Leopard, Challenger і Abrams: як західні танки можуть змінити хід війни — розбір експертів

Танки "Абрамс". Фото: Facebook/M1 Abrams

20 січня в Німеччині відбудеться чергова, восьма за рахунком, зустріч у форматі “Рамштайн”, під час якої представники 50 країн обговорять надання військової допомоги Україні в її боротьбі з російськими окупантами.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що це засідання буде дуже важливим для оголошення нових рішень, зокрема, щодо передачі Києву важкого озброєння.

Перед цим низка держав, серед яких США, Велика Британія та країни Євросоюзу, заявили про те, що у 2023 році нададуть безпрецедентну військову допомогу Україні.

Союзники не тільки передадуть Україні нові типи озброєнь, а й почнуть постачати деякі види зброї та техніки, які раніше були під забороною. Серед них — танки, зенітно-ракетні комплекси (ЗРК), самохідні артилерійські установки (САУ), бойові машини піхоти (БМП) і багато іншого.

“Важка” військова допомога від Заходу

Велика Британія підготувала новий, найбільший пакет військової допомоги Україні. Про це під час свого виступу в британському парламенті заявив міністр оборони Бен Воллес. До пакета, зокрема, увійшли 14 танків Challenger 2, 30 САУ AS90, 100 одиниць бронетехніки, зокрема бронетранспортери “Бульдог” та інше озброєння.

За словами Воллеса, цими поставками Велика Британія істотно посилить військовий потенціал України.

Вперше за майже 11 місяців повномасштабної війни Збройні сили України отримають роту німецьких танків Leopard 2 (“Леопард”), які передасть Польща. Передача цих танків затримувалася через обережну позицію Німеччини, де триває внутрішньопартійна боротьба щодо допомоги Україні: частина правлячої партії підтримує передачу військової техніки, а частина виступає проти.

Однак завдяки зусиллям українських дипломатів, у Берліні все-таки зважилися надати важке озброєння для потреб ЗСУ.

“За останні 10 місяців разом із нашими партнерами ми доклали зусиль до того, щоб були поставки снарядів і для ППО, і для “Гепардів”. Останнє рішення — передача бойових машин піхоти Marder. Тепер я можу сказати, що ми продовжимо партнерство і постачання. І я сьогодні тут, щоб на власні очі побачити, наскільки важлива ця допомога, і наскільки вона корисна для України”, — наголосила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок під час свого візиту до Харкова.

Своєю чергою, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Німеччина має поставити Україні всі необхідні види озброєнь, зокрема й танки Leopard 2. Глава уряду зазначив, що Україна захищає не тільки свої землі, а й благополуччя Європи.

“Поразка України може стати прелюдією до Третьої світової війни. Тому сьогодні немає причин блокувати підтримку Києва, зволікати. Таким чином, я закликаю уряд Німеччини до рішучих дій щодо постачання в Україну всіх видів озброєнь. Битва за нашу свободу, наше майбутнє вирує, поки ми говоримо. І якщо ми роками інвестували у важку військову техніку, у танки, їх не можна залишати іржавіти на складах, а потрібно віддати в руки захисників Європи”, — констатував Матеуш Моравецький.

Крім цього, Збройні сили України (ЗСУ) отримають БМП Marder і Bradley, а також легкі колісні танки AMX 10-RC. Усі ці зразки озброєння розроблялися в роки холодної війни для знищення радянської техніки.

Бойові машини піхоти “Бредлі” Україні передадуть Сполучені Штати Америки — 6 січня в Білому Домі оголосили про надання Києву нового пакета оборонної допомоги на суму 3,75 млрд доларів.

Туди також увійдуть додаткові ракетні установки HIMARS (“Хаймарс”), артилерійські системи, 100 бронетранспортерів, 55 бронемашин, зенітні керовані ракети класу “земля-повітря” Sea Sparrow, гаубиці, стрілецька зброя, боєприпаси та інші необхідні засоби.

Наприкінці січня Пентагон проведе навчання українських військових, щоб підготувати їх до використання нової американської техніки, зокрема до роботи з броньованими машинами піхоти Bradley.

“Навчання починається в січні, і буде за межами України. Воно триватиме кілька місяців, щоб дати Україні можливість захищати себе в довгостроковій перспективі. Ми дивимося, що Україні потрібно зараз, сьогодні, і ми дивимося на те, що Україні потрібно в майбутньому. І якраз ця система [Bradley] допоможе захищати Україну в довгостроковій перспективі”, — розповіла представниця Держдепартаменту США Андреа Калан.

