Міжусобна війна і можливий розпад РФ: чим може завершитися конфлікт між Пригожиним і Кадировим

Рамзан Кадиров і Євген Пригожин. Колаж: spektr.press

Конфлікт між бойовиками глави Чечні Рамзана Кадирова і творцем приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євгеном Пригожиним продовжує набирати обертів. Після публічного обміну образами сторони перейшли до погроз.

Пригожин заявив, що не знає, де перебувають і чим узагалі займаються “кадирівці” на Донбасі. А ті у відповідь натякнули про його можливу фізичну ліквідацію.

Розбірки між путінськими найманцями

В Інституті вивчення війни (ISW, США) впевнені, що Кадиров більше не вважає Пригожина союзником. Конфлікт між главою ПВК “Вагнер” і близьким оточенням глави Чечні відбувається в публічному просторі, а “полем бою” для них стали соцмережі.

“Нападки чеченців на особистість Пригожина можуть бути частиною зусиль Кремля з дискредитації та підриву позицій Пригожина в міру того, як його війська йдуть із лінії фронту. Атаки, зокрема, відбулися 1 червня, у день, коли Пригожин заявив, що “Вагнер” піде з передової, і в день його народження”, — йдеться у звіті ISW.

Причиною скандалу став коментар Пригожина про бойовиків підрозділу “Ахмат”, які є особистою армією Кадирова. При цьому, Збройні сили України (ЗСУ) зуміли неабияк зіпсувати репутацію “кадировців”.

Пригожин заявив, що не знає, де знаходиться і чим взагалі займається “Ахмат” на Донбасі. Відповідь надійшла негайно. Першим висловився родич Кадирова Адам Делімханов, депутат Державної думи Росії.

За його словами, “Ахмат” нібито виконує всі завдання, які ставить перед підрозділом Путін, і ніколи ні на що не скаржиться. А ось Пригожин, як стверджує Делімханов, винен у невдачах і великих втратах у Бахмуті Донецької області.

Крім цього, розкритикував Пригожина ще один соратник Рамзана Кадирова – Магомед Даудов, який звинуватив главу “вагнерівців” у тому, що той створює панічні настрої серед російського населення.

Аналітики ISW вважають, що Кадиров не зацікавлений у краху російської військово-політичної системи, адже Путін є гарантом незмінюваності влади в Чечні та особистого благополуччя Кадирова. Саме тому він тепер дистанціюється від лідера “вагнерівців”.

Своєю чергою, Пригожин розхитує ретельно вибудувану вертикаль путінського режиму. Він публічно закликає покарати керівництво російського Міноборони за “помилки, що призвели до загибелі особового складу та інших проблем так званої “СВО”.

“Насправді, ця війна — дуже небезпечний експеримент для самого режиму Путіна, він ніколи не йшов на такий серйозний ризик. Тому режим може суттєво послабитися, і значна частина еліти почне думати про різні шляхи того, як виживати і рухатися далі, в яких комбінаціях”, — сказав експерт Дослідницької організації з питань безпеки в Осло Тур Буккволл в інтерв’ю “Голосу Америки”.

Політологи вважають, що Пригожин і Кадиров фактично розпочали справжню міжусобну війну, яка може завершитися не перемогою одного з них, а розпадом Російської Федерації як держави.

Читайте також: Конфлікт Пригожина і Кадирова — про що свідчать розбірки путінських найманців (ВІДЕО)

Огляд думок експертів

Про те, що відбувається між Євгеном Пригожиним і Рамзаном Кадировим, і про причини конфлікту “вагнерівців” із “кадировцями” в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Владислав Селезньов, військовий оглядач, колишній речник Збройних сил України;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Сергій Жирнов, колишній співробітник КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки РФ;
  • Ілля Пономарьов, засновник каналу “Утро Февраля”, депутат Держдуми РФ (2007-2016 рр.);
  • Іслам Бєлокієв, чеченський політичний блогер;
  • Ольга Курносова, російський політичний аналітик.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: “Ахмат” — це не та сила, яка може змінити ситуацію на полі бою

— Ситуація в районі Бахмута досить нестабільна, тому що, з одного боку, йдуть “вагнерівці”, і на заміну заходять представники мотострілецького підрозділу, російські десантники. Причому ці підрозділи в основному складаються з російських “чмобіків” (мобілізованих, – ред.).

Безумовно, про мотивацію і досить високий рівень підготовки цих підрозділів не йдеться, але, тим не менш, вони заходять на рубежі і позиції, які раніше займали найманці з ПВК “Вагнер”, зариваються в землю, і готові досить довгий період часу на цих позиціях перебувати.

Адже не просто так у зведенні від Українського генерального штабу, наприклад, пройшла інформація, що невеликі бойові зіткнення відбувалися на захід від Бахмута, ближче до каналу “Сіверський Донець”. Росіяни на півночі намагаються саме на цих рубежах закріпитися.

