Президент України Володимир Зеленський 22 березня здійснив робочу поїздку в Донецьку і Харківську області, а 23 березня — у Херсонську.
Глава держави відвідав передові позиції українських військових на Бахмутському напрямку, а також відвідав поранених бійців Збройних сил України (ЗСУ), які перебувають на лікуванні в госпіталі.
У Харкові Зеленський обговорив ситуацію з безпекою та енергозабезпеченням регіону і вручив нагороди військовослужбовцям.
Перед цим, 19 березня, російські ЗМІ повідомили про те, що президент Російської Федерації Володимир Путін відвідав окупований Маріуполь, який армія РФ у 2022 році перетворила на місто-привид.
Відео та фото цієї поїздки багато експертів називають постановочними, а сам робочий візит — фікцією. Ба більше, дехто переконаний, що в Маріуполі насправді був не сам Путін, а його двійник.
Без пафосу і постановки: Візит Зеленського в прифронтові райони
Під час візиту на Донеччину Володимир Зеленський заслухав доповіді про оперативну ситуацію та перебіг бойових дій на цій ділянці фронту, а також вручив українським військовослужбовцям державні нагороди.
“Почав із фронту, з району Бахмута. Це честь для мене — підтримати наших воїнів, які захищають державу в найжорсткіших фронтових умовах. Вручив державні нагороди, подякував нашим бійцям за хоробрість, за їхню стійкість, за Україну, яку ми бережемо завдяки саме таким героям, завдяки кожному і кожній, хто бореться проти російського зла”, — повідомив у своєму вечірньому відеозверненні Володимир Зеленський.
Президент побував у госпіталі, де відвідав поранених українських військовослужбовців. Зеленський поспілкувався з військовими та вручив їм державні нагороди. Глава держави також вручив ордени представникам Медичних сил ЗСУ.
Зеленський підкреслив, що влада зробить усе можливе, щоб незабаром нормальне життя повернулося в усі регіони України, а ворог отримав по заслугах.
“Ми обов’язково відповімо окупанту на кожен удар по наших містах… Сьогоднішні російські удари по Запоріжжю, нічна атака на Київщину… Усі удари Росії отримають як військову, так і політичну, і юридичну відповідь”, — заявив глава держави.
Того ж дня Володимир Зеленський провів нараду щодо ситуації в Донецькій області. Президент України заслухав доповідь військового командування про стан оперативної обстановки в зоні відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Лиман”.
Учасники наради обговорили відновлення зруйнованої інфраструктури, забезпечення безперебійного постачання води, електроенергії та фінансування закладів охорони здоров’я, переміщених із тимчасово окупованих територій.
Під час своєї поїздки на Донеччину Володимир Зеленський зупинився біля однієї з АЗС у прифронтовій Костянтинівці, де випив кави з військовими та поспілкувався з цивільними. Президент також не відмовив у проханні місцевим жителям сфотографуватися з ними на пам’ять.
“Наші люди. Наші військові. Наша Донецька область. Наша Україна. Ми вдома. На рідній землі. А значить, переможемо”, — прокоментував відео Володимир Зеленський.
Крім цього, Володимир Зеленський відвідав із робочим візитом Харківську область, де провів координаційну нараду з питань актуальної безпекової ситуації в регіоні.
Під час наради керівники області поінформували Зеленського про перебіг відновлення на деокупованих територіях, облаштування фортифікаційних споруд, відновлення інфраструктури та надання допомоги постраждалим громадянам. А військове командування доповіло президенту про оперативну ситуацію.
Зеленський також обговорив із представниками енергетичної галузі питання забезпечення всіх населених пунктів Харківської області електроенергією.
Глава держави також відвідав один із медзакладів, де провідав поранених військовослужбовців і вручив їм нагороди.
У рамках візиту президент передав Харківському міському голові Ігорю Терехову почесну нагороду “Місто-герой України”, а також вручив державні нагороди військовим, які відзначилися під час оборони Харківської області від російських загарбників.
А 23 березня Володимир Зеленський у межах робочого візиту до Херсонської області провів координаційну нараду з питань актуальної безпекової ситуації та стану ліквідації наслідків пошкоджень об’єктів критичної інфраструктури регіону.
Під час поїздки Зеленський відвідав село Посад-Покровське, де пошкоджено велику кількість будинків, а також об’єкти соціальної інфраструктури. Президент поспілкувався з жителями цього населеного пункту та поцікавився їхніми актуальними потребами.
Крім того, Володимир Зеленський ознайомився із заходами, що вживаються для протидії російським обстрілам Херсона та інших населених пунктів регіону. В обласному центрі глава держави оглянув одне зі стаціонарних укриттів для жителів міста.
