Газова проблема в Європі більш роздута, ніж ситуація є насправді, – експерт (ВІДЕО)

Фото Укрінформ

Підвищення ціни на газ – це не глобальна проблема Європи. Вона торкнулася лише промислових підприємств, а не населення.

Про це в програмі “Украина на самом деле” телеканалу UA заявив експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук.

“Потрібно розуміти, що коли ми бачимо сьогодні ціни $1 000, $1 900 за 1 000 кубометрів – це біржова ціна, це невеликі обсяги, які фігурують на торгах у Європі. Це ф’ючерсні контракти. Здебільшого ж всі компанії отримають газ за довгостроковими контрактами, й у них в цьому році ціна в середньому виходить приблизно $270-$290 за 1000 куб. м газу. І, наскільки я знаю особисто, в Німеччині люди отримують сьогодні нові контракти на наступний рік, в яких ціна піднімається на 1 євроцент і становитиме 28 євроцентів для споживачів електроенергії, яка виробляється з газу”, – розповів Корольчук.

У даній ситуації постраждали переважно промислові підприємства.

“Постраждали від чого, знову-таки? Якщо розглядати глобальний ринок Європейського Союзу, то там проблеми виникли не зараз, не в жовтні, не в вересні. Проблеми виникли в травні та в червні, коли Норвегія та Алжир скоротили поставки газу на ринок ЄС. Дуже велика проблема – це Нідерланди, вони скоротили видобуток газу з 2014 року до нинішнього року на 40 млрд куб. м. Вони добували 45 млрд куб. м, а зараз видобувають 5 млрд. Ось і виник дефіцит”, – пояснив експерт.

Тому, акцентував Корольчук, не можна стверджувати, що в нинішній ситуації винен виключно російський “Газпром”.

“Коли говорять, що” Газпром “створив штучний дефіцит, насправді, вони зараз вийшли на пік постачання газу для Європейського Союзу. Такого ніколи не було. Вони постачають дуже великі обсяги газу туди”, – сказав він.

А з запуском “Північного потоку-2” поставки збільшаться, але в перший час не масштабно.

“Якщо “Північний потік-2″ запрацює, відразу до Європи не направлять 55 млрд куб. м. У перший рік технологічно максимум можна направити приблизно 15-20 млрд”, – додав він.

Крім того, через “Північний потік-2” піде газ з російських родовищ Ямалу.

“А це до транзиту газу через Україну не має ніякого відношення. Це напрямок інший. Якщо цей газ направляти через Україну, то ціна буде дорожче. Їм дійсно дешевше качати через свій “Північний потік”, але він завантажений, як і “Ямал – Європа”, як і “Турецький потік”, – упевнений Корольчук.

Тобто, на його думку, проблема дефіциту газу в Європі “більш роздута”, ніж ситуація є насправді.

“Тому що зараз запаси газу в підземних сховищах Європейського Союзу на рівні 2019 року. А тоді проблеми не було. Зараз просто проявилася проблема дефіциту потужностей відновлюваної енергетики, яка виробляє електроенергію. І ті підприємства, які закриваються сьогодні – це великі підприємства хімічної промисловості Великобританії, Франції, Німеччині – вони всі споживачі електроенергії. Вони газ, зокрема, використовують для електроенергії. І ось вони відчувають цей дефіцит. Але населення цього він не стосується”, – упевнений експерт.

Згідно з контрактом щодо транзиту газу через українську газотранспортну систему, який діє до 2024 року, через Україну в рік має перекачуватися не менше 40 млрд куб. м.

“Ці 40 млрд кубометрів газу ми транслюємо за формулою “качай і плати”, тому вони нам їх сплатять у будь-якому разі. І взагалі вони в цьому році 45 млрд прокачають. Але навіть цей обсяг аж надто вже малий для системи ГТС України, і дуже гостро постає питання забезпечення споживачів України саме через транзитний газ. Як не крути, є технічна частина. Цей транзитний газ створює тиск в системі, який потрібен для того, щоб постачати газ усім споживачам України, щоб підняти газ з підземних сховищ і подати його далі до Європейського Союзу. Тобто Європа, Україна і Росія тут – пов’язані. І потрібно враховувати інтереси усіх. Це всі розуміють”, – резюмував Корольчук.

Нагадаємо, Молдова звернулася до України з проханням про допомогу з постачанням газу.

Читайте також: Макогон: Українська ГТС готова забезпечувати транзит газу впродовж тривалого часу

Прямий ефір