Потім, фізична перешкода у вигляді каналу, наповненого водою, створює додаткові можливості для добре укріпленої і серйозної оборони російських позицій. Але, тим не менш, бойові зіткнення в районі Кліщіївки – це південніше Бахмута — відбуваються.

Росіяни зараз активно використовують артилерію, вогонь мінометів. Чому? Для того, щоб у такий спосіб прикрити ротацію, щоб українська артилерія не мала можливості прямим наведенням розносити ворожі колони з технікою, особовим складом, який як виїжджає, так і заїжджає на територію фактично повністю занедбаного населеного пункту.

Ми маємо розуміти, що підрозділи, які прибули, будуть досить довгий період часу орієнтуватися на місцевості, щоб розуміти основні загрози та ризики для свого розміщення.

Чи підуть вони вперед? Це безпосередньо залежить від прямих вказівок із Кремля. Путін все ще живе думкою, що його армія зможе взяти повністю всю територію Донецької та Луганської областей. Але як це реалізувати? Я думаю, що і російські генерали не мають розуміння, та й навряд чи хто зможе допомогти путінській армії діяти настільки рішуче й ефективно, щоб цей план реалізувати.

Були заяви про те, що на фронт прямує підрозділ кадировської армії полк “Ахмат”. Але це не та сила, яка зможе кардинально змінити ситуацію на полі бою. Гучні інформаційні заяви, вкидання? Так, безумовно, будуть. Але практичних дій, які можуть подарувати Путіну нові територіальні надбання, точно не буде.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Конфлікт між “вагнерівцями” і “кадировцями” закінчиться на рівні TikTok

 — Я чув, що “вагнерівці” розстрілювали регулярну армію, що відступала, — десантників та інших, — які з флангів тікали під час бою. Бойовики ПВК “Вагнер” були там у ролі загороджувальних загонів.

Сам Пригожин заявляв, що вони використовують боєприпаси не тільки проти Збройних сил України, а й проти російських солдатів, які тікають з поля бою.

Перетвориться чи не перетвориться це на словесний або збройний конфлікт між “вагнерівцями” і “кадировцями”? Я думаю, що навряд чи. Швидше за все, так це закінчиться на рівні “тік-токів”.

Але Кадиров дуже багато розповідає про те, які його війська непереможні, які вони сильні, показують “тік-токи”, який вони гарний вигляд мають, як вони всі гарно вдягнені, у них непогане озброєння. Але щось я не чув про якісь успіхи “кадировців” на полі бою.

Тому коли Пригожин збирався ще 9-10 травня виходити з Бахмута через те, що йому не постачали снаряди, і в нього були великі проблеми, і коли він говорив, що після того, як вони виконають своє завдання, буде ротація, були розмови про те, що, можливо, туди мають зайти “кадирівці”.

Але там ідуть запеклі бої, там така м’ясорубка, що, мені здається, вже ніяких “кадировців” там не буде. “Кадирівці” з’являться або в “Тік-Тоці”, або в такому місці, де йдуть не дуже запеклі бої.

Ті чеченці, які воюють за Україну, вони воюють і за свою Ічкерію, зокрема. Вони дуже хотіли б десь би з цими людьми зустрітися, тому що вони вважають їх зрадниками, і налаштовані проти них дуже серйозно.

СЕРГІЙ ЖИРНОВ: Конфлікт між Кадировим і Пригожиним — це боротьба павуків у банці

— Це боротьба павуків у банці між собою, ми це все розуміємо. Просто Пригожин, на якого Путін ставив як на людину, яка мала вирішувати якісь військові завдання там, де армія з цими завданнями не справлялася, з цими завданнями спочатку справлявся. А потім стало зрозуміло, що і в нього є проблеми.

Пригожин відчув, що в Російській Федерації є відсутність влади: тобто, грубо кажучи, Путін ослаб, став стар, що скоро звільняється місце, і він із вересня минулого року почав займатися політикою.

Але, тим не менш, у нього залишалася ще військова компонента. “Кадирівці” теж десь були присутні на фронті, але вони ніколи на передовій не бувають, тому що вони офіційно входять до складу Росгвардії. А банди Пригожина не входять нікуди.

І з цього приводу я взагалі давно вже всім вам пропоную забути назву ПВК “Вагнер”, тому що немає ніякої ПВК “Вагнер”, немає такої юридичної особи.

У Кадирова є підрозділ “Ахмат”, який входить до Росгвардії, і він тому отримав звання навіть генерала якогось. Він сам один раз про це розповів, але ніхто, крім нього, цього не підтвердив.

Пригожин — це просто приватна особа, у якої є система своїх підприємств, і при них, найімовірніше, існують якісь приватні охоронні підприємства. І плюс є “Ліга ветеранів” воєн якихось. Вона зареєстрована як громадська організація, через яку проводять усіх цих “пригожинців”. Ніякої ПВК “Вагнер” немає.

Але у Пригожина є президентські амбіції. Абсолютно зрозуміло, що він хоче бути президентом Російської Федерації. Він почав політику.

