Іран почав відновлювати об’єкти своєї ядерної програми вже після підписання зі США меморандуму про припинення вогню. Про це свідчать нові супутникові знімки, проаналізовані телеканалом CNN спільно з Інститутом науки та міжнародної безпеки, повідомляє FREEДОМ.
За даними CNN, роботи розпочалися вже після того, як Тегеран і Вашингтон домовилися про припинення вогню. Супутникові знімки, зроблені в червні та липні, свідчать, що Іран приступив до ремонту та реконструкції об’єктів, де, ймовірно, міг зберігатися збагачений уран. Це викликає питання щодо того, чи не порушив Тегеран умови меморандуму ще до того, як президент США Дональд Трамп фактично оголосив про його припинення новими ударами по території Ірану.
Як зазначається у розслідуванні, спочатку на пошкоджених об’єктах з’явилися тимчасові укриття, що закривали отвори від авіаударів. Через кілька тижнів, поки угода між США та Іраном ще залишалася чинною, ці споруди демонтували, а на їхньому місці було помічено бетонозмішувачі, що, на думку експертів, свідчить про початок відновлювальних робіт.
Одним із таких об’єктів став військовий комплекс Парчин, який раніше зазнав ударів. Аналітики також зафіксували активність у районі гори Пікакс (Pickaxe Mountain), де, ймовірно, розташований підземний об’єкт, пов’язаний із ядерною програмою. На знімках видно рух транспорту через тунелі.
Крім того, ознаки відновлювальних робіт виявлено й на ракетній інфраструктурі. На базі в Тебрізі фахівці помітили укладання нового покриття, а в Керманшаху — розчищення входів до підземних споруд із використанням важкої техніки.
За оцінками CNN та Інституту науки та міжнародної безпеки, виявлена активність свідчить про спроби Ірану відновити пошкоджені об’єкти своєї ядерної та ракетної інфраструктури. На тлі відновлення американських ударів перспективи досягнення стійкої мирної угоди між сторонами стають дедалі більш невизначеними.
Читайте також: На кожен удар відповімо у 20-кратному розмірі: Трамп підтвердив відновлення атак на Іран
Нагадаємо, 18 червня США та Іран підписали меморандум про взаєморозуміння. Документ передбачає припинення вогню між країнами на 60 днів, зокрема в Лівані, а також негайне забезпечення проходу через Ормузьку протоку без стягнення плати та часткове послаблення санкцій проти Ірану. Водночас протягом зазначеного періоду сторони мають продовжити переговори щодо окремих пунктів майбутньої мирної угоди. Для Вашингтона одне з ключових питань — офіційна відмова Тегерана від розробки ядерної зброї.
Читайте також: Іран попросив США продовжити переговори, Вашингтон погодився, — Трамп














