Мінімум 20% українських зернових йдуть до бідних країн Африки та Близького Сходу, — аналітик спростував російський наратив

Павло Мартишев. Скріншот: uatv.ua

Наслідки для бідних країн можуть стати дуже тяжкими не через відсутність зерна на ринку, а через високі ціни на нього. Зерно може бути фізично, але воно буде дуже дорогим. Це зменшить продовольчу безпеку країн Африки. Про це сьогодні, 14 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

За його словами, переважно до Африки везеться продовольча пшениця, а глобальний експортер цього зерна — Росія. Тому Росія могла б експортувати більше власного врожаю і могла б експортувати його дешевше, якби не розпочала повномасштабне вторгнення до України.

“Тому що зараз ставки за фрахтом і ставки зі страхування на морські перевезення дуже великі. І це впливає на ціну зерна для африканських країн. Запаси за 12 місяців у Росії прогнозуються на досить високому рівні. Значить, що 5 млн тонн пшениці не буде вивезено на зовнішні ринки, хоча вони могли б бути вивезені. А Сомалі споживає за рік близько 700 тисяч тонн пшениці. Тобто таких Сомалі можна було б вісім нагодувати за цей обсяг зерна, який не буде вивезений Росією. І разом із цим, звичайно ж, Росія каже, що Україна не постачає своє зерно до бідних країн. По-перше, це не так, тому що мінімум 20% обсягів йдуть саме до бідних країн Близького Сходу та Африки”, — сказав Мартишев.

Аналітик наголосив, що потрібно також враховувати, що російське вторгнення припало на той період, коли Україна вивозить в основному кукурудзу та соняшникову олію.

“А кукурудзу та соняшникову олію ми вивозимо переважно до Євросоюзу чи в азійські країни, але не до країн Близького Сходу та Африки. Але зараз ми вже зібрали новий урожай пшениці і, відповідно, більше експортуватимемо саме до африканських країн”, — пояснив він.

Мартишев також вважає, що Україна могла б експортувати 30 млн тонн кукурудзи, якби порти працювали на повну потужність.

“Враховуючи те, що значна частина кукурудзи якраз сконцентрована в Україні, і є ризик, що вона не потрапить на зовнішній ринок, то тому ціни на кукурудзу якраз зростають особливо сильно”, — зазначив аналітик.

Читайте також: Поразки на фронті та нові санкції: чому Путін повернувся до зернового шантажу, відповів Фурса

Нагадаємо, раніше Мартишев розповів, що від 19 листопада існує ризик неподовження зернової угоди, яка укладалася на 120 днів. Питання світового голоду Росію не турбують.

Прямий ефір