Це складна ситуація для Путіна. Чому Пригожин нападає на офіційних осіб? І, до речі, чеченці в цьому сенсі мають рацію, вони повторюють те, про що я вже говорив багато місяців. Вони говорять те, що за Сталіна Пригожина розстріляли б на другий день. Тому що те, що він говорить із фронту, це називається бунт на кораблі. Під час війни за це розстрілюють, і вони мають рацію абсолютно.

Але у Путіна з Пригожиним складне становище, тому що Пригожина не можна прибирати, він виконує якісь завдання на фронті. І, до речі, у нього банда зі зброєю, як його прибирати? Тобто на нього треба дві дивізії посилати, щоб його заарештувати, чи що? Так, значить, друга війна з іншого боку почнеться.

Тому у Путіна не залишається нічого, крім Кадирова. І Путін спустив на Пригожина Кадирова як добермана, який буде гавкати на людину, яка вибухнула. Ось що зараз відбувається між Кадировим і Пригожиним.

До речі, коли Пригожин говорив, що він буде виходити, а “кадировці” увійдуть замість “вагнерівців”, ніякого консенсусу не було. Там було знущання Пригожина над Кадировим, тому що сказали, мовляв, “ось ми виходимо, там є Кадиров, такий потужний мужик зі своєю гвардією. Давай, Рамзане, іди на наше місце”.

А що Кадиров ідіот, якщо Пригожин тікає з цього місця, а він зрадіє цій справі і прибіжить туди, де не хоче перебувати Пригожин? І Кадиров тут же йому відповів, що типу “Євгене, ти мене не розводь тут”.

І насправді Путін використовує Кадирова, щоб показати, що це в них там якісь розбірки між собою, два бандити між собою розбираються. Розмова йде абсолютно бандитська типу “ось ми тобі стрілку призначили, приходь на стрілку, ми тобі перевірку влаштуємо”. Навіщо все це робити? Ну, тобто абсолютно брати Вайнери, тільки просто в кожного з них мільярди, і в кожного з них десятки тисяч бійців.

ІСЛАМ БЕЛОКІЄВ: Бій між “вагнерівцями” і “кадировцями” — це була б дуже цікава зустріч

— Тут кілька моментів. Перше — це те, що Дмитро Уткін (російський офіцер, один із засновників ПВК “Вагнер”, — ред.) дає зрозуміти, що все може повторитися. Тим паче, зараз “вагнерівці” навіть після врегулювання конфлікту активно постять старі світлини російських військ із міста Грозний з емблемою “Вагнера” і з написом “Можемо повторити”.

По-друге, або ж він говорить це в переносному сенсі, що вони знайомі. Або вони, можливо, якось знайомі, тому що є підозра, що батько Рамзана Кадирова ще в першу війну зустрічався з військовим керівництвом Російської Федерації таємно.

Тобто, він був ще тоді зрадником, що він був ще тоді куплений. І якщо це так, то не виключено, що, можливо, десь вони і перетиналися.

Зараз у Кадирова близько 3 тисяч людей, і то це не ті люди, які готові за нього гинути. Це люди, які пов’язані кров’ю. Це люди, які розуміють, що їм у будь-якому разі вже не жити.

Навіть якщо практично всім “кадировцям” оголосить амністію, їм не оголосять, тому що вони особисто брали участь у катуваннях, у вбивствах, у викраденнях і різних інших злочинах. Це те, на що в кінцевому підсумку може розраховувати Кадиров. І тільки в тому разі, якщо вони його самі не вкокошать.

Я думаю, що бойове зіткнення “вагнерівців” і “кадировців” — це була б дуже цікава зустріч. При тому, що Пригожин навряд чи із собою б викотив би танки, важку артилерію, авіацію тощо. Він прийшов би з так званим легким озброєнням, і “кадирівці” б прийшли б із легким озброєнням.

А “кадирівці” з кримінальних розборок фахівці дуже високого рівня. Якщо навіть на війні вони не вміють воювати, але криміналом вони можуть займатися добре. Тому тут у них, я думаю, шанси рівні. Незважаючи на те, що Пригожин натякав на те, що все-таки його армія сильніша.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: “Наїзд” “кадировців” на “вагнерівців” — це тільки плюс для Пригожина

– Це абсолютний піар, і це таке перетягування каната. Але з точки зору внутрішньоросійського піару, те, що на нього наїжджають “кадировці” — це тільки плюс Пригожину.

Тому що, власне, ні Кадирова, ні його найближче оточення в Росії не дуже люблять.

Усі знають, наскільки сильні чеченці в Москві, наскільки там багато є різних, не етнічних, кримінальних угруповань.

Тому загальне ставлення до Кадирова не можна назвати хорошим. У цьому випадку це лише грає в плюс Пригожина, аж ніяк не в мінус.

Читайте також: Пригожин критикує бездіяльність російської влади: яку мету він переслідує

Прямий ефір