Кремль втрачає позиції: як санкції за війну в Україні поступово руйнують економіку Росії

Західні санкції стали реальною катастрофою для економіки Росії. Таких висновків дійшли дослідники з Єльського університету. Фахівці стверджують, що країна-агресор втрачає свої позиції на світовому газовому ринку, міжнародні компанії продовжують залишати Росію, а імпортозаміщення не принесло очікуваних результатів. Крім того, Російську Федерацію з кожним днем ​​залишають заможні громадяни та представники середнього класу, а передача заарештованих золотовалютних резервів Україні — лише питання часу, запевняють експерти, передає UA.

З початку повномасштабного вторгнення в Кремлі твердили — росіяни не відчують ефект від введених Заходом санкцій. Мовляв, від них постраждають лише країни Євросоюзу, США та Великої Британії, а Росії вони навіть підуть на користь. Насправді ж, кажуть експерти, плани Кремля про імпортозаміщення провалилися, а через відсутність іноземних комплектуючих страждають цілі галузі.

“Взагалі, політика імпортозаміщення сама по собі — вона успішна тільки в тих випадках і в тих країнах була, коли вона була орієнтована тільки на експорт і коли йшлося про якусь невелику галузь, яку можна було замістити і створити виробництво всередині країни натомість, щоб привозити з-за кордону. А імпортозаміщення такої великої економіки загалом, як російська, — у принципі непідйомне завдання. Це завдання, яке нездійсненне взагалі ніколи, ніяк, жодним чином і ніким”, — каже доцент Інституту суспільних наук Російської академії народного господарства та державної служби Микола Кульбака.

Першими під удар потрапили ті галузі, які залежать від високих технологій. Серед них — медицина, автомобіле-, авіабудування та військово-промисловий комплекс Росії.

З 24 лютого з російського ринку пішли понад 1000 іноземних компаній. А це близько 5 млн робочих місць. Деякі підприємства були націоналізовані та продовжили роботу, проте чи витримають вони подальший санкційний тиск — невідомо. Більш ніж на 20% від початку повномасштабного вторгнення в Україну скоротилася і роздрібна торгівля, а отже, бюджет поповнюватиметься все складніше.

“Падіння надходження податку на додану вартість — дуже показово з точки зору того, що в Росії істотно просів імпорт і, відповідно, кінцеве споживання і проміжне споживання почали різко скорочуватися. Це, знову ж таки, з точки зору того, що на сьогоднішній момент головні доходи до бюджету російського — це доходи від енергоносіїв, експорту енергоносіїв. Це, можливо, не так відчувається на бюджеті російському, але сам факт дуже показовий. Другий приклад, це падіння видобутку Газпрому”, — каже економіст Борис Кушнірук.

Основний дохід — валюта за продаж нафти та газу — теж під загрозою. Через тривалий шантаж енергоресурсами з боку Кремля світ поступово почав відмовлятися від російських поставок. При цьому, як стверджують у МВФ, падіння російської економіки цього року становитиме лише 6%. Експерти стверджують, робити подібні прогнози в умовах нарощуючого санкційного тиску — складно.

Нагадаємо, президент Росії Володимир Путін вперше за сім років оновив Морську доктрину РФ. Минулого разу він вносив зміни до цього документу після окупації Кримського півострова. Директор Українського інституту морського права та безпеки Богдан Устименко під час марафону FreeДОМ на телеканалі UA повідомив, що РФ віднесла до зони своїх національних інтересів турецькі Чорноморські протоки. Це означає, що країна-агресор нібито має право застосовувати у Босфорі та Дарданеллах військову силу.

Велика Британія передасть Україні військові кораблі зі свого флоту — посол Пристайко

Якщо Росію оголосять спонсором тероризму, санкції проти неї майже не зміняться – Калан

Читайте також: Учасник групи документування воєнних злочинів громадської ініціативи “Євромайдан SOS” Михайло Сава в ефірі марафону “FreeДом” на телеканалі UA заявив, що якщо Путін не постане перед міжнародним судом, він буде політичним вигнанцем

Прямий ефір