Російська Федерація продовжує залучати для участі у війні проти України іноземних найманців. В обмін на це Кремль пропонує їм російське громадянство з умовою, що вони підпишуть контракт із Міністерством оборони РФ.
Незважаючи на те, що найманство в Росії офіційно заборонене, влада РФ не тільки звертає увагу на цю норму російського законодавства, а й посилено продовжує цю практику.
Найманці на службі Кремля
Після початку повномасштабної війни Росії проти України керівництво РФ пропонувало брати участь у війні переважно мігрантам, які прибули на заробітки до Москви з країн колишнього Радянського Союзу: Білорусі, Таджикистану, Узбекистану, Вірменії, Туркменістану або Киргизстану.
Республіка Білорусь у світлі прихильних відносин самопроголошеного президента Олександра Лукашенка з російським диктатором Путіним є, по суті, васалом Росії.
А у зв’язку з тим, що в цій країні триває найпотужніша антиукраїнська та антизахідна пропаганда, яка за своїми наративами не поступається російській, то не дивно, що частина білорусів не лише сприймає Україну як ворога, а й зголосилася увійти до складу російської армії, щоб вбивати українців.
Однак кількість жителів сусідньої країни, які виступили проти України, не була такою, що могла вплинути на перебіг бойових дій в Україні.
Як повідомив військовий експерт, генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун, до кінця березня 2023 року загальна кількість громадян Білорусі, які воювали проти України, на той момент не перевищувала тисячі осіб.
“Основна маса — це колишні військові, які не знайшли себе “на гражданці”, повірили романтиці якихось безглуздих військових чоловічих стосунків, ось вирішили себе проявити на фронті. Як сказали представники Білорусі, для того, щоб заробити 300-400 доларів. Це дуже велика сума для Білорусі, а тут пропонують до тисячі доларів на місяць і ще якісь речі. Деякі люди погоджуються”, — сказав генерал запасу СБУ.
Вирішили воювати за Росію і представники інших країн колишнього Радянського Союзу. Здебільшого, це жителі Середньої Азії та Північного Кавказу. Головний стимул у цієї категорії громадян — гроші та отримання громадянства РФ. Але, при цьому, у себе на батьківщині їх можуть судити за участь у війні проти України як найманців.
Так, за інформацією “Радіо Свобода“, у Казахстані Карагандинський суд засудив місцевого жителя до 6 років і 8 місяців колонії за те, що він брав участь у бойових діях в Україні.
А в травні минулого року мешканець Первомайського району Бішкека (Киргизстан) отримав 10 років позбавлення волі за участь у так званій “СВО” (“спеціальна військова операція” — так у РФ називають війну Росії проти України).
Водночас у лавах окупаційної російської армії воюють представники ледь не всіх континентів. Наприклад, за даними The New York Times, на території України загинули троє “добровольців” із Колумбії. За інформацією видання, ці люди приїхали воювати в Україну, щоб заробити гроші, які їм пообіцяла Росія.
У листопаді українські бійці взяли в полон “російського солдата” з Нігерії, а крім нього є ще “солдати удачі” з Сирії та Єгипту.
Але по-справжньому бійці ЗСУ були здивовані під Запоріжжям, коли взяли в полон уродженця… Непалу. Ім’я солдата — Тагар Сідхарту. Він розповів, що до Росії прибув як студент, і коли не зміг оплатити навчання, приєднався до військових — йому запропонували вбивати українців за гроші.
За його словами, росіяни обіцяли йому платити 195 тисяч рублів на місяць, але заплатили лише 4 тисячі рублів одноразово.
Інтерв’ю з цим солдатом розійшлося інтернетом, і незабаром уряд Непалу заявив, що зупинить потік своїх громадян, які бажають переїхати в Росію. Згідно з новими правилами, щоб працювати в іншій державі, громадяни Непалу повинні отримати дозвіл від своєї країни.
Уряд заявив, що, за оцінками, до 200 громадян Непалу працювали в російській армії. Близько 100 непальців вважаються зниклими безвісти.
Варто зазначити, що перші дані про вербування мігрантів на війну проти України правозахисники повідомили ще в жовтні 2022 року.
Читайте також: Громадянство РФ в обмін на життя — Кремль затикає дірки на фронті іноземними найманцями (ВІДЕО)
Думки експертів
Про те, як Росія заманює на фронт мігрантів, і як Міноборони РФ планує за рахунок іноземців розв’язати проблеми на війні, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Ілля Пономарьов, колишній депутат Держдуми РФ, творець телеканалу “Утро Февраля”;
- Геннадій Гудков, російський опозиційний політик, громадський діяч;
- Андрій Сидельников, російський політик, лідер міжнародного руху “Говоріть голосніше!”.
ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Відправити на фронт мігрантів популярніше, ніж відправити на фронт росіян
— Під Новий рік у Росії купу мігрантів загребли. По країні, по-моєму, 7 тисяч осіб пов’язали для того, щоб відправити на фронт.
Воювати нікому, тому Путін роздає громадянство і так далі. Він взагалі зараз постійно перебуває в таких роздоріжжі, тому що змушений робити ті речі, які в народі непопулярні перед виборами, але зате які необхідні для фронту. Весь час вибирати менше зло.
Зрозуміло, що відправити на фронт мігрантів — популярніше, ніж відправити на фронт росіян.
Водночас для того, щоб були такі мігранти, яких можна відправити на фронт, треба їм надати громадянство. А це захід категорично непопулярний серед росіян.
Але, якщо дорогим росіянам пояснити, що ми даємо громадянство мігрантам для того, щоб відправити на фронт, а ви за це залишитеся вдома, то тут, звісно, люди казатимуть: “Ну гаразд, чорт із ним, приймайте їх до громадянства, якщо ви все одно їх пошлете воювати”.
ГЕННАДІЙ ГУДКОВ: Паспорт — це пряник для мігрантів, батіг — відправка на фронт
— Путін не хоче оголошувати мобілізацію до березневих псевдовиборів, як ми їх називаємо. Тому він зараз до березня має якось закрити дірку на фронті.
Де можна взяти людей? Або за гроші, що вже, мабуть, не дуже добре йде. Грошей багато, дійсно, виділяється. Але всі, хто готовий був іти за гроші, мабуть, уже або пішов, або поки що набирається не така велика кількість.
Або мігрантам ти повинен пропонувати якісь пряники. Будь ласка, паспорт. Життя за паспорт для тебе і для членів твоєї сім’ї. Можливо, вони вважають, що це спрацює.
Напевно, це трохи якось дасть їм поповнення. Хоча буквально нещодавно була облава. Закінчилося все тим, що вони дуже багато мігрантів затримали, але із затриманих, по-моєму, вони змогли мобілізувати не більше третини.
Це говорить про те, що тут політика батога і пряника. Пряник — це паспорт для всіх. Батіг — це примусове відправлення на фронт.
Це призведе, найімовірніше, ще до більшого дефіциту трудових ресурсів, тому що більшість мігрантів просто на цей період повернеться додому. Навіщо ризикувати своїм власним життям? Навіщо підставляти своїх родичів? Краще вже перечекати цей момент, врятувати своє життя.
Тому, з одного боку, вони намагаються розв’язати проблему для фронту, але тут же створюють проблему для економіки, тому що значна частина мігрантів була в цьому задіяна.
Зараз насправді ще одна із серйозних причин кадрового дефіциту — це те, що мігранти виїжджають. Раніше в таксі, службі доставки, кур’єрами працювали емігранти.
Мало того, що курс рубля сильно змінився, сьогодні не дуже високі зарплати в доларовому еквіваленті, тому багато хто виїхав. Плюс ще є ризик, що тебе просто заберуть в армію.
АНДРІЙ СИДЕЛЬНИКОВ: Основну масу мігрантів та іноземців російська влада кине
— Вранці гроші, ввечері стільці: спочатку контракт, потім обіцянки. Хіба російська влада по-іншому якось діяла?
Я б тут насправді не вірив обіцянкам російської влади. Безумовно, якісь іноземні громадяни та їхні сім’ї отримають паспорти. Усе це буде з помпою показано на пропагандистських каналах.
Але основну масу кинуть. Це, загалом-то, теж сумнівів не викликає. Головне, щоб вони підписали контракт, а решта — це будуть обіцянки.
Їхні сім’ї будуть далі ходити, як і сім’ї російських військовослужбовців або мобілізованих, які намагаються отримати то гробові, то якусь компенсацію. Ті ж самі зарплати на фронті — багато хто скаржиться, що недоплачують, не виплачують, затримують.
А якщо буде повістка, що людина безвісти зникла, то тут уже ходити роками можна. І поки не буде знайдено тіло, і не визнають те, що людина загинула, жодних виплат не буде.
Це відбувається з російськими громадянами. Чому зворотне має відбуватися з іноземними найманцями, я не дуже розумію, де тут мінус для російської влади.
Якщо ми говоримо про іноземних громадян і громадян із бідних країн, наприклад, із держав Африки, де умови життя ще набагато гірші, ніж у Росії, то тут є теоретична можливість для громадян тих країн і їхніх сімей повірити обіцянкам золотих гір.
Люди у світі, загалом-то, однакові, і, звичайно ж, хочуть розбагатіти миттєво, коли обіцяють золоті гори. А російський уряд обіцяє золоті гори для тих громадян, яких планує назбирати в країнах, що розвиваються. Тому, звичайно ж, у людей надія зберігається.
Читайте також: Проксі-війська — дуже зручний інструмент для гібридної війни, — журналіст про створення нових найманських формувань у РФ