Без медогляду, бронежилету та теплих штанів: як росіяни стають частиною армії Путіна

Часткова мобілізація в РФ. Фото: lrt.lt

Так звана часткова мобілізація в РФ продовжується. Жителі різних регіонів Росії, які вже мобілізовані, скаржаться на відсутність належного екіпірування, іржаву зброю та нестачу елементарних медикаментів. Мобілізовані публікують у соцмережах кадри всупереч тим, що показують пропагандистські ЗМІ РФ.

Так, один із федеральних телеканалів показує, як перші “частково” мобілізовані росіяни вже тренуються на полігоні десь під окупованим Донецьком. На відео російських ЗМІ солдати, одягнені у нову військову форму, стріляють з автоматів по мішенях та кажуть, що приїхали “захищати батьківщину”. А на відео одного з солдатів з російського військкомату він отримав іржавий автомат. На ролику іншого мобілізованого, медик підрозділу чітко і ясно говорить: “На всіх вас у мене не вистачить джгутів (їх застосовують для тимчасового припинення кровотечі при пораненні, — ред.)”.

Родичі мобілізованих чоловіків також активні у соціальних мережах — жінки скаржаться на те, що їхні чоловіки не одягнені, не взуті. По всій Росії з’являються повідомлення в ЗМІ про те, як матері та дружини купують мобілізованим чоловікам бронежилети, взуття, спальні мішки, термобілизну, ліки та “скидаються всім селом їм на їжу”.

Ще одна поширена проблема російських новоспечених солдатів — їх закликали без медогляду чи медогляд був лише формальністю.

Серед призовників є й епілептики.

“Коли ми тільки приїхали, один у нас на очах упав на підлогу, почав битися головою об підлогу. Все довкола кров’ю залив. Увечері цього ж дня ситуація повторилася: я повертався до казарми, а там один із таких дзеркало під час нападу розбив і все кров’ю залив. Двоє таких точно тут є. Додому їх не відправляють”, — цитує “Настоящее время” 21-річного Олександра Рябчикова.

Про те, які загрози є навіть такою малопідготовленою і неекіпірованою армією РФ, журналісти FREEДOM поговорили з військовими експертами, правозахисниками та представниками Міноборони України.

Наталія Гуменюк, начальник Об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони півдня України

Російська армія набирає необхідну кількість, але якість цих бійців, звичайно, залишає бажати кращого, і це абсолютно влаштовує нас. Хоча ми розуміємо, що серед них теж є ретельно підготовлені люди з бойовим досвідом, хоч і в далекому минулому, бо за віковими рамками це справді далеке минуле. Але вони можуть навчати особовий склад безпосередньо на передовий. Тому ми не розслаблюємось.

Вони намагаються підтягти ці резерви. Наразі тих, кого вони мобілізували у Криму, доставляють на лівий берег Дніпра. Далі поки що дороги немає, але вони мають намір використовувати, у тому числі, й цивільний транспорт для того, щоб під прикриттям мирного місцевого населення переправляти групи так званих свіжих сил.

Ми розуміємо, що це люди, далекі від військового фаху. В умовах сьогоднішньої гібридної війни навіть підготовлені військові будуть розгублені та збентежені, коли потраплять на позиції. Адже просто в елементарному розумінні військової справи має статися узгодженість цих підрозділів. Це те, що ми називаємо злагодженням підрозділів, коли військові розуміють, куди треба бігти, куди треба стріляти і як діяти спільно. Налагодження підрозділів — це абсолютно втрачений етап — вони не мають на це часу.

Ми проводимо потужну інформаційну кампанію через те, що люди, які не причетні до інших військових злочинів, а які лише потрапили на передову, мають можливість і право зробити свій вибір. Вони мають можливість звернутися до чат-ботів, які створені для того, щоб можна було повідомити про те, що ви готові скласти зброю та перейти в обмінний фонд під егідою міжнародного гуманітарного права.

Олександр Подрабінек, російський правозахисник, журналіст та громадський діяч

https://youtu.be/48XkIuQNxEs

Не ставтеся серйозно до тих цифр, які озвучують у Кремлі. Вони нам дають ці цифри просто для того, щоб ми з вами обговорювали, аби суспільство отримувало якусь інформацію, яку вона може обговорювати. Сьогодні це 300 тисяч, завтра мільйон, післязавтра це буде ще кілька мільйонів. Цифри це не предмет для розмови.

