Коли Україна отримає винищувачі F-16 і чи готова їх використовувати — розбір (ВІДЕО)

Українські пілоти, які завершили базову підготовку на F-16. Фото: twitter.com/DefenceHQ

У Сполучених Штатах Америки, на військовій базі в Аризоні, перша група українських пілотів завершила навчання на літаках F-16, пише Politico, посилаючись на представника в Національній повітряній гвардії Аризони. Тепер українські пілоти прямують до Європи для додаткової підготовки, повідомили в Повітряних силах ЗСУ, передає FREEДОМ.

Підготовка українських пілотів на F-16 і технічного персоналу є одним із найважливіших завдань ВПС Норвегії, розповіли в норвезьких Військово-повітряних силах.  

“Візит у Скрідструп підтвердив, що наші зусилля дають плоди: українці вчаться і будуть готові”, — написав у соцмережі Х генерал-майор збройних сил Норвегії Рольф Фолланд. 

На авіабазі Скрідструп норвезькі та данські інструктори проводять навчання не тільки українських льотчиків, а й техніків і наземного особового складу. Їх навчають навичкам пілотування та обслуговування винищувачів F-16. Своєю чергою, українські льотчики дуже високо оцінюють ці літаки.

“F-16 — безумовно більш маневровий. Легко переміщується в той момент, коли ви думаєте про щось, він повертає. Я відчував гордість не тільки за себе, а й за інших хлопців і за те, що ми робили. Тепер я знаю, скільки роботи було виконано, щоб отримати таку можливість. Це дуже, дуже сучасний літак. Він конкурентоспроможний із найкращими західними винищувачами, і я впевнений, що українські ВПС від цього тільки виграють”, — розповів пілот F-16 ПС ЗСУ з позивним MOONFISH.

Навчання українських льотчиків проходять також у Румунії, Великій Британії, Франції, Нідерландах. 

У Міністерстві оборони Нідерландів повідомили, що 10 українських військових уже опанували навички обслуговування винищувачів F-16. Вони можуть працювати з усіма важливими для пілотів механізмами та функціями. Як зазначили в Повітряних силах, в Україну після навчань уже почали повертатися фахівці з обслуговування F-16, які також ділитимуться досвідом зі своїми колегами.

“Ми фактично готові до приймання F-16. Тому що якби ми були не готові, якби ці графіки не були узгоджені, то, напевно, не було б ось цієї потужної роботи зараз зі знищення російського ППО, починаючи від контейнера в Мордовії й закінчуючи останніми поразками С-300 і С-400 у Донецьку. Я вже не кажу про Крим і всі кримські ураження систем ППО, систем радіолокаційного спостереження”, — зазначив авіаційний експерт Костянтин Криволап.

У межах авіаційної коаліції країн НАТО Україна планує отримати понад 60 літаків F-16. Зокрема від Бельгії, Данії, Нідерландів та Норвегії. Цьому передував дозвіл на передачу бортів від США як країни виробника. 

Водночас Україні необхідно мати від 120 винищувачів F-16 для захисту неба, зазначив президент Володимир Зеленський. 

“Літаки є, всі бачать, що F-16 підіймаються — дайте нам більше F-16. Ви знаєте, скільки нам потрібно, я це повторював: 300 літаків росіяни застосовують на території України, нам потрібно хоча б 120-130, щоб протистояти в небі”, — заявив Зеленський.  

10 травня Чехія передала Україні перший тренажер винищувача F-16. Його основний модуль уже тестують і готують до експлуатації українські фахівці, повідомили в командуванні Повітряних сил України. 

Крім того, Данія може передати Києву F-16 уже протягом кількох місяців. Про це 13 травня заявила прем’єр-міністерка країни Метте Фредеріксен. Восени 2024 року Нідерланди планують почати відправлення винищувачів F-16 в Україну. Також Рада міністрів Бельгії ухвалила рішення прискорити відправлення F-16. В Україну вони надійдуть уже до кінця року.

Читайте також: Перша партія винищувачів F-16 не допоможе Україні докорінно переломити перебіг війни, — Попович

Як повідомлялося раніше, у Нідерландах 10 українських військових завершили навчання з обслуговування винищувачів F-16.

Прямий ефір