HIMARS та ППО для Естонії: інтерв’ю з міністром оборони Ханно Певкуром

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур в ефірі телемарафону FREEДОМ розповів, що Балтика може стати внутрішнім морем НАТО. Прохід російським кораблям буде закритий, а інтеграція протиракетної оборони Фінляндії та Естонії дозволить закрити Фінську затоку для російських військових кораблів. Гість ефіру наголосив, що це рішення допоможе захистити від російської агресії Естонію, Фінляндію та інші країни НАТО. Також в Естонії обговорюють посилення ППО та необхідність систем HIMARS.

— Естонія та Фінляндія вирішили об’єднати берегову оборону після розширення НАТО. Навіщо це буде зроблено?

— Буде інтеграція двох систем, бо ми всі розуміємо, що довжина Фінської затоки становить 80 кілометрів. Ракетні комплекси РФ можуть досягати обох берегів.

— Тобто можна стверджувати, що після приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО Балтика стане внутрішнім морем Альянсу.

— Фактично, так і буде. Але, звичайно, згідно з міжнародними актами, це міжнародні води, якими може користуватися Росія.

— Як Росія на це відреагує? Вони, швидше за все, розуміли, чим їм загрожує вступ до НАТО ще двох європейських країн.

— У Кремлі, гадаю, розуміли, що якщо вони воюватимуть з Україною, то ці кроки Швеція та Фінляндія можуть зробити. Тепер вони це зробили.

— Естонія розуміє, що перебуває на межі ризику і зараз уже думає про нарощування озброєння. Про яке озброєння йдеться?

— Проєктів дуже багато. Ми розраховуємо, що до Естонії прийде система HIMARS. Ми говоримо про те, що найближчим часом уряд напевно ухвалить рішення щодо протиповітряної оборони. І, звичайно, є багато інших рішень, які я сьогодні ще не можу прогнозувати.

— Наступного тижня Естонія закриє в’їзд до країни громадянам Російської Федерації, які мають на руках шенгенську візу, видану країною. Навіщо це робиться? Чи становлять росіяни небезпеку для оборони Естонії?

— Ми можемо зробити санкції ще ефективнішими. І, звичайно, якщо ми подивимося на ситуацію, то побачимо, що серед росіян багато людей з різними думками. Є багато людей, які підтримують Путіна, війну проти України. Але є деякі люди, які, звісно, ​​не згодні з цим. Але всі ми повинні розуміти, що Росія все-таки країна, в якій за все зараз відповідає Путін.

— А як бути з тими, хто має шенгенську візу і видано не в Естонії? Чи піде Європа на заклик прем’єр-міністра країни припинити видавати росіянам туристичні візи? Як ви вважаєте?

— Ми сподіваємося. Ми вже бачимо, що деякі країни ухвалили відповідне рішення. Деякі також зробили такі технічні обмеження. Люди розуміють, чому ці рішення було зроблено тут, в Естонії, у Латвії, і напевно це питання буде на обговоренні в різних інстанціях Євросоюзу.

Читайте також: Росія планує псевдореферендуми на окупованих територіях: як це відбувається і що означає для України

Візовий бан для громадян Росії до країн Євросоюзу посилить безпеку в Європі. Про це заявив політолог-міжнародник Антон Кучухідзе у прямому ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA.

Міжнародний Червоний Хрест, попри свій мандат із забезпечення та обліку військовополонених, не справляється зі своїми обов’язками. Таку думку висловив адвокат та експерт з прав людини Микола Полозов.

Прямий ефір