Водночас залишається відкритим питання про постачання в Україну американських танків третього покоління M1 Abrams. Саме вони використовувалися в усіх військових операціях США з 1990-х років. Порівняно з радянським Т-72 вони мають кращу вогневу міць, броню і маневреність, а отже, дадуть змогу мати перевагу в бою з російською технікою.

Як пише The Washington Post, у США поки що відмовляються постачати Україні танки Abrams через їхню велику вагу і складне техобслуговування. Щоб ці танки повноцінно могли функціонувати в Україні, необхідно створити для них ремонтну базу, а це потребує часу. Обговорювалася навіть ідея використати майстерні в Польщі, яка підписала контракт на поставку 250 таких танків і вочевидь проводитиме ремонт своєї бронетехніки.

За інформацією Morgen Post, передача Україні американських танків М1 Abrams перебуває на порядку денному “в середньостроковій перспективі”. Проте в українському запиті цього року “Абрамси” залишаються.

Читайте також: “Бредлі”, “Петріоти” і “Леопарди”: яку військову допомогу від Заходу Україна отримає у 2023 році

Чи зможуть вплинути поставки іноземної важкої техніки на перебіг російсько-української війни? Скільки сучасних танків іноземного зразка може отримати Україна? Яка бронетехніка зараз потрібна ЗСУ для наступу? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • кандидат історичних наук, професор Празького університету, військовий експерт Юрій Федоров;
  • військовий експерт і волонтер Павло Нарожний;
  • експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу ВМС України Андрій Риженко;
  • військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко;
  • військовий аналітик Олексій Гетьман.

Юрій Федоров: Наступ без важкої бронетехніки неможливий

— Танки можуть змінити хід війни. Я маю на увазі не тільки Leopard, а й Challenger, і Abrams, які все-таки рано чи пізно приїдуть в Україну. Сподіваюся раніше, ніж пізніше.

Вони можуть змінити ситуацію на будь-якому фронті. Насамперед там, де Збройні сили України почнуть наступальну операцію. Але важливо інше: наступ без важкої бронетехніки неможливий. Точніше, він можливий, але він приречений на провал і на колосальні втрати.

Тому потрібні не тільки танки — потрібен весь комплекс бронемашин, починаючи від танків і закінчуючи бронетранспортерами та цілою низкою спеціальної техніки. Наприклад, броньовані санітарні машини, тягачі, які можуть вивозити пошкоджену техніку і відправляти в ремонтні майстерні тощо.

Тобто весь комплекс важкої техніки є для наступу суто необхідним. І без цього, повторюю, наступ приречений на невдачу.

Генерал Залужний назвав абсолютно певні цифри: 300 танків. Якщо орієнтуватися на норми радянського періоду або на російські норми, це танкова дивізія або три танкові бригади по 100 танків у кожній.

У довіднику Міжнародного інституту стратегічних досліджень у розділі, присвяченому Сполученим Штатам, ідеться про те, що на складах у запасі у США перебуває близько 3 000 танків “Абрамс”. Це на складах, не в регулярних частинах, а тих, які чекають на своє у своїй черзі, різних модифікацій і, звичайно, різних варіантів.

Коли вони надійдуть? Будемо сподіватися, що рішення буде ухвалено. Чому я сподіваюся на це? Ну, тому що Велика Британія вирішила передати ескадрон танків “Челленджер”. Два ескадрони — це 12 танків. Не багато, скажімо прямо, але все-таки хоч щось.

Тепер Польща роту “Леопардів” готова передати за згодою німецького уряду. Але рота — це 10 танків. Ну ось рахуйте, як і наскільки вони можуть змінити сьогодні співвідношення сил.

Я думаю, що ці поставки не дуже змінять співвідношення сил, просто через свою кількість. Але вже сам по собі факт, що почали передавати танки, або розмови про це вже переходять у практичну площину, — це свідчення того, що принципове рішення в керівних колах західних країн ухвалено. Отже, тепер залишається питання про те, як і коли його будуть реалізовувати.

Павло Нарожний: Сучасні західні танки мають речі, які не снилися російським танкістам

— У нас зараз найбільш гостра потреба — це сучасні танки. Танки потрібні для прориву тих самих бетонних укріплень. Не тих, які будуються в Брянській області, а які знаходяться в Донецькій і Луганській областях, у Херсонській області. Це броньовані доти, це опорні пункти. Ось щоб їх прорвати, потрібні сучасні танки формату Abrams, формату Leopard.

