Київ упевнений у перемозі та складає плани повоєнного відродження — яким має бути “план Маршалла” для України (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Для повоєнної відбудови України знадобиться трильйон доларів. Про це заявив президент Володимир Зеленський. Сума безпрецедентна. Як і руйнування, причиною яких стала агресія Росії. До процесу повоєнної відбудови України будуть залучені країни-партнери, які зможуть узяти українські міста та області під своє шефство. Уже висловили бажання допомогти майже 20 країн. Серед них — Франція, Велика Британія, Німеччина, Данія, повідомляє FREEДОМ.

До кінця Другої світової війни більша частина Європи була в руїнах. Багато найбільших міст, зокрема Варшава, Роттердам і Берлін, були зруйновані. Відновлювати Європу за допомогою американських інвестицій запропонував державний секретар США Джордж Маршалл. Його план позбавив держави валютних і митних бар’єрів, допоміг модернізувати економіку і створити єдиний європейський ринок. Через більш ніж пів століття Європа сама готова розробити “план Маршалла” для України.

“Ми також і хочемо, щоб відновлення України стало таким глобальним політичним проєктом. Воно повинно буде показати, що дивіться, люди, які боролися за демократію, за допомогою міжнародної спільноти, вони виграли цю війну, і тепер разом із міжнародною спільнотою вони відбудовують нове життя”, — каже голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

З одного боку, Україна вже зараз отримує гранти, кредити, військову техніку, спорядження й устаткування як допомогу від союзників, але з іншого — лідери деяких західних країн, зазначають експерти, досі вважають за краще не говорити про перемогу України, оскільки побоюються зіпсувати відносини з Росією.

“Багато урядів на Заході бояться говорити про перемогу України. Це дуже небезпечна позиція. Якщо ви боїтеся говорити про перемогу — почніть хоча б говорити про стабільний мир, а він неможливий без повної поразки Москви. Ми не можемо довіряти їхнім словам, договорам і обіцянкам. Ми маємо забезпечити таку перемогу України, яку неможливо буде заперечити. Тому, якщо європейські уряди хочуть миру, нам треба надсилати Києву озброєння. Кожен відправлений танк стане дуже важливим вкладенням у мир. І це точно дешевше, ніж нескінченно посилати пакети гуманітарної допомоги”, — заявив старший науковий співробітник Європейської Ради з міжнародних відносин Густав Грессель.

Київ же у своїй перемозі впевнений і складає плани повоєнного відродження. Ще влітку уряд запустив у роботу Реєстр пошкодженого і знищеного майна. Кожен, чий будинок постраждав через дії російської армії, може внести туди свої дані. Тепер Реєстр хочуть перевести в цифру.

“Посадовці, які надають документи, навіть правоохоронні органи, які перевіряють ті чи інші процедури, генеральні підрядники, проєктувальники, інвестори та замовники, всі-всі працюють в електронній системі. Уся проєктна документація, уся експертиза — все там”, — пояснила заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади Олена Шуляк.

Повоєнне відновлення, пояснюють експерти, потрібно планувати з урахуванням нових викликів. Україна має чітко визначити, які підприємства потребують відновлення, які — модернізації, яких фахівців, зокрема з-за кордону, необхідно залучити.

“Якщо йдеться про відновлення економіки, це зовсім не означає відновлення того, що в нас було в масштабах 1:1. Ось у нас було 20 заводів, ми їх усі відновили. Тому, якщо йдеться про відновлення підприємств, ми маємо думати, чи то це будуть традиційні технології, чи то це підприємство вироблятиме все те саме, що воно виробляло до війни, але на основі нових технологій”, — вважає Бураковський.

Найімовірніше, прогнозують експерти, після війни в Україні розвиватимуться високотехнологічні галузі.

“Також у нас розвиватимуться сфери послуг, зокрема IT-сектор, інші сектори послуг, такі як адміністративні, консалтинг. І, звісно, потрібно розвивати галузь знань такі як освіта, підвищити якість медичної допомоги. Тобто економіка рухатиметься в той бік, куди вона вже рухалась — від промисловості до сфери послуг. Вочевидь, цей перехід прискориться”, — сказала економістка, членкиня експертної групи Єрмака – Макфола Ілона Сологуб.

Президент Зеленський заявив, що ліквідація наслідків обстрілів і ремонт критичної інфраструктури тривають щодня, зокрема після деокупації територій. Тому закликав бізнесменів планувати інвестиції вже зараз, не чекаючи на перемогу.

Читайте також: Варто лише перемогти Росію: як “план Маршалла” допоможе Україні відновитися

Як повідомлялося раніше, відновлення України стане найбільшим інвестиційним проєктом Європейського Союзу. Для цього він готовий виділити 18 млрд євро 2023 року, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на п’ятому українсько-німецькому економічному форумі в Берліні. За її словами, в інтересах України об’єднати інвестиції для відновлення з проведенням реформ, щоб прискорити шлях вступу до ЄС. Потреби України після більш як 8 місяців повномасштабної війни є величезними. Наразі, за підрахунками Світового банку, Кабінету міністрів України та Єврокомісії необхідно близько 350 млрд доларів.

Прямий ефір