У Росії заборонили ЛГБТ-рух — думки експертів (ВІДЕО)

Верховний суд Росії в Москві. Фото: gettyimages.com

Верховний суд Росії за позовом Міністерства юстиції федерації оголосив міжнародний громадський рух ЛГБТ екстремістською організацією. У позові йшлося про те, що в діяльності спільноти виявили ознаки і прояви екстремістської спрямованості. Рішення про заборону діяльності ЛГБТ-руху вже набуло чинності, однак відповідальність за порушення заборон настане після 10 січня 2024 року, повідомляє FREEДОМ.

“Я взагалі сюди прийшла підтримати тих, хто підтримує, тому що у мене була надія, що прийде набагато більше людей. Той факт, що дуже мало прийшло людей, дуже сильно показує, наскільки всі налякані і бояться тут перебувати. Я вже закриваю свій шелтер, чому я колишня керівниця, тому що через ухвалене рішення Мін’юсту я не зможу давати той невеликий шар безпеки багатьом транслюдям”, — сказала активістка Ада Блейквел.

17 листопада 2023 року Мін’юст Росії подав до Верховного суду позов про визнання “Міжнародного громадського руху ЛГБТ” екстремістською організацією. Тільки такої організації не існує, а закон потрібен, щоб обмежити права і свободи громадян, упевнені правозахисники. Кремль угледів у діяльності ЛГБТ-активістів ознаки екстремізму, а також розпалювання соціальної та релігійної ворожнечі.

“Кожну людину в Росії не посадять, але на підставі цього рішення, з того, що ми знаємо з відкритих джерел, затримати як члена організації, що не існує, можна абсолютно будь-кого. Це рішення матиме величезний охолоджувальний ефект для всієї ЛГБТ-спільноти Росії, насамперед для активістів і профільних організацій, які надають підтримку і допомогу, які рятують життя”, — коментує голова юрдепартаменту Центру захисту прав людини “Меморіал” Наталя Секретарьова.

За 13 днів після подання позову Верховний суд РФ у закритому режимі за чотири години ухвалив рішення про заборону ЛГБТ-руху. На засіданні були присутні тільки представники Мін’юсту. Щоб хоч якось захистити ЛГБТ-спільноту в Росії, п’ятеро активістів і правозахисників зареєстрували організацію під назвою “Міжнародний ЛГБТ-рух”, щоб бути присутніми на засіданні як зацікавлена сторона. Однак їх до суду не пустили.

“Нам не залишається нічого іншого, окрім як теж вдаватися до абсурдних засобів, заради цього спеціально створили організацію з аналогічною назвою, яка фігурує в позові Міністерства юстиції. Але Верховний суд явно не хоче, щоб хтось входив у цю справу. А що значить увійти в цю справу — це означає ознайомитися з матеріалами справи, почитати, що там написано, які конкретно в Міністерства юстиції претензії до якогось руху ЛГБТ”, — каже правозахисник і активіст Ігор Кочетков.

Експерти вважають, що заборона ЛГБТ-спільнот у державі є частиною кампанії Володимира Путіна з посилення репресій і просування консервативного порядку денного перед президентськими виборами.

“Створюється неймовірна ситуація, коли ніхто не знає, що там написано, ніхто не може ознайомитися з матеріалами справи, нічого не зрозуміло, і оскаржити теж ніхто не може, і представити свої аргументи. Якщо організації не існує, то відповідача теж не існує. І навіть якщо будь-який громадянин, будь-який ЛГБТ-активіст, будь-яка ЛГБТ-організація російська, не російська спробує це оскаржити, то цю апеляцію відхилять з формальних підстав, тому що вони не є учасниками цього процесу, не є зацікавленою стороною”, — розповіла Секретарьова.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України правозахисники та активісти фіксують у РФ посилення дискримінації щодо представників та активістів ЛГБТ-спільноти. Тепер же її, фактично, заборонили. Рішення Верховного суду країни вже набуло чинності.

Читайте також: У Росії хочуть оголосити екстремістською соціальну групу — коментар адвоката до позову Мін’юсту РФ проти ЛГБТ-руху

Нагадаємо, у Росії набрало обертів полювання на ЛГБТ. Якщо нещодавно Кремлю було достатньо публічно покарати одного, щоб інші боялися, то сьогодні методи змінилися. Суди проходять мало не десятками щотижня. У сучасній Росії потрапити за ґрати можна вже й за приватне відео в TikTok. Гомофобія стає стратегією влади на всіх рівнях. Шефредактор телеканалу FREEДOM Олексій Мацука поспілкувався з людьми, які на собі відчули, як це, коли по твоєму життю катком проходиться машина репресій лише через те, що покохав не того, кого наказують прийняті суспільством цінності.

Прямий ефір