Те, що Польща — країна НАТО — передала танки Leopard, думаю, це скоріше більше символ або заклик. Після цього Польща лобіюватиме інтереси України та спілкуватиметься з іншими членами НАТО: з Великою Британією, з Німеччиною, з Францією з приводу того, що потрібно. Найбільший, як не дивно, оператор танків “Леопард” — це Греція. Потрібно, щоб вони теж передавали ці танки в Україну.

Нам потрібне ударне угруповання близько 100 танків. Я більш ніж упевнений, що вони підуть у наступ, тобто їх не будуть тримати для оборони.

Для оборони у нас вистачить наших Т-64, Т-72 і навіть Т-62, з якими ми беремо в полон, які з наших складів виймаються тощо. Тобто для оборони таких танків достатньо.

А ось ці сучасні супертанки мають тепловізійні камери, які знімають на 360 градусів. Тобто командир танка бачить усе навколо себе в тепловізійному зображенні в будь-який момент часу.

Там маса таких речей, які не снилися російським танкістам: живучість танка в рази краща, ремонтопридатність цього танка набагато простіша. Якщо радянський танк потрібно розбирати, колупати цей двигун, то там двигун і коробка передач знімаються одним великим блоком і замінюються на нові.

Я більш ніж упевнений, що ці танки будуть використані в наступі. Який напрямок? Але тут уже не мені приймати рішення.

Андрій Риженко: Передача хоча б 10% танків “Леопард” допоможе сформувати в Україні танкову бригаду

— Міністр закордонних справ [Дмитро] Кулеба сказав, що вже п’ять країн готові поставити західні зразки танків. Я думаю, що це три типи основних найбільш просунутих танків, які випускаються на Заході: американський Abrams, німецький Leopard і британський Challenger.

У країнах Заходу є, знову ж таки, таке негласне правило: країна-виробник повинна давати дозвіл на передачу техніки, навіть якщо вона перебуває не в неї. Це називається моніторинг. І тут дійсно Німеччина в кожному випадку передачі танків Leopard буде на це погоджуватися. Щойно буде створено перший прецедент, далі це буде автоматично. Ми знаємо, що на території Європи перебуває близько 2 000 цих танків.

І нам було б серйозною підтримкою і передача хоча б 10% танків “Леопард” для формування бригади. Як я бачу, такі дискусії вже ведуться.

Це така практика, якою ніхто нехтувати не буде, тому що, передати танки — це тільки початок. Необхідно їх утримувати, треба проводити технічне обслуговування, потрібні запчастини, боєприпаси тощо. Тому узгодження кожної передачі танків — це і в наших інтересах. 

Ще до війни в Європі проводилося змагання різних танків. Там, зокрема, брали участь і наші модернізовані Т-64. Не дивлячись на віддачу екіпажів і старання наших танкістів, технологічна перевага [у західних танків] є, і вони беруть якістю і силою на полі бою. І щойно вони з’являться, ми це побачимо.

Наші військовослужбовці отримали дуже серйозний досвід у плані використання техніки, і для них буде нескладно пересісти з Т-64, Т-72 на ці три основні танкові одиниці.

Я хочу сказати, що серйозною підмогою бронетехніки будуть такі системи, як “Бредлі”. Бойова машина піхоти — це хоча і не танк, але в неї теж дуже досить потужна броня, і вона може працювати проти танків противника. Ця техніка брала участь у війні в Іраку 1991 року, і вони знищили дві третини іракських танків Т-72. Тобто це дуже така потужна техніка.

Тут ще треба додати візит міністра закордонних справ Німеччини на початку цього тижня до Харкова. Коли вона фактично побачила ситуацію, то дуже чітко сказала, що Україна потребує зброї, тому що її стирають з лиця землі через небажання увійти до складу якоїсь нової імперії, яку намагаються відновити через параноїдальні ідеї групи осіб у Російській Федерації.

Тобто робота ведеться комплексно, і я думаю, такі рішення будуть обговорюватися на “Рамштайні”. Зараз потрібно зробити такий, можливо, невеликий стрибок, щоб ми могли не тільки впевнено оборонятися, а й наступати.

Олександр Коваленко: “Рамштайн” поставить крапку в питанні про надання Україні танків

— Це дуже важлива підтримка. На перший погляд здається, що танків Challenger 2 невелика кількість. Проте, вони дуже важливі саме для освоєння західної технології, в першу чергу.

До того ж ніхто зовсім не говорить про те, що поставки танків продовжаться, і їхня кількість від однієї роти може бути збільшена до батальйону. А це вже зовсім інша чисельність та інший потенціал.

