Китай — надійний партнер Росії. З такою заявою виступив глава КНР Сі Цзіньпін за результатами свого першого дня візиту до Москви. Це перша поїздка голови Компартії Китаю після його безпрецедентного переобрання на третій термін. Як і припускали експерти, Китай продовжує антизахідний курс, і підтримка Росії — його частина. Питання лише в тому, наскільки масштабною виявиться ця підтримка, повідомляє FREEДОМ.
Китай для Росії та особисто для її президента зараз — останній рятувальний круг. Володимир Путін, режим якого стоїть на силі його авторитету, тепер терміново потребує хоч якогось доказу того, що десь у світі його ще сприймають серйозно.
До приїзду Сі в Москві готувалися ґрунтовно. За день до зустрічі глава Кремля опублікував статтю, де крім псевдоісторичних міркувань були цитати Конфуція і критика так званої гегемонії Заходу. А в Москві встановили привітальні банери. І Сі не підвів — прямо висловив упевненість, що Путін виграє і наступні президентські вибори.
“Я знаю, що наступного року у вашій країні відбудуться чергові президентські вибори. Завдяки вашому сильному керівництву Росія домоглася значних успіхів у досягненні процвітання і добробуту країни. Упевнений, що народ Росії підтримає вас у ваших починаннях”, — сказав генеральний секретар ЦК Компартії Китаю.
Не завадило планам голови й рішення Міжнародного кримінального суду (МКС) про видачу ордера на арешт Путіна. Тобто Китай офіційно висловив готовність до розширення співпраці з режимом, на чолі якого — організатор масової депортації українських дітей. У Міністерстві закордонних справ Китаю закликали МКС зважати на імунітет лідерів країн, хоча ця інстанція має ексклюзивне право такий імунітет не взяти до уваги.
“Міжнародний кримінальний суд повинен займати об’єктивну та неупереджену позицію, поважати юрисдикційний імунітет, яким користується глава держави відповідно до міжнародного права. Розумно здійснювати свої функції та повноваження відповідно до закону. Сумлінно тлумачити і застосовувати міжнародне право, а також уникати політизації та подвійних стандартів”, — заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.
Чи вплине візит Сі до Москви на запланований телефонний дзвінок президенту України Володимиру Зеленському — не ясно. Але поведінка КНР вказує на упереджене ставлення до Києва. З одного боку, Пекін подає себе як неупередженого арбітра, який зацікавлений у завершенні розв’язаної Росією війни проти України. З іншого — від початку повномасштабного російського вторгнення топпредставники КНР провели 29 контактів із російською стороною. З Україною — лише 5. За словами експертів, КНР просто не сприймає Україну як незалежну країну.
“Китай дійсно не визначає Україну як суб’єкт. Ну, а Сі Цзіньпін не мав жодної волі примирятися з українським лідерством з жодного питання. І я вірю, що українське керівництво має чітке розуміння, а що Китай не є союзником України, не буде гарантом української безпеки. А будь-які перемовини з ним — це певні не стратегічні кроки для того, щоб, власне, виявити справжнє обличчя Китаю і діяти разом з нашим союзником для стримування обох агресорів”, — коментує головний координатор Free Hong Kong Center Артур Харитонов.
І хоча війна проти України є центральною темою зустрічі Путіна і Сі Цзіньпіна, у перший день візиту про неї майже не згадували. Путін лише подякував КНР за зважену позицію і сказав, що готовий розглянути “мирний план” Китаю. Традиційно, перший день у таких зустрічах — церемоніальний. Реальних результатів варто очікувати сьогодні та завтра. На думку експертів, Пекін може обмежитися економічною підтримкою або ж, у найгіршому разі, почати військові постачання Москві.
Читайте також: Китай всіляко намагається відгородити Росію від того, що вона робить в Україні, — експертка зі Східної Азії