Дрон-камікадзе впав у Придністров’ї: кому вигідні такі провокації, розповіли експерти

Рештки Мі-8, який був атакований дроном у Придністров'ї. Фото: t.me/tv_pmr

Росія 17 березня атакувала безпілотником Придністров’я (Молдова) з провокаційною метою. Про це заявили в Центрі протидії дезінформації. Українські фахівці вважають, що головна логіка цих дій полягає в інформаційному нагнітанні ситуації, оскільки у Росії немає коридору до Придністров’я для здійснення провокацій військового характеру.

Дрон залетів у Придністров’я помилково?

17 березня ЗМІ, підконтрольні “владі” невизнаної “Молдавської придністровської республіки” (“ПМР”), заявили про вибух і пожежу на території військової частини в Тирасполі внаслідок атаки дрона-камікадзе. Пошкоджено вертоліт, жертв немає.

Повідомляють, що вибух нібито стався внаслідок атаки безпілотника, політ якого було зафіксовано з боку “Конюшинового мосту”. Так званий “Конюшиновий міст” розташований на північ від Тирасполя, поруч з українським кордоном.

Прямого звинувачення з боку невизнаної “республіки” на адресу України поки що не прозвучало. Однак російські пропагандистські ЗМІ активно використовують цей інцидент як привід для звинувачення України в неконтрольованому використанні зброї проти сусідніх територій.

Представник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України Андрій Юсов зазначає, що дестабілізація на тій чи іншій території — це геополітичний інструмент Кремля.

“Там, де він може підривати ситуацію, він це робить. Використовують або органічні процеси, або спецслужби працюють над тим, щоб їх створювати, розвивати і проводити спеціальні операції. Там, де тільки можна створити проблему для вільного світу, для демократичної спільноти Європейського Союзу, НАТО, Сполучених Штатів Америки — від міграційної кризи до будь-яких інших речей — безумовно, Росія це намагається робити”, — упевнений Юсов.

Він нагадав, що одна з початкових цілей Росії в повномасштабній війні – прокласти сухопутний коридор із РФ через південь України до Придністров’я, де Кремль підтримує існування невизнаної “Придністровської молдавської республіки” (“ПМР”).

“Згадаймо початок повномасштабного вторгнення. Безумовно, розрахунок ворога був на інше. Ми пам’ятаємо, як російська пропаганда, їхні телеканали показували карти, на яких сухопутний коридор іде до того ж Придністров’я. Ну, а далі — загроза безпосередньо Молдові”, — сказав представник ГУР.

Але Сили оборони України не дозволили реалізуватися цим планам противника. Крім того, у Росії в Придністров’ї недостатньо ресурсів, щоб користуючись цим регіоном розхитати ситуацію і змістити владу в Молдові.

Проте провокації триватимуть. До інциденту з безпілотником 28 лютого “депутати” невизнаної “Придністровської молдавської республіки” (“ПМР”) звернулися до Ради Федерації та Держдуми РФ із проханням про “захист” в умовах “посилення тиску” з боку Молдови. З’їзд “депутатів” звинуватив Молдову в “розв’язанні економічної війни проти Придністров’я”, ухиленні “від політичного діалогу”, відмові “від виконання майже всіх раніше досягнутих угод із Придністров’ям”.

Російська Федерація не може виступати в ролі миротворця у врегулюванні конфлікту в придністровському регіоні Молдови, повідомляє пресслужба Міністерства закордонних справ України.

Українська держава виступає за мирне врегулювання придністровського конфлікту з дотриманням суверенітету і територіальної цілісності Молдови. Київ продовжує виступати за якнайшвидше виведення з території придністровського регіону Молдови російських військ, утилізацію боєприпасів на складах у населеному пункті Ковбасна, переформатування місії на Дністрі з військової на цивільну.

Коментарі експертів

Що ж сталося на кордоні України та Молдови? Які ризики того, що “ПМР” приєднається до російських військ? Навіщо Москві такі провокації? Відповіді на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Оазу Нантой, депутат парламенту Республіки Молдова;
  • Наталія Гуменюк, начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України;
  • Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.)

ОАЗУ НАНТОЙ: Це явна провокація Москви

— Це відео схоже на якісь постановчі кадри. Зовсім непереконливий вигляд. Я не піротехнік, я всього лише інженер. Але це все дійсно не дуже переконлива провокація.

Я вважаю, що це продовження тієї ж політики РФ, яка прагне використати політичні процеси 2024 року в Республіці Молдова для того, щоб спровокувати хаос, дестабілізувати ситуацію.

Нагадую, у нас з Україною 1222 кілометри спільного кордону, є інфраструктурні проєкти.

