Куди зник Пригожин після заколоту “вагнерівців”: думки експертів

Євген Пригожин. Фото: twitter.com/RidusNews

Творець і власник приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” після невдалого “походу на Москву” зник із медійного простору і не виходить на зв’язок.

Наразі його місцезнаходження невідоме. Деякі експерти вважають, що він може перебувати в Білорусі, куди його запросив самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Інші джерела говорять про те, що він зараз у Москві або Пітері.

Зникнення ватажка ПВК “Вагнер”

Востаннє Пригожин з’являвся в ефірі у своєму Telegram-каналі ввечері 26 червня, майже через 48 годин після ймовірного завершення свого заколоту.

“Наш марш ми почали через несправедливість. У нас не було мети повалення існуючого режиму і законно обраної влади, про що багато разів говорилося. Розвернулися ми, щоб не проливати кров російських солдатів”, — заявив тоді Пригожин.

Однак в аудіоповідомленні не було вказано, де і коли було зроблено запис, і не розкривали фізичного місцезнаходження Пригожина.

Пізніше на цьому ж Telegram-каналі повідомили про обшуки в будинку Пригожина, які нібито провели співробітники ФСБ.

Зі свого боку, президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що Пригожин мав вирушити в його країну, а бойовикам “Вагнера” надали вибір: або вони їдуть у Білорусь, або підписують контракти з Міноборони РФ.

27 червня Лукашенко заявив, що Пригожин прибув до Мінська, проте незалежного підтвердження його слів не було. Система відстеження польотів показала приватний авіалайнер, зареєстрований на його компанію, який прибув до білоруської столиці того дня і повернувся до Санкт-Петербурга 28 червня.

Низка російських ЗМІ повідомили, що ватажок ПВК “Вагнер” може перебувати в Санкт-Петербурзі. Згідно з їхньою інформацією, людина, схожа на Євгена Пригожина, нібито відвідувала його офіс на Василівському острові в Петербурзі 26 і 28 червня. Крім цього, схожу людину бачили в одній із будівель, пов’язаних з ім’ям Пригожина. Дані про пересування літаків також побічно вказують на те, що це міг бути сам глава ПВК, а не його двійник.

Як пише “Фонтанка”, нещодавно людину, схожу на Пригожина, бачили біля готелю “Трезіні”. Імовірно, він там зустрічався зі своїми підлеглими, і, за словами свідків, “усе пройшло в дружній атмосфері”.

Водночас французьке видання Libération з посиланням на джерела в західній розвідці стверджує, що Євген Пригожин перебуває в Москві, і 1 липня зустрічався з російським президентом Володимиром Путіним.

Читайте також: Путін намагається КДБшним способом контролювати “Вагнер”, — Маломуж

Зникнення Пригожина в коментарях експертів

Про те, де зараз може перебувати Євген Пригожин, і як може скластися його подальша доля, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Ян Матвєєв, військовий експерт;
  • Аббас Галлямов, політтехнолог;
  • Сергій Бульба, білоруський громадський діяч, організатор “Білого легіону”;
  • Юрій Боровських, голова берлінської правозахисної організації “Русь Сидящая”.

ЯН МАТВЕЄВ: Російська влада побоюється Пригожина

— Судячи з усього, дійсно, Пригожину дали деяку свободу переміщення, і речі в нього не стали забирати, хоча це було б логічно.

І, напевно, ніхто б не здивувався конфіскації зброї, золотих злитків, грошей у двох машинах – буквально мільярди рублів готівкою. Але їх просто повернули, по суті, Пригожину.

І це або частина угоди, або просто російська влада намагається все спустити на гальмах. Щоб усе пройшло максимально тихо, тому що я не виключаю, що вони ще трохи побоюються Пригожина, попри те, що всі його структури нібито закриті. Я маю на увазі медійні структури, зокрема, його організацію “Патріот”, яка об’єднала всі його сайти й різні ботоферми та все інше.

Але попри це, його медійність залишається. І якщо діяти проти нього максимально жорстко, поки він не перебуває в тюремній камері, він зможе записувати всілякі відео, аудіо та інші якісь звернення.

І, мабуть, у Кремлі хочуть, щоб період залишкової такої популярності Пригожина, коли він ще може записати якесь аудіо, і всі почнуть його слухати, минув.

