Можна говорити про екоцид — експертка розповіла про пряму шкоду навколишньому середовищу України через війну

Російська військова техніка. Фото: gur.gov.ua

Ядерні ризики, забруднення води та ґрунту є для екології України найбільшими проблемами, пов’язаними з повномасштабним вторгненням Росії. Таку думку сьогодні, 10 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила директорка громадської організації “Екодія” Наталія Гозак.

Вона зазначила, що російська агресія з перших днів завдає шкоди довкіллю України, особливо територіям, де ведуться бойові дії. На екологію впливають, зокрема, атаки на енергетичну інфраструктуру та ризики у зв’язку з окупацією об’єктів ядерної енергетики.

“Ми справді можемо говорити про екоцид. Тобто ті дані, які зараз вже зібрані із забруднення, насамперед повітря, а також ґрунтів, вплив обстрілів на сільське господарство, наслідки для власне всіх секторів економіки, пов’язаних з ресурсами та навколишнім середовищем, — всі ці наслідки кумулятивно, дійсно, можна називати екоцидом”, — сказала Гозак.

За її інформацією, вже зараз прямі збитки навколишньому середовищу становлять приблизно 1,5 млрд гривень. Переважно йдеться про забруднення повітря, зокрема внаслідок руйнування об’єктів хімічної промисловості та енергетики. При цьому експертка наголосила, що забруднення повітря та водних ресурсів не має меж, так само як атомні ризики загрожують усій Європі.

Експерт також зазначила, що дуже складно проводити моніторинг забруднення ґрунту в зоні воєнних дій чи безпосередньої близькості до цих територій, проте воно має найбільший вплив на сільське господарство.

“Ці наслідки будуть роками, якщо не десятиліттями спостерігатися у впливі на сільське господарство і, відповідно, на здоров’я людей та довкілля”, — сказала Гозак.

Читайте також: Загроза клімату: світові політики оцінили збитки, завдані російською воєнною агресією (ВІДЕО)

Нагадаємо, за даними Всесвітнього фонду дикої природи, за 8 місяців повномасштабного вторгнення Росія завдала шкоди п’ятій частині всіх природних територій України, що охороняються. А 3 млн га українських лісів постраждали від пожеж та бойових дій.

Прямий ефір