Етап великого процесу: що загрожує квір-людям у РФ і хто наступний, відповів Подрабінек

Олександр Подрабінек. Фото: ru.krymr.com

Визнання екстремістським та заборона в Російській Федерації ЛГБТ-руху — частина традиційної політики тоталітарної держави щодо створення атмосфери ненависті. Рішення Верховного суду РФ означає, що квір-людей стигматизують як частину суспільства, на яку має бути спрямована ненависть решти людей. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 2 грудня, заявив російський правозахисник Олександр Подрабінек.

“Це цілком традиційна політика тоталітарної держави, коли суспільство прагнуть поділити на деякі групи, протиставити їхні інтереси та створити атмосферу ненависті в країні. Власне, це основне завдання, і воно насправді стосується не лише ЛГБТ. Держава, влада прагне знайти різні такі групи, які можна піддати суспільному остракізму. Наприклад, “Свідки Єгови”, яких зараз переслідують і дають дуже великі терміни… В історії тоталітарних режимів це, загалом, досить звичайна справа, коли, згадайте, у Радянському Союзі переслідували стиляг, колись переслідували інтелігенцію та дворянство. Створюються групи, на які має бути спрямована ненависть”, — пояснив він.

Правозахисник додав, що об’єктом переслідування зараз обирають ті групи людей, які не користуються популярністю у суспільстві.

“У нас суспільство досить консервативне, мало прожило в умовах свободи та ставиться до таких людей, як, скажімо, “Свідки Єгови” чи ЛГБТ, з деякою підозрою, недовірою. Загалом, значною мірою негативне ставлення. І саме тому влада використовує їх для того, щоби зробити об’єктом переслідування”, — каже гість ефіру.

Подрабінек вважає: навряд чи російська влада поголовно каратиме квір-людей, як це було в нацистській Німеччині, коли всіх гомосексуалістів відправляли до концентраційних таборів. Проте впевнений, що розправи обов’язково будуть.

“Комусь обов’язково дадуть такі терміни, щоб показати дію закону та показати, наскільки жорстко влада ставиться до тих, хто якимось чином до неї не лояльний. А не лояльними вони вважають усіх, хто виявляє самостійну поведінку, незалежність мислення, не цензурні висловлювання, те, що не лягає на ідеологічну картину влади”, — коментує він.

Гість ефіру також вважає, що слідом за квір-людьми громадському осуду та ненависті будуть піддаватися і цілком традиційні суспільні групи. У цьому полягає логіка розвитку тоталітаризму.

“Це один з етапів дуже великого процесу, який веде Росію до тоталітаризму. З’являтимуться нові групи, які будуть перебувати в таких же загрозливих обставинах. Це вже зараз “п’ята колона” та “іноагенти”, люди, які орієнтовані на демократію, на західний спосіб життя. Це можуть бути євреї. Це цілком традиційні групи людей, до яких легко посіяти ненависть чи недовіру у суспільстві. Це можуть бути емігранти, це можуть бути люди, які одягаються не так, як заведено, дівчата, що фарбують волосся в різні кольори. І вже відомо, що на Кавказі їх піддають якійсь дискримінації. Це можуть бути, наприклад, дружини мобілізованих, які виходять із протестом проти того, що їхні чоловіки, брати перебувають на війні з Україною. Дуже різні групи людей будуть зазнавати такого суспільного остракізму”, — пояснив правозахисник.

Олександр Подрабінек заявив, що це — катастрофа для Росії. Надання людям, що переслідуються, притулку за кордоном стане для них порятунком, але не розв’яже проблему в РФ.

Нагадаємо, Верховний суд Росії за позовом Міністерства юстиції РФ оголосив міжнародний громадський рух ЛГБТ екстремістською організацією. У позові йшлося про те, що у діяльності спільноти виявили ознаки та прояви екстремістської спрямованості. Рішення про заборону діяльності ЛГБТ-руху вже набуло чинності, проте відповідальність за порушення заборон настане після 10 січня 2024 року.

Прямий ефір