У Росії відновлюють радянські контррозвідувальні підрозділи “Смерш”, повідомила розвідка Великої Британії.
Під час Другої світової війни формально їхнім завданням була боротьба зі шпигунами, дезертирами та диверсантами. Але фактично це був один з інструментів сталінської репресивної системи. Скорочення “Смерш” розшифровується як “СМЕРть Шпигунам”. Такі підрозділи функціонували в органах контррозвідки СРСР з 1943 по 1946 рік.
Пошук “шпигунів” і “ворогів народу” в Росії
Про те, що в РФ нібито відновили діяльність організації, російські політики заявляли в грудні 2023 року.
“Це є ще одним прикладом того, як російська влада свідомо впроваджує сприйняття російсько-українського конфлікту в дусі Другої світової війни і як вона зосереджується на нібито проникненні зовнішніх загроз до Російської Федерації”, — зазначає Міністерство оборони Великої Британії в соцмережі X.
Так, житель Бєлгорода Денис Бобан записав відеоролик із вибаченнями за те, що знімав на телефон наслідки обстрілів і роботу протиповітряної оборони в місті на початку січня. На відео він стоїть в оточенні людей у камуфляжній формі з написом “Смерш”.
“Я помилково, через необдуманість зняв відео, на якому зафіксував на камеру наші системи ППО”, — вибачається росіянин Денис Бобан.
Відродження в Росії “Смерш” — це відновлення сталінських методів придушення і гноблення цивільного населення, насамперед, російського. Радянський “Смерш” увійшов в історію масштабами репресій мирних людей. Сотні тисяч радянських громадян пройшли через арешти і табори, десятки тисяч були розстріляні — це результати роботи “Смерш”.
Сталінські методи, схоже, органічно вписуються в сучасну російську реальність, кажуть експерти. У РФ, наприклад, активно впроваджується практика примусового поміщення неугодних у психіатричні клініки.
“Те, що диктатори видають за шизофренію, за ненормальність — це насправді показник якраз нормальності та більш просунутого людського розвитку. Якщо він, незважаючи на ризик, як і раніше, хоче говорити якісь правильні речі, то насправді він далі за них набагато пішов. І це найнеприємніше. Виходить, що каральна психіатрія завдає шкоди тим людям, які кращі за тих, що їх переслідують”, — заявив політтехнолог, екс-голова Громадської палати Башкортостану Ростислав Мурзагулов.
Невідомо, скільки всього росіян піддаються примусовому психіатричному лікуванню через антивоєнну позицію або незгоду з Кремлем. Правозахисники говорять про десятки відомих випадків. Але припускають, що їх набагато більше. Складно вирахувати і масштаби репресій загалом.
Як повідомляють російські правозахисники, щонайменше 872 справи за антивоєнну позицію щодо 1 083 осіб порушили в Росії 2023 року. Адміністративних справ стало менше, кримінальних — більше. Особливою “популярністю” минулого року користувалася стаття про “державну зраду”.
Думки експертів
Чи справді в Росії починається відродження “Смерш”? Хто і в якій кількості зазнає репресій з боку силових структур у Росії та на окупованих територіях України? Чи вдасться залякати росіян та українців репресіями? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних безпекових досліджень;
- Ілля Пономарьов, російський опозиційний політик;
- Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст;
ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: По суті, “Смерш” працює на окупованих територіях із 2014 року
— По суті, вони відроджують не “Смерш”, а принцип дії “Смерш”. Він уже створений і працює з 2014 року. Що таке принцип “Смерш” — це коли всіх без розбору кидають у в’язницю, катують, знущаються, проводять обшуки.
Наприклад, є якесь вдале ураження цілі ЗСУ на окупованій території або в Росії. Окупанти мають виявити того “шпигуна”, який здав координати, і вони починають кошмарити місцеве населення. У них навіть немає розуміння того, що це може бути не місцеве населення, а, наприклад, розвідка.
Окупанти починають шукати винних, щоб потім відзвітувати в Кремль, що вони нібито ліквідували “групу інформаторів київського режиму”. Таким чином окупанти ховаються за місцеве населення і ховають свої прорахунки.
Зараз на захоплених Росією територіях України посилюються всі силові підрозділи. Активно працюють підрозділи військової розвідки. На кордоні окупованих територій з РФ прикордонники спільно з ФСБ проводять фільтраційні заходи.
Усе це спрямовано на те, щоб чинити тиск на місцеве населення і викорінювати українську ідентичність. Хто з цим не згоден — відправляється до в’язниці.