У нас сьогодні спостерігається підвищення кількості високотехнологічного озброєння. Останнім часом ми отримуємо більш сучасне і більш ефективне озброєння: ЗРК Patriot, танки та інші види озброєння.

Але зараз ми вже переходимо навіть на бронетехніку практично останніх поколінь. Наприклад, “Бредлі” — це сучасний тип озброєнь, а “Челленджер” — це основний бойовий танк Великої Британії.

Якщо ми отримаємо від Німеччини згоду на постачання Leopard 2 іншими країнами Європи, то ми отримаємо активні бойові танки, які стоять на озброєнні багатьох країн НАТО.

Це не щось зі складу чи із запасників, а тому ефективність і якість підвищуються, і ми маємо бути вже привабливим претендентом на вступ до членства НАТО… Мені здається, все-таки майданчик “Рамштайн” поставить крапку в питанні про надання Україні танків.

Постачання танків “Леопард” — це єдина партія, не перша і не остання, і вона дуже важлива. Але Великобританія сама має на озброєнні близько 200 цих танків, вони не зможуть нам поставити велику кількість. Є проблематика логістики, є проблематика механічного порядку, ремонту, придатності тощо.

А ось якщо ми говоримо про “Леопарди” в Європі, то там цих танків понад півтори тисячі у різних країнах. І нам готові вже на сьогодні поставляти їх Польща, Фінляндія, Іспанія, Швеція.

Якщо буде узгоджена позиція у певних країн, то ми зможемо навіть отримати найближчим часом два – три батальйони. Усе, що потрібно для цього – тільки зелене світло від Німеччини. Тому, мені здається, Німеччина якраз і скористається майданчиком “Рамштайн”, щоб надати нам це озброєння й увійти в історію саме під таким прапором.

Олексій Гетьман: Будь-яка кількість західних танків допоможе посилити боєздатність ЗСУ

— Навіть один танк, який нам постачають наші партнери, посилить наші збройні сили і допоможе нам розвиватися. Leopard 2 — це важчий танк, у нього потужна гармата і потужність двигуна понад півтори тисячі кінських сил. Тобто це хороша техніка, і навіть не така велика кількість на якійсь одній ділянці фронту може суттєво посилити наші збройні сили.

Чим цікавий цей танк? Тим, що він брав участь у різних військових конфліктах. Сучасні війська НАТО боролися з різними терористами по всьому світу. За всю історію було пошкоджено і знищено тільки три танки. Один просто поламався, один був підбитий, і один танк, ну, скажімо так, теж поламався.

Але що цікаво: один танк у бою на Близькому Сході витримав 15 влучень протитанкових гармат. За великим рахунком, таке повторити поки ще нікому не вдавалося.

Ці танки більш маневрені, точно стріляють на 2,5 кілометра. Вони досить швидкісні, і в них хороша система нічного бачення. “Леопард” автоматично одразу ж знищує будь-який російський, навіть найсучасніший танк. Тому тут однозначно перевага.

З іншого боку, 10, 20 чи навіть 50 танків, навіть таких, як Leopard 2, не зможуть покращити ситуацію по всій лінії фронту, а лише на одній ділянці. Тому ми віримо в те, що ці танки поставлятимуться не наприкінці цього року або на початку наступного. Ходять якісь розмови про те, що їх нібито треба законсервувати, переробити, перефарбувати або ще щось.

Якщо нам потрібно ще довго чекати ці танки, то тоді треба орієнтуватися на іншу важку техніку, наприклад, американську. Хоча, “Леопард” — це ікона стилю.

Генерал Залужний каже, що Україні необхідно 300 танків, значить, є якісь розрахунки. Коли наш Генштаб розраховує наступальну операцію, він випливає з тієї зброї, яка у нас є. Природно, мова йшла не про старі Т-64 і Т-72. Малися на увазі, найімовірніше, все-таки хороші танки типу “Леопардів”, “Челленджерів”, американських “Абрамсів”.

Якщо такі танки в кількості 300 штук будуть додатково до тих не дуже нових танків, якими ми зараз користуємося, то тоді ми можемо говорити вже не просто про локальний наступ, а наступ по всій лінії фронту.

Залужний сказав, що, якщо в нас буде така кількість танків, плюс він ще додав певну кількість артилерійського знаряддя, плюс бронетранспортери й бойові машини піхоти, то, в принципі, ми можемо досить швидко звільнити всю Україну.

Читайте також: “Рамштайн-8”: чи бути танковій коаліції, пояснили експерти

Прямий ефір