Яка може бути ефективність від людей, яких силою закликають до армії, котрі не хочуть воювати, не хочуть стріляти в інших людей і самі отримувати кулі.

Я був здивований навіть безглуздості влади, яка роздає мобілізаційні розпорядження кримським татарам у Криму. Вони вважають, що кримські татари воюватимуть на боці Росії проти України. Ну, це наскільки треба бути позбавленим будь-яких аналітичних здібностей і не розуміти, на якому світлі вони живуть, щоб розраховувати на успіх такої справи.

Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил ЗСУ

https://youtu.be/48XkIuQNxEs

Російська армія зазнає невдач на багатьох напрямках. Наші війська ведуть контрнаступальні заходи у різних галузях. І таким чином росіяни мають дефіцит людей. Тобто, якщо ще техніка, може, є, то саме з особовим складом — проблеми. 300 тисяч кажуть, що це є неповна цифра. Так йдеться про 1 мільйон. Росіянам потрібно на певних напрямках поповнити втрати.

Припустимо, Росія офіційно оголосить війну, яка й так давно йде в Україні. Що робитиме союзна держава Білорусь? Підставить плече та оголосить мобілізацію серед білорусів. І тут на наших білоруських друзів може чекати така ж доля, як і росіян. Тому потрібно їм теж бути готовим до того, що їх палицями заганять, бити протестувальників і так далі.

Олег Жданов, військовий експерт

Треба віддати належне російським військкомам. Вони поламали весь задум. Генеральний штаб РФ все правильно і грамотно написав — їм потрібна була часткова мобілізація з військово-облікових спеціальностей. Військкоми перетворили це на загальну мобілізацію. Вони просто виконали план за кількістю людей, навіть не вникаючи в суть, написану в отриманих рознарядках.

Ситуація розвивається самостійно, без особливого впливу і Кремля, і Генерального штабу РФ, то обстановка приблизно складається в такий спосіб: перша хвиля мобілізованих, яка прийде, становитиме близько 100 тисяч людей. Це будуть “смертники”, яких найближчим часом відправлять на фронт для того, щоб закрити дірки, щоб заповнити ті втрати, які зазнає регулярна армія РФ сьогодні у військовому театрі України. А наступні хвилі мобілізації вже більш-менш готуватимуться для того, щоб вирушити на фронт. І справді, перші можуть з’явитися тут уже більш-менш натреновані. Але не навчені. Тому що, судячи з того контингенту, який ми бачимо, там буде досить проблематично отримати хорошу якість за такої низької якості мобресурсу. Тому вони вже з’являться на фронті, мабуть, у перспективі десь одного чи двох місяців. І далі хвилі мобілізації збільшуватимуть чисельність до мільйона, якщо така можливість у них буде.

Щорічно, двічі на рік вони проводять призов, який становить близько 130 тисяч людей. Весняний заклик вони продовжили на два тижні, бо не встигали набрати людей. Це свідчить про нездатність пропускної системи. Менше, ніж за 10 днів, вони зібрали близько 100 тисяч осіб. І таке різке прибуття особового складу вже робить колапс у системі. І ця проблема накопичуватиметься як снігова куля.

Ольга Романова, директор правозахисної організації “Русь сидящая“

https://youtu.be/LeS6mmoYTIg

Забрали воювати чоловіка. Де ж брати обмундирування, де теплий одяг? Як купити джгут і навіщо це все купувати? Щоб що? Щоб йти із цим воювати, щоб йти із цим вбивати українців. Досі у мобілізованих та їхніх родичів у голові не складається реальна картина. Ах, обмундирування! Ах, ці теплі штанці. На яке місце ви одягнете ці теплі штанці, на голову? Не можна йти до військкомату, не можна йти в Україну, не можна йти вбивати. До багатьох дійшло, що мобілізація — це крах. Але ще не дійшло, у зв’язку із чим цей крах.

Читайте також: Як уникнути путінської мобілізації — всі варіанти описали експерти

Прямий ефір