Китаю було б набагато вигідніше продавати компоненти для виробництва озброєння Заходу, ніж Росії, — Мусієнко

Олександр Мусієнко. Фото: znaj.ua

Виходячи з прагматичних міркувань, Китаю було б набагато вигідніше продавати військові компоненти Заходу, ніж Росії. Ключовий момент для європейських виробників сьогодні — нарощування наявних потужностей з виробництва боєприпасів. Таку думку сьогодні, 22 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

“Давайте виходити суто з економічного, прагматичного інтересу — чий ринок озброєнь більший? Російський, який перебуває під санкціями, або ринок західний? Тобто, виходячи з економічних, прагматичних цілей, звичайно, що Китаю було б вигідніше, набагато вигідніше продавати якісь компоненти, необхідні для виробництва озброєння, снарядів, боєприпасів Заходу. Насправді. Тому що це набагато більший ринок”, — сказав він.

За словами експерта, Росія не здатна закуповувати в таких масштабах, тому що їхні виробничі лінії не потягнуть такі виробництва. Із Заходом це набагато вигідніше.

“Тому я і кажу, що як би там парадоксально не звучало, тим паче ситуація і стосунки часом напружені, ми це прекрасно розуміємо, і на тлі візиту Сі Цзіньпіна до Росії тощо, зустрічі з Путіним це все зрозуміло. Але, тим не менш, у Китаю великий економічний товарообіг із країнами Заходу, зі США та іншими. Тому я про це сказав, що це як один із рецептів. Але насправді ситуація така: зрозуміло, що, якщо, наприклад, умовний завод десь у США, або в Німеччині чи Франції випускає близько 15 тисяч снарядів на місяць, візьмемо до повномасштабного вторгнення російських військ, наростити до 150 тисяч виробництва, напевно, важко. Але наростити до 30-40 тисяч або навіть 50 тисяч можливо. Про це є розрахунки. І ось зараз дуже важливий ключовий момент — це нарощування тих виробничих потужностей, які є”, — каже Мусієнко.

Він акцентував, що зараз вирішуються три моменти. Перше — оперативне постачання снарядів Україні.

“Це зрозуміло, це навіть поза виробництвом. Тобто це просто взяти те, що є ще на складах, те, що є в сховищах у Європі і просто відправляти Україні до кінця року як мінімум мільйон — те, що затверджено. Це раз. Другий момент про те, що виробники з Європи хочуть гарантій. Їм потрібні письмові гарантії, запевнення від ЄС або країн ЄС про те, що і навіть не у 2023 році, а у 2024 і 2025, можливо, 2026 році ці країни гарантують закупівлю снарядів у тому обсязі, в якому вони нарощуватимуться. Тобто щоб ці підприємства не працювали, грубо кажучи, не збільшили зараз потужності, не поставили додаткове обладнання, не взяли штат людей тощо, а потім виявилося, що не закуповують ці снаряди. Тому вони отримують гарантії від ЄС. Це другий принципово важливий момент. Третій звідси випливає, що вони збільшують виробництво, наскільки це можливо для потреб воєнного часу. Ось про що це рішення. І воно досить, скажімо так, продумане, правильне. Є питання, наскільки воно своєчасне, тому що все ж таки хотілося б, щоб воно ухвалювалося раніше. Але, тим не менш, ось про що це рішення. І воно стосується цих трьох аспектів, які дуже важливі”, — резюмував Олександр Мусієнко.

Читайте також: “Необхідно більше”: постачання мільйона снарядів для ЗСУ від країн ЄС прокоментував Мусієнко

Прямий ефір