Контроль над озброєнням та нерозповсюдженням ядерної зброї зараз є вкрай важливим. На цьому наголосила офіційний представник Держдепартаменту США Андреа Калан в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
Вона також додала, що Сполучені Штати готові на переговори з РФ щодо ядерної зброї для підтримки безпеки у світі. Щодо визнання Росії державою-спонсором тероризму, Калан розповіла, що зараз збираються факти для підтвердження цього.
— Візит Ненсі Пелосі до Тайваню може вплинути на позицію Китаю у переговорах (у рамках конференції країн-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що проходить у Нью-Йорку, – ред.)?
— Дуже важливо, щоб усі країни (учасниці договору) сиділи за столом переговорів та обговорювали, яким чином можна контролювати ядерну зброю у майбутньому.
Щодо візиту Ненсі Пелосі на Тайвань: це ніяк не впливає на політику США, зокрема, щодо Китаю. Хочу наголосити, що цей візит був її рішенням. Члени Конгресу часто здійснюють візити, щоб більше дізнатися про ситуацію у світі. Конгресмени також нещодавно відвідали Україну. Були делегації, які їздили до Росії. Щобільше, візит Пелосі не повинен впливати на будь-які майбутні переговори, зокрема, про зброю.
— Однак напередодні цього візиту Китай виступив із заявою про наслідки для Штатів. Чи має вона вплив на переговори?
— Не можу прокоментувати, що Китай робить, чому і як це може впливати на їхню роль у майбутніх переговорах. Але можу сказати, що США готові зустрічатися з партнерами по всьому світу, щоб обговорити покращення контролю над зброєю, особливо ядерною. Ми зосереджені на цьому і працюватимемо над цим далі.
— На російських телеканалах досі звучить інформація про можливий ядерний удар по Україні. У зв’язку з останньою заявою Путіна, чи можна говорити про те, що ядерного удару не буде? І чи готова зараз Росія домовлятися зі США щодо контролю над застосуванням ядерної зброї щодо України?
— Росія є учасницею Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Згідно з цим документом, усі його підписанти домовилися, що ядерна зброя не повинна бути використана. У договорі є три принципи: нерозповсюдження, роззброєння та мирне використання ядерної енергії.
Зараз у Нью-Йорку працюють над цим за участю російської делегації. Ми і весь світ сподіваємося, що Росія продовжує дотримуватися цих принципів. Президент Байден підтвердив готовність вести переговори щодо нової структури, яка змінить договір СНО. У США також готові зустрічатися з російською стороною та вести переговори, щоб світ був спокійнішим і безпечнішим. Але Росія має показати готовність до сумлінних переговорів з цієї теми.
— Повномасштабним вторгненням в Україну Росія показала повну зневагу до майбутньої світової безпеки. Який сигнал, на думку США, тепер має подати РФ, щоб хоча б натякнути на готовність до справді конструктивного діалогу?
— Росія може припинити агресію проти України та показати, що може бути добрим сусідом. Це перший крок. На жаль, ми поки що цього не бачимо. Як сказав держсекретар США Ентоні Блінкен, те, що Росія наразі робить в Україні, суперечить Будапештському меморандуму. Йдеться, зокрема, про Запорізьку АЕС: як росіяни використовують це місце, щоб атакувати Україну, знаючи, що Україна не завдаватиме ударів у відповідь, бо це небезпечно. Україна в цьому дотримується всіх міжнародних правил.
— При цьому держсекретар США Ентоні Блінкен не хоче визнавати РФ країною-спонсором тероризму. Про це багато говорять у Конгресі…
— Зараз збираємо усі факти, інформацію. Держсекретар має діяти у рамках закону. На цей момент існують три різні закони, за якими визначають критерії оголошення держави спонсором тероризму. Ми продовжимо розширювати санкції та працювати з партнерами над прийняттям подальших рішень. Ми також продовжимо співпрацювати з Україною та надавати їй військову допомогу у необхідних обсягах.
Кулеба підписав подання на призначення Венедіктової послом України у Швейцарії
Китай ввів торгові санкції проти Тайваню через візит Ненсі Пелосі
Читайте також: Україні доведеться позиватися до різних країн, щоб отримати репарації від Росії – Клімкін