Мацука: Головна інтрига – чи зустрінуться Зеленський та Байден у Варшаві за підсумками саміту НАТО

Президент України Володимир Зеленський візьме участь у саміті НАТО 24 березня у відеоформаті. Глава держави говоритиме про необхідність припинити воєнні злочини Росії проти українського населення та цивільної інфраструктури. Про те, чого варто очікувати після саміту України, а чого – Росії, розповів шеф-редактор UA Олексій Мацука з Брюсселя.

— Джерела кажуть, що завтра президент США Джо Байден приїде до Брюсселя і буде оголошено про нові санкції проти Росії. Але деякі експерти вже сумніваються, що санкції будуть дуже жорсткі. Чи є у Вас якась інформація щодо цих санкцій? І чи вдасться запровадити повне ембарго проти Росії?

— Джо Байден справді вже розпочинає свій візит до Брюсселя. Саміт призначено на 23 березня. Дехто висловлює скепсис, що саміт не може бути екстреним, якщо його анонсували ще півтора тижні тому. Багато хто вважає: якщо вже екстрений, отже, він має бути прямо тут і зараз. Але за мірками натовської бюрократії він дійсно вважається екстреним, тому що за півтора тижні змогли зібрати всіх глав держав, що входять до НАТО, і особисто Байден прямує до Брюсселя, звідки потім попрямує до Варшави, де зустрінеться з президентом Дудою.
Все це відбувається на тлі заяв із посиланням на джерела в західній пресі про те, що Байден нібито оголосить, що можливе скорочення, або навіть повна відмова від вуглеводнів, які постачає Росія до країн Заходу. А саме ці поставки є головним джерелом для наповнення бюджету Російської Федерації. Брюссель – це столиця Європейського союзу. Тут усі мають чітку думку та чіткий консенсус щодо того, що, якщо зупинити закупівлю газу та нафти у Москви, це означає позбавити фінансування й російську армію.

Щодо ініціатив, з якими Байден також може виступити тут, – це введення миротворчої місії НАТО на територію України. Про що вже говорив президент Польщі Дуда. І Байден також невипадково вирушить до Варшави 25 березня, де з Дудою вони виступлять перед пресою із спільною заявою.

На мою думку, шанси створення такої миротворчої місії від НАТО на території України – 50 на 50. Проте є низка джерел, які повідомили нам про те, що Литва та Естонія підтримують уведення такої миротворчої місії хоча б на частину території України. Але, знову ж таки, про це немає офіційної інформації, і навряд чи вона з’явиться на офіційному порядку денному НАТО. А ось однозначно на порядку денному буде протидія кіберзагрозам та зміцнення східного флангу НАТО. Тобто зміцнюватимуться країни, які межують з Україною та з колишнім Радянським Союзом. І однозначно буде підтримка України. Але щодо гострих і гучних заяв про введення миротворчої місії НАТО на територію України, це поки що лише сигнали у медіа.

— Чи можна розглядати візит Байдена до Польщі як сигнал для Путіна щодо чіткої підтримки України? Можливо, це сигнал для інших європейських лідерів, які сумніваються щодо якихось питань стосовно підтримки України?

— Те, що Байден буде практично на кордоні з Україною, це дуже символічно. Плюс до всього, на саміті НАТО особисто виступить і президент Володимир Зеленський. Він виступатиме в онлайн-форматі. Звичайно, у багатьох інтрига тримається – чи зустрінуться Зеленський та Байден у Варшаві особисто, чи по зум-зв’язку. Але справа в тому, що і президент Зеленський, і президент Байден мають дуже щільний графік контактів один з одним. Вони неодноразово вже дзвонили одне одному. І також у цьому графіку є розмови глави Офісу президента Андрія Єрмака з іншими високопосадовцями зі США. Тому за символізмом хочеться бачити реальні, практичні, якісь вагомі речі, а не просто візит до сусідньої країни для підтримки.

Все-таки українські регіони, які чинять активний опір РФ, потребують реальної військової допомоги та підтримки з боку Заходу. Одна з таких можливостей – це закриття неба над Україною, про що вже кілька тижнів поспіль говорять і високопоставлені українські чиновники, і все наше суспільство виступає за те, щоб небо було закрите. Це пов’язано з тим, що таким чином у росіян буде менше шансів обстрілювати наші міста з неба, і вони тоді задіюватимуть піхотні види атак на українські міста. Ну, а ми знаємо, як українські військові чинять опір на своїй землі росіянам. Тому шанси в такому разі на окупацію будь-яких територій у росіян буде зведено до нуля. Чи розуміють цю ситуацію в НАТО як у колективному органі? Ми завтра це побачимо і почуємо. Але це точно розуміють і в Берліні, і в Брюсселі, і в Парижі, як в окремих столицях країн-учасниць НАТО.

— З Ваших слів, наскільки я розумію, у питанні закриття неба над Україною ще крапку не поставлено?

— Ну, такої інформації ніде офіційно немає. Є різні джерела, які повідомляють, що країни НАТО діють відповідно до законодавства, правил, норм, вимог. Звичайно, це все зрозуміло, але сьогодні це нагальна потреба для українців – закрити небо та створити дієву систему протиповітряної оборони. Відповідно, я думаю, що якщо небо таки не буде закрито, ми точно побачимо іншу підтримку. Знаєте, в Ізраїлі є “залізний щит”, а ми матимемо наш український східноєвропейський щит, “залізобетонний”, скажімо так. Сьогодні саме на цьому багато хто робить акцент. Потрібно, щоб колективний Захід діяв так, якщо не буде закритого неба.

Нагадаємо, головний директор ІМК Алекс Ліссітса під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловив думку, що повномасштабне вторгнення РФ до України призведе до продовольчої кризи у багатьох країнах світу.

Зеленський – парламенту Японії: Лідерство вашої країни може стати незамінним у розробці нових гарантій безпеки

Звернення Володимира Зеленського – про саміти G7, НАТО і ЄС, нові пакети санкцій і допомогу Україні

Читайте також: Політолог Володимир Фесенко під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA зауважив, малі альянси нового формату можуть діяти набагато ефективніше, ніж ті організації та країни, які сьогодні не наважуються на потужну підтримку України у відбитті російської агресії. При цьому експерт не заперечує важливу роль НАТО.

Прямий ефір