І, можливо, будуть жорсткіше проти нього діяти вже трохи пізніше, коли все вляжеться, його так трохи забудуть, коли всім уже буде на нього наплювати, і тоді можна буде спокійно його вже добивати.

Ну, або він зараз якось закінчить свої справи, саме частину домовленостей, і поїде туди, куди і збирався поїхати. Ну, Білорусь — це найочевидніше, мабуть.

АББАС ГАЛЛЯМОВ: Якщо Пригожин домовився з Путіним, ми ще побачимо “вагнерівців” на фронті

— Пригожин — не ворог системи, він змушений був діяти так, ніби він їй ворог, тому що система була неадекватна і не реагувала на сигнали зсередини. Пригожин відчуває, що поразка наближається, що скоро вони програють, і все закінчиться крахом режиму. Але він цього не хоче, намагається достукатися зсередини до Путіна, але не може.

Він намагається якось вплинути, робить один крок, дивиться на реакцію системи, бачить, що вона неадекватна і не влаштовує його, і робить наступний крок. Так, слово за слово, і вийшов ось цей путч, але без мети повалити Путіна.

Пригожин як учасник системи, зацікавлений у її збереженні, і не намагається її зруйнувати, він просто намагається зробити її більш адекватною.

Хоче, щоб система мобілізувалася і здригнулася, припинила плисти за течією, а взяла свою долю у власні руки, виграла війну і, відповідно, вижила.

Якби Пригожин мав можливість щодня ходити до Путіна і розповідати про наявні проблеми, і тут же ці проблеми знімати, він би так і воював. Це [бунт Пригожина] — тест на адекватність для Путіна: прозрів він чи залишився неадекватним.

Якщо переговори пройшли успішно, і Путін виявився достатньою мірою адекватним, можливо, ми побачимо “Вагнер” на фронті. Звичайно, це не змінить ситуацію, але Путін у цьому зацікавлений.

СЕРГІЙ БУЛЬБА: Зараз нічого не відомо про долю Пригожина

Була інформація, яку нам доводиться сприймати на віру про те, що пригожинський борт прилітав до Мінська. Це факт.

Була інформація про те, що Олександр Лукашенко з Віктором Лукашенком (старший син президента Білорусі, — ред.) разом зустрічалися на Мінському морі (Заславське водосховище, — ред.) із Пригожиним.

Але після цього Пригожин полетів, і, власне кажучи, ніхто не знає про подальшу долю ні Пригожина, ні Суровікіна, ні генерала Уткіна.

У Росії на сьогодні, можна сказати, складні процеси відбуваються, тому що, за ідеєю, таких людей, які пішли проти держави, повинні були якось реально покарати, показово при всіх. Біля Кремля ж у них є на Красній площі Лобне місце, де вони якраз страчували таких відступників.

Але зараз ми бачимо, що відбувається незрозуміло що, чесно кажучи.

ЮРІЙ БОРОВСЬКИХ: Пригожин готується згортати проєкт ПВК “Вагнер”

— Я скажу зараз досить банальну річ. Єдине місце, в якому має зараз перебувати Євген Пригожин — це, звичайно ж, в’язниця. Але, судячи з усього, у в’язниці Євгена Пригожина зараз немає.

У цьому випадку я схильний вірити Лукашенку, який каже, що Пригожина і ПВК “Вагнер” у Білорусі немає хоча б просто тому, що все на це вказує.

Зараз у всіх “вагнерівців” відпустка до 1 серпня. Принаймні, є така точка зору. І очевидно, що Пригожин готується, найімовірніше, до згортання проєкту ПВК “Вагнер”.

Ми бачимо, що він прилітає на вертольоті в Петербург, потім він туди відлітає незрозуміло куди. Можливо, до Москви, а можливо, в зону бойових дій з якимись цілями, які зрозумілі тільки йому.

Складно зараз сказати точне його місцезнаходження. Точно так само, як складно сказати, де перебуває зараз Володимир Путін, якого теж, загалом, постійно шукають.

Так, він то в одному бункері, то він десь у Дербенті, то він десь ще. І нам показують якусь красиву картинку. Я думаю, що Пригожин, найімовірніше, перебуває зараз на території Росії, завершує свої справи і готується до нового іншого проєкту.

Читайте також: Наслідки заколоту Пригожина: деформацію Росії та росіян обговорюємо з політологом Олександром Морозовим

Прямий ефір