Аналог Нюрнберга на рівні України: трибунал для Путіна обговорюємо з головою української делегації у ПАРЄ Марією Мезенцевою

Марія Мезенцева. Фото: sluga-narodu.com

Україна ініціює створення Міжнародного трибуналу для президента РФ Володимира Путіна та його соратників, які підтримали війну проти нашої держави.

За даними правоохоронців, з моменту повномасштабного вторгнення зафіксовано понад 40 тис. злочинів, пов’язаних із російською агресією, 26 тис. з яких — воєнні злочини армії РФ.

Ініціативу створення спеціального міжнародного трибуналу Україна запропонувала ще у перші дні вторгнення Росії, проте міжнародним партнерам необхідно нагадати про важливість такого органу, заявила голова української делегації ПАРЄ Марія Мезенцева. За її словами, коли цьогоріч у березні презентували довідку про необхідність створення міжнародного трибуналу, ініціативу України підтримали 46 країн.

Підтримку у створенні міжнародного трибуналу України висловила президентка Європарламенту Роберта Мецола. Однак Україна продовжуватиме збирати союзників не лише в Європі, а й у всьому світі, щоб покарати винних у війні.

Глава Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба також звернувся до країн-партнерів із закликом підтримати створення спеціального трибуналу у справі про злочин агресії проти нашої держави.

Злочини Росії проти України вже розслідує Міжнародний кримінальний суд, проте потрібний і спеціальний трибунал для керівництва РФ.

Як просувається створення трибуналу, у чому його відмінність від Міжнародного кримінального суду та яким він буде? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла народна депутатка України (фракція “Слуга народу”) та голова української делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Марія Мезенцева.

— Розслідуванням злочинів Росії проти України має займатися спеціальний трибунал чи Міжнародний кримінальний суд?

— 2014 року трапилося вторгнення Російської Федерації на територію України. Це призвело до тимчасової окупації півострова Крим та частини території Донбасу, з 24 лютого до повномасштабного повторного вторгнення Росії до нашої держави.

Прикладом цього також є події, що відбувалися у Молдові та Придністров’ї, у Грузії у 2005 році та в інших державах, що страждають від воєн, які ініціює Росія.

Це була агресія та вторгнення. А це не може розглядати у своїй юрисдикції Міжнародний кримінальний суд, створений у 2000-х роках.

Наразі ми намагаємося зробити аналог Нюрнберга на рівні української держави. Ми повертаємось у 1940-і роки та робимо так званий Нюрнберг 2.0. Чи відбуватиметься він у Києві, чи в Гаазі — неважливо. Дуже важливо, як наголосив глава Офісу президента Андрій Єрмак, зібрати підписи всіх держав.

Міжнародний кримінальний суд продовжить у межах своєї юрисдикції розгляд воєнних злочинів. А спеціальний суд діятиме щодо політичної верхівки Російської Федерації.

Ми зараз впливаємо на нове формування поглядів на кримінальне право та на те, що міжнародне гуманітарне право не діє.

Зі спецкомісією Верховної Ради ми відвідали військовополонених Російської Федерації, частину з яких було примусово мобілізовано на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму. І, повірте, всі вони в один голос говорять про те, що проти війни, вони за мир.

Україна не зацікавлена у мирі на незрозумілих умовах. Україна зацікавлена у перемозі. Мир має бути на умовах України — відновлення території (у межах станом на 1991 рік), притягнення до відповідальності Путіна та всіх, хто його підтримував.

І тут дуже важливий момент: ми у Верховній Раді порушили питання скасування шенгенських віз, яке підтримують наші партнери в Євросоюзі, для тисяч людей, які вступили до партії “Єдина Росія” і безперешкодно розважаються в Європі.

Наше завдання, щоб усі, починаючи від Путіна та його політичної верхівки, хто віддавав накази та здійснював агресію, були притягнуті до відповідальності.

Це буде продовження розслідування у Міжнародному кримінальному суді як воєнних злочинів проти людства та геноциду українського народу.

У нас ще нове поняття назріває — екоцид. Ми розглянемо це на майбутній сесії Парламентської асамблеї Ради Європи. Те, що відбувається на Запорізькій атомній електростанції, загрожує вибухами та є потенційною загрозою всьому європейському континенту.

Наше завдання зараз запросити країни до міжнародного суду. Ті, хто не хоче ставати його повноцінними членами, можуть розглянути формат часткової участі. Офіс президента та Міністерство закордонних справ підготували такий документ, який складається із двох сторінок правил та процедур.

— Чи можуть конфлікти, розв’язані Росією у Молдові та Грузії, стати доказовою базою злочинів Росії?

— Тут можна застосувати прецедентне право. Дуже багато свідків цих злочинів живі. Я хочу закликати всіх українців, які зіткнулися із цими злочинами, їх реєструвати.

На цей час подібних заяв та зареєстрованих актів уже понад 30 тис. Це неймовірна кількість справ, з якими доводиться працювати й Нацполіції, і органам прокуратури.

На рівні 146 країн Парламентської асамблеї Ради Європи ми зробили заяву, зібрали підписи різних політиків, які підтримують нас. І, наприклад, засідання робочих груп, яке відбудеться у жовтні у Страсбурзі, розпочнеться із питання України.

Це складний момент, коли ми всіма силами збирали підтримку світу. Ми віримо у нашу перемогу, але нам потрібно закріпитися у міжнародному кримінальному праві.

Упевнена, що в нас вийде до кінця року зібрати ці підписи та дати хід міжнародному трибуналу для Путіна.

— Із верхівкою російської влади все зрозуміло. А от засудження тих, хто безпосередньо брав участь у знущаннях з українців, як відбуватиметься? Наскільки важливими є розслідування інших країн для засудження воєнних злочинців?

— Навіть коли закінчиться війна, воєнні злочини продовжаться і продовжаться їхні розслідування. Ми постійно порушуємо питання щодо наявності міжнародних експертів, які приєднаються до правоохоронних органів у прокуратурі: як центральної, так і обласних органів.

Є необхідні підрозділи, які постійно займаються фіксацією злочинів. Щойно відбувається влучання в якийсь об’єкт, одразу виїжджають експерти для опису ситуації.

Ми можемо сподіватися на нашу активність та на себе. Ми займаємося злагодженою роботою на міжнародному фронті. Довідку про створення міжнародного трибуналу підтримали 46 країн.

Зараз ми звертаємося до наших партнерів, які трохи забули про це і ми хочемо їм про це нагадати. Тому компанії, які прибувають до України та зустрічаються з українськими політиками, зустрічаються ще й із постраждалими. Не потрібно скромничати, не соромитися. Це реальні злочини, про які ми можемо говорити та заявляти вже сьогодні. Злочинів дуже багато, тому без допомоги нам тут не обійтися.

Читайте також: Внутрішній Нюрнберг у РФ може бути набагато жорсткішим: загрози режиму Путіна обговорюємо з Марком Фейгіним

Прямий ефір