко розповів про ситуацію на фронті

За допомогою систем реактивного залпового вогню HIMARS українські захисники знищують ворожі пункти управління та склади з боєприпасами. Це дозволило зменшити кількість обстрілів з боку російської армії. Про це в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 рр.), генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко.

Прямий ефір