20 лютого в Тирасполі влаштували провінційну виставу під назвою “З’їзд депутатів усіх рівнів”. Меседж того горезвісного з’їзду був дуже простий: русофобський режим із Кишинева кривдить придністровський народ, цар-батюшка, захисти нас. 17 березня був інший спектакль, де вже “нацистський київський режим” кривдить усе той самий придністровський народ, цар-батюшка, захисти нас.

Російська Федерація намагається спровокувати невпевненість і страх, розколоти суспільство і використати провокації на кшталт сумнозвісного з’їзду або атаки дрона на мотлох, який колись був гелікоптером для інформаційних атак проти Республіки Молдова.

НАТАЛІЯ ГУМЕНЮК: Україна пам’ятає про небезпеку з боку Придністров’я від самого початку повномасштабного вторгнення РФ

— З боку Придністров’я ми не спостерігаємо військової активності. Ми чітко знаємо і відстежуємо, коли її військові виїжджають на якісь тренувальні збори. Ми бачимо і спостерігаємо переміщення сил окупаційних військ, присутніх у Придністров’ї, при цьому їхня кількість і якість не змінюється.

Вони продовжують більше діяти в режимі інформаційних провокацій, і намагаються всіма силами розгойдувати ситуацію на суспільно-політичному рівні. Це протистояння з урядом Молдови, спроби звинувачення Молдови в утисках жителів Придністров’я.

Кордон України укріплений і надійно охороняється з моменту повномасштабного вторгнення РФ. Тому що цей сектор небезпеки ми оцінили відразу ж. Ми розуміємо, що звідти можуть іти диверсії різного роду. Тут же було перекрито сполучення з Придністров’ям, де асфальтованими дорогами могла б піти техніка, негайно було обладнано фортифікаційні загородження.

Тому тут можна бути спокійними — кордон захищений, надійно охороняється і постійно перебуває під цілодобовим контролем не тільки прикордонних служб, а й Сил оборони загалом.

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Не виключено, що “ПМР” оголосить чергову мобілізацію

— Триває інформаційне накачування подій навколо невизнаного Придністров’я. Так званий з’їзд так званих депутатів збирався, там щось вимагали, до когось зверталися, страждали тощо. Ми говорили, що це інформаційна складова на 100%, далі, можливо, піде провокація.

На початку повномасштабного вторгнення провокація виглядала трошки по-іншому. Там було нібито використано гранатомет іноземного виробництва. Сьогодні на слуху дрони. Бачите, крокують у ногу з часом — вирішили для провокацій використовувати дрон.

Розбито вертоліт, який незрозуміло скільки років простояв на цьому майданчику, не піднімаючись у повітря — не треба бути авіатором, щоб це визначити з першого погляду.

І що це був за дрон, звідки він прилетів? Явно не з Одеси, тому що Україна дотримується всіх міжнародних норм поведінки, зокрема й щодо невизнаного Придністров’я, яке є тимчасово окупованою територією Республіки Молдова.

Можливо, наступним кроком буде оголошення якоїсь мобілізації. Але знову-таки нагадаю, чим закінчилися мобілізаційні збори, які проводилися в так званому Придністров’ї.

Тоді вони були зірвані, причому зірвані місцевими жителями, які підняли свої паспорти Румунії, Молдови, України, Росії. Усі просто рвонули в бік Молдови, щоб уникнути можливої мобілізації. Закінчилося це відставкою так званого прем’єра “Придністровської молдавської республіки”. Я думаю, що ситуація матиме такий самий вигляд сьогодні.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Жителі Придністров’я не хочуть і не будуть воювати проти України

— Це чергова провокація, і за даними нашої розвідки, і Служба інформації та безпеки — це розвідка і контррозвідка Молдови — провели аналіз і отримали дані від джерел у Придністров’ї. А в них там хороші агентурні позиції. Так, це підготовлена провокація, звичайно, представниками російських спецслужб, які там перебувають.

Цей вертоліт, дійсно, старий. Ним можна жертвувати, завдавати ударів по ньому скільки завгодно і показувати, що це якісь удари безпілотника з боку України. Допустити можна що завгодно.

Населення Придністров’я, навіть російські військові, не хочуть воювати. Ми знаємо глибинну ситуацію, вони вже давно інтегрувалися в систему бізнесу, тіньового бізнесу і самого Придністров’я, і Молдови з Європою. Уже живуть своїм життям і воювати дуже не хочуть.

Тим більше, що там — вихідці з України, їхні діти здебільшого навчаються у нас. Тому воювати з Україною вони точно не хочуть. Але Росія буде провокувати. Розбитий вертоліт — це один із чинників провокацій.

Читайте також: Проблему Придністров’я буде розв’язано зусиллями Молдови та України — думка

Прямий ефір