Лиман після деокупації: зруйноване російськими загарбниками місто повертається до життя (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Безлюдні, завалені сміттям вулиці, забиті вікна та вигорілі будинки. Так після російської окупації виглядає Лиман Донецької області. Російські загарбники назвали свій відступ з оточеного Збройними силами України (ЗСУ) Лимана “відведенням військ на більш вигідні рубежі”. За словами українських військових, насправді росіяни бігли з міста, інформує FREEДОМ.

“Були в паніці, бо від підрозділів українських сил, які оточили їх, не знали, куди подітися. Бігали по всьому населеному пункту: десь потрапляли до нас у полон, а де не хотіли здаватися, — були знищені”, — розповів військовослужбовець ЗСУ Ілля.

В українському Міноборони заявили: більшість військових Росії, що були в Лимані, “передислоковані” або в полон, або в мішки для трупів. Відступаючи, росіяни залишили тіла своїх товаришів по службі прямо на полі бою.

4 жовтня 2022 року над Лиманом офіційно підняли український прапор. Але життя в місті поки що складно назвати мирним, оскільки більшість будівель пошкоджено або зруйновано.

Ці фотографії опублікував президент України Володимир Зеленський:

“Ось що залишив після себе російський окупант в українському Лимані. Держава-агресор знищує всюди на захопленій території будь-які основи життя: економіку, соціальну сферу, культуру. Це можна зупинити лише одним способом: звільнити наші землі”, — заявив президент України.

Після деокупації Лимана у місті знайшли понад 50 свіжих поховань. У могилах — цивільні.

Здаючи позиції, російські окупанти замінували місто. На вулицях у листі та навіть на парканах біля житлових будинків вони залишили міни та розтяжки.

Через масштабні руйнування, ризик підірватись на міні та відсутність у Лимані світла, газу та водопостачання місцеве керівництво закликає городян, які виїхали, почекати з поверненням додому.

“Тим, хто евакуювався, повертатися до звільнених населених пунктів ще зарано! Продовжується масштабна робота з розмінування, попереду непроста зима, яку пережити буде дуже важко. Війна ще зовсім близько”, — зазначив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Ті ж, хто всі ці місяці були під російською окупацією, вже отримали соціальні виплати та гуманітарну допомогу від України. Також у Лимані відновило роботу відділення “Укрпошти”.

“Як до Лимана, так і до Святогірська вже привезли перші пенсії, їх видали людям. Доставлено гуманітарну допомогу, її роздавали і в Лимані, і в громадах навколо, і в Святогірську. Відразу бачиш щастя на обличчях людей. Вони щасливі бачити і військових, і людей загалом”, — розповів заступник керівника Офісу президента України Кирило Тимошенко.

Серед першочергових завдань української місцевої влади — це повернути енергопостачання та підготувати регіон до зими. Зокрема, забезпечити мешканців дровами.

У будинках, які підлягають ремонту, за півтора місяця планують полагодити покрівлі та замінити вікна. Якщо відновити будинки до холодів не вдасться, мешканцям допоможуть евакуюватись.

Читайте також: Ремонтні бригади тікають першими: яку техніку на полі бою кидають росіяни — деталі від Світана

Прямий ефір