Як зазначив в ефірі телеканалу FREEДОМ військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко, робоча поїздка Володимира Зеленського на фронт — це демонстрація того, що президент України та військове керівництво не бояться відвідувати “гарячі точки”, зокрема, Бахмут, що перебуває під безперервним вогнем російських військ.
“Демонстрація саме таких кроків є дуже важливою на тлі абсолютного абстрагування російських офіційних осіб від зони бойових дій і використання ними лише інсценувань на безпечних локаціях десь там на передовій. Це часто роблять [міністр оборони РФ] Сергій Шойгу і [начальник Генштабу ЗС РФ] Валерій Герасимов, мовляв, вони перебувають десь ледве не на лінії зіткнення, на передовій лінії, а насправді — це все зйомка тилових локацій. Безумовно, такі візити підіймають бойовий дух військовослужбовців. А по-друге, це є дуже потужним інформаційним таким ударом уже безпосередньо по самих російських окупантах”, — розповів експерт.
Читайте також: Наступ РФ на Бахмут слабшає, — британська розвідка
Контраст між Зеленським і Путіним
Візити Зеленського в зону бойових дій і прифронтові регіони різко контрастують із так званою “робочою поїздкою” президента Російської Федерації Володимира Путіна в окупований Маріуполь, яку багато хто вважає дешевою постановкою.
Російські ЗМІ повідомили, що президент РФ нібито прилетів в окуповане місто на вертольоті, після чого за кермом автомобіля об’їхав кілька районів міста, зокрема, відвідав берегову лінію і кілька зруйнованих окупантами кварталів.
“Злочинця завжди тягне на місце злочину. Поки країни цивілізованого світу заявляють про арешт “режисера війни” (Путіна В. В.) у разі перетину кордону, організатор убивств тисяч маріупольських родин приїхав милуватися руїнами міста та братськими могилами. Цинізм і відсутність каяття”, — написав у Twitter радник Офісу президента України Михайло Подоляк.
Радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко нагадав, що під час Другої Світової війни Адольф Гітлер також відвідував Маріуполь, який тоді був окупований нацистами. Але при цьому, як вважає радник мера, між візитом німецького фюрера в грудні 1941-го і поїздкою лідера РФ у березні 2023-го є “дві великі різниці”.
“Гітлер щонайменше ночував у місті та справді гуляв удень Маріуполем, на відміну від Путіна або особи, яка себе за нього видає. Він приїхав на місце свого злочину вночі, щоб жодна камера не зафіксувала справжнє обличчя Маріуполя на сьогодні. Те, що навіть під час візиту такої медійної персони, показали всього три точки, і то вночі, говорить про реальний стан справ у Маріуполі. Тобто ось так Росія “відновлює” Маріуполь. І ніщо це так не демонструє, як візит Путіна”, — зазначив Петро Андрющенко.
Своєю чергою, російський правозахисник і опозиційний політик Марк Фейгін вважає, що поїздку Володимира Зеленського до Бахмута не можна порівнювати з “турне” Путіна окупованими територіями України, зокрема, до захопленого Маріуполя. За словами правозахисника, господар Кремля на відео виглядав “дивним”, а сама зйомка була, найімовірніше, постановочною.
“Я не кажу, що він там не був. Однак навіть якщо був, то це не виглядає як поїздка Зеленського на передову до своїх солдатів, із нагородами тощо. Як це було і з Сєвєродонецьком, зі звільненими Херсоном та Ізюмом. Це не одне й те саме”, — цитує Марка Фейгіна “24 канал“.
Президент України, на відміну від свого російського колеги, і раніше постійно відвідував “найгарячіші точки” на фронті. У тому ж Бахмуті Володимир Зеленський був перед Новим роком, а в Херсон він приїхав одразу після звільнення міста від російських окупантів.
За словами політолога Володимира Фесенка, про відмінності поведінки президентів України та Росії пишуть навіть за кордоном.
“Контраст просто впадає в очі. Наш президент регулярно буває на лінії фронту, зустрічається з військовослужбовцями, відвідує прифронтові регіони. Зеленський був не тільки у звільненому Херсоні, він був на Харківщині одразу після звільнення, був у Бахмуті — найгарячішій точці бойових дій. А російський президент уникає не тільки відвідування зони військових дій, він узагалі вкрай рідко виїжджає в російські регіони. А коли з’являється на якихось протокольних заходах, або така явно зрежисована поїздка на Кримський міст, велика підозра і сарказм, а чи не двійник це? І контраст кидається в очі”, — сказав Фесенко.
Читайте також: Ми обов’язково відповімо окупанту на кожен удар по наших містах, — Зеленський у зверненні в 392-й день війни