Криза, Україна-НАТО: що країна пережила в 2008 році (ВІДЕО)

Скрін із відео

У 2008-му році трапилася світова фінансова криза, через що в Україні зокрема скорочували робочі місця і фіксували зростання цін. Також в цей період українська Wikipedia активно поповнилася статтями націоналістичного характеру. А ще в 2008-му році Київ відвідав Пол Маккартні, а в Харкові виступила легендарна група Queen.

Про це розповідаємо у новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

Ощадкнижка СРСР – банківський рахунок того часу, на ньому тримали накопичення “на чорний день”. Але якраз у непрості перехідні часи накопичення стали недоступними.

У 2008-му з 130 мільярдів грн. боргу по внесках прем’єр Тимошенко вирішила виплатити шість. На всіх не вистачить, тому дають по тисячі гривень на людину. Виплату так і називали – “Юлина тисяча”.

На той момент в Україні була унікальна ситуація. Гривня так довго і впевнено зміцнюється (кілька років курс – один до п’яти), що люди відмовляються брати еквівалент “Юлиної тисячі” в доларах. Хоча в банках “зелений” пропонують. У відділеннях просто не вистачає національної валюти, щоб всім роздати.

“Уявіть, що у вас є зараз в якомусь українському банку вклад у гривнях, еквівалентний 1 000 доларів США, цей банк банкрутує і ви не отримуєте внесок назад. А через 10 років якісь популісти обираються до парламента і кажуть, а давайте ми перерахуємо з якихось коефіцієнтів так, щоб вам було приємно, шановним виборцям. І раптом ви бачите, що вам перерахували цей внесок і у вас там – 100 000 доларів. Звичайно, вам приємно, але взагалі-то – державі нема звідки взяти гроші”, – говорить економіст Михайло Кухар.

У 2012-му тисяча стане вже вполовину дешевшою, ніж у 2008-му. Той, хто не взяв тоді тисячу в доларах – скоро пошкодує. Україна, слідом за світом, вступає у світову фінансову кризу.

Символ світової кризи 2008 року – коробка з пожитками. З такими виходили приголомшені несподіваним скороченням співробітники одного з найбільших банків в США Lehman Brothers. Суть кризи – банки видали занадто багато незабезпечених іпотечних кредитів. Коли стало ясно, що по багатьом не заплатять, почалися банкрутства.

Решта світу і Україна спостерігали за цим по телевізору, ще не розуміючи – скоро “вдарить” по всіх.

“Криза 2007-2009 року – це світова криза. Він буває раз в 70-100 років”, – говорить Олександр Охріменко, економіст, президент Українського аналітичного центру.

Американський уряд рятує ситуацію і видає банкам і фондам стабілізаційні кредити на трильйони доларів. Але кризова хвиля поширюється по світу, страждає Європа, Азія, всі країни і Україна в тому числі.

До України криза докотиться вже восени. Людей скорочують на роботах, зарплати не встигають за цінами. Профспілки виводять людей на мітинги. Надходження валюти в країну скорочується у декілька разів.

На початку 2008 року робота парламенту була заблокована на два місяці. Каменем спотикання став так званий “лист трьох”. У ньому президент Ющенко, прем’єр Тимошенко і спікер Яценюк просять у НАТО надати Україні план дій щодо вступу в Альянс.

Більше про головні події року дивіться у відео.

Прямий ефір