На окупованих територіях щомісяця затримують сотні людей. Тільки на захопленій частині Донецької області було винесено понад 5000 вироків. Наших громадян судять окупаційні суди. До речі, таким чином нарощується обмінний фонд. Адже людей затримують за найменше правопорушення.
На сьогодні всі керівники силових відомств на окупованій території — це громадяни Російської Федерації, які раніше ніколи не проживали на тимчасово окупованій території України. Їх спеціально поставили для того, щоб там не було корупційної змови і вони перебили всіх неугодних колаборантів.
Утримання цивільних людей як військовополонених — це злочин. Але такої норми немає в міжнародному законодавстві, тому потрібно його реформувати.
ІЛЛЯ ПОНОМАРЄВ: У Кремлі хочуть, щоб у Росії з’явилася шпигуноманія
— У російському суспільстві у “Смерш” немає такої негативної конотації, як, наприклад, у НКВС. НКВС — це репресії, КДБ — це розшук, а “Смерш” – це проти фашистів. “Смерш” у росіян асоціюється конкретно з перемогою у Другій світовій війні і особисто зі Сталіним. У цьому разі Путін підносить себе на рівень Сталіна в очах російського суспільства.
Ключове слово — смерть. У російській законодавчій системі немає смертної кари, тож тут пряме послання про те, що вони будуть стріляти на ураження. Це є наслідком того, що проблема з партизанським рухом стала по-справжньому серйозною.
У Росії поки що немає шпигуноманії, але в Кремлі дуже хочуть, щоб вона з’явилася.
Ми бачимо як зростає партизанський рух — чисельно і якісно. Це відбувається при взаємодії з українськими силовими структурами. Росіяни роблять це за покликом серця, а не тому що їм хтось платить.
Необхідно, щоб пересічні російські громадяни зрозуміли, що це їхня війна і не можна залишатися осторонь. Розвиток партизанського руху показує, що люди хочуть припинити цю війну. Потрібно не сидіти на дивані, а діяти.
Люди, які мають сили, усвідомлюють ризик і беруть на себе відповідальність, мають ставати до лав збройного опору.
Існують патріотично налаштовані (в хорошому сенсі слова) громадяни Росії, які працюють на благо повалення путінізму. Люди з Росії, з якими я спілкуюся, це, можливо, 10% від загального обсягу партизанського руху. Тому що дуже велика кількість ініціативи йде знизу.
ІГОР ЯКОВЕНКО: У Росії неможливо відродити “Смерш” у класичному розумінні
— Навколо пропагандиста Соловйова зібралося коло людей, які давно говорять про те, що необхідно відродити “Смерш”. Сам Соловйов навіть говорив, що готовий очолити таку структуру. У їхньому розумінні, “Смерш” — це якийсь ідеал, який допоможе перемогти не тільки Україну, а й Захід, а також навести страх і жах на всіх ворогів.
“Смерш” у класичному розумінні — це частина НКВС, яка займалася військово контррозвідкою. Для “Смерш” не існувало жодних законів і вони робили все, що хотіли. Відбувалися розстріли без суду і слідства.
Я поки що не бачив, щоб створювалися структури саме під такою назвою. Але на окупованій території України існують збройні загони, які проводять схожу зі “Смерш” діяльність.
Ті, хто віщає про “Смерш” по телевізору, нерідко критикують Путіна за те, що він недостатньо фашист, і намагаються його обігнати у своїй імперськості. Ці люди намагаються рухати політику Кремля в бік ще більшого фашизму і більш концентрованого мілітаризму.
Можливо, що буде відтворено “Смерш” саме з такою назвою, щоб усіх налякати. Але я не впевнений, що вся сукупність повноважень і конструкцій “Смерш” може бути відтворена в сьогоднішній Росії.
“Смерш”, як якесь явище сталінської епохи, — це та кісточка, яка ніяк не влазить у конструкцію путінської Росії. Має бути повністю централізована економіка, повністю централізована система прописки, мають бути закриті кордони. І найголовніше – має бути ідеологія.
Те, що вже з’являються нашивки або написи “Смерш”, — я думаю, це ініціатива знизу. У будь-якому разі, в чистому вигляді відтворити “Смерш” неможливо, це буде тільки імітація.
Путіну потрібна інша Росія, героями якої будуть бойовики “Гіві” і “Моторола”, яких зараз збираються канонізувати як святих. І, відповідно, вбивці, яких Путін милує і відправляє назад у російські регіони.
Читайте також: Кремль не має потреби в проведенні репресій сталінського масштабу, форма ГУЛАГу змінюється, — російський адвокат














