Окупаційна влада у швидкому темпі намагається інтегрувати нещодавно захоплені території України у російський формат. Цей процес вони хочуть завершити проведенням 11 вересня “референдуму”, який стане основою анексії ще частини українських земель Російською Федерацією. Про це розповів правозахисник, засновник громадської організації “Східна правозахисна група” Павло Лисянський.
Річ у тому, що 11 вересня в Росії оголошено єдиним днем голосування — у РФ відбудуться виборчі кампанії різного рівня. Тому на цей день заплановано “референдуми” на окупованих територіях України щодо приєднання до Росії. Лисянський зазначив, що цим зумовлене швидке ухвалення “указів” про паспортизацію захоплених українських територій.
Але така швидка роздача “привілеїв” новим окупованим територіям породжує протистояння з тими ж “ДНР” і “ЛНР”, які Росія визнала лише через 8 років — 22 лютого 2022 року, а до отримання російських паспортів вони йшли 5-6 років, тільки у 2019 році розпочався цей процес у “республіках”.
“Через те, що ось цим новим все так швидко дістається, усередині їхніх сепаратистсько-окупаційних рухів виникло своє нерозуміння”, — повідомив Лисянський.
При цьому колаборанти на нових окупованих територіях не мають належного досвіду, щоб налагодити всі процеси щодо тієї ж інтеграції з РФ, тому роблять багато помилок.
“І це призводить до того, що в тому ж Маріуполі люди готують їжу на вогнищах, а тут типу “інтеграція”. Крім того, зарплати “чиновникам” окупаційних адміністрацій зменшили — стільки, скільки при Україні, вони вже не отримують, перспективи їх тумани”, — навів приклади правозахисник.
Підтримки місцевого населення в окупантів немає, тому вони намагаються “задобрити” людей різними ініціативами, щоб отримати потрібну картинку під час голосування 11 вересня.
“Наприклад, окупаційна влада заявляє: ми вам прощаємо всі борги перед українськими банками. Але я хотів би застерегти жителів окупованих територій — вони вам можуть пробачити все що завгодно. Але ж борги залишаться. Це просто популістські заяви та пропаганда. І я закликаю не піддаватися, це просто така велика ілюзія та обман”, — звернувся Лисянський.
У зв’язку з тим, що окупантам не вдасться 11 вересня привести на “виборчі дільниці” потрібну кількість людей, правозахисник припускає, що на “референдумі” буде використано дистанційне голосування.
“До 11 вересня підготувати якусь масовість на “референдумі” не вийде. Тому вони введуть там дистанційне електронне голосування, за прикладом “ЛНР” та “ДНР” на виборах депутатів Держдуми РФ у 2021 році. І поставлять галочку, що вони нібито провели “референдум”… Тобто Росія намагається всіма способами перевести ці території з процесу окупації на процес анексії, як це було в Криму. Що, мовляв, люди самі захотіли. Але люди не хочуть. Ми всі пам’ятаємо протести, всі ми знаємо, які репресії йдуть на окупованих територіях. І ми бачимо, що Кремль не справляється, не може він придушити цей український громадянський спротив серед місцевих жителів”, — наголосив Лисянський.
Він додав, що сьогодні завдання України (як на урядовому, так і на неурядовому рівні) — постійно підтримувати дух громадянського опору на тимчасово окупованих територіях.
“Наприклад, наша організація підтримує протести жінок, чоловіки яких були примусово “мобілізовані” на війну з Україною. Аж до того, що методички розробили — що робити, щоб не бути примусово “мобілізованими”. А якщо вже трапився такий факт — куди і як треба скаржитися, як підіймати протести, організовувати пікети. І такі випадки протесту на окупованих територіях були. Що стосується примусово депортованих українців з того ж Маріуполя, хто проходить фільтрацію — ми розробили відповідний чат-бот у Telegram, щоб постійно спілкуватися з людьми і підтримувати цей дух”, — розповів правозахисник.