За три тижні після підриву росіянами дамби Каховської гідроелектростанції (ГЕС) Херсон поступово оговтується. Жителі повертаються до своїх зруйнованих водою будинків. Розчищають завали, більшість починають життя з нуля, повідомляє FREEДОМ.
У жителя Херсона Валерія Швидкого водою знищено подвір’я рідної домівки, все навколо вкрите мулом. Від саду залишилися тільки спогади. У сам будинок поки що зайти неможливо. Течія перекрила вхід намитими меблями та речами. У кімнатах досі стоїть вода.
“На вікнах захист стоїть. Це я вікна захищав від вибухів. А з тих вікон зірвало, коли потік ішов. А вода була ось сюди. Я просто вчасно встиг. Якби не пішов, то… Так хоча б у мене собака і кішка залишилися цілі. І трошки речей у рюкзаку”, — поділився чоловік.
Тепер усі особисті речі, меблі та техніка відправляться на звалище. Пропало також усе те, що віддавали на зберігання родичі та сусіди, їдучи з окупації та від російських обстрілів. Вивезти і врятувати хоч щось Валерій не зміг. Його авто не на ходу від перших днів окупації. Із цим теж “допомогли” російські військові.
“Зайшли росіяни з перевіркою. Далі добре, що вони не пішли. Хоч це зняли. Якби далі зайшли, то холодильник би витягли, телевізор і все інше. Які привіз, де люди виїжджали. А тут зняли акумулятор великий, дизель 2.4. Генератор, водяну помпу, масляний насос”, — розповів Валерій.
Дніпровська вода з Херсона відійшла, але проблеми тільки оголюються: змиті будинки, зруйновані життя, тисячі людей залишилися без житла. Валерію Михайловичу ще пощастило, що стіни його будинку вистояли. Але жити там він зможе не скоро — потрібен капітальний ремонт.
Усім постраждалим уряд планує виплатити по 5 тис. грн одноразової допомоги. Також мають бути виплати від ООН. Голова Херсонської області Олександр Прокудін запевняє, що гроші на відновлення — будівництво та ремонт — передбачені. Кабінет міністрів виділив регіону понад 980 млн грн.
“Найкраще перерахувати людині гроші, а вона вже самостійно робитиме капітальний ремонт. Допомога — це точно будуть гроші, ми їх перераховуватимемо. Також, якщо людина не має змоги займатися цим, то ми будемо наймати, згідно з технічними звітами та експертизами, будівельну компанію, яка відбудовуватиме і робитиме капітальний ремонт житла”, — розповів голова Херсонської ОВА.
У свої 70 років Валерій Михайлович каже, що змушений почати життя з нуля. До нарахування виплат допомогу йому, як і тисячам інших херсонців, надають волонтери.
Читайте також: Повертатися більше нема куди: жителі Херсона поділилися, як рятувалися після підриву Каховської ГЕС